Prośba o doradzenie szafy rack!

Witam, chciałbym kupić szafę racową i wsadzić do niej router z wffi(antenki pójdą na szafkę żeby nie było tłumienia zasięgu), patrzch panel i swich.
Posiadam już swicha https://proline.pl/tp-link-tl-sg1016d-switch-16x10-100-1000mbps-p1003360 i chciałbym dobrać do niego szafę. Moje pytanko brzmi czy wystarczy szafa 10 cali czy muszę brać 19 cali?

@Spiderman3 Czy musi być koniecznie szafka rack? Bo jeśli nie to możesz kupić taką szafkę Rozdzielnica natynkowa RZ12 Kubiak, powiesisz poziomo na ścianie, wywiercisz otwory na kable, do środka powkładasz urządzenia wraz z przedłużaczem i będzie działać. Jeszcze jedno - przed jej zamontowaniem musisz wykręcić z niej wszystkie elementy ze środka tak żeby została pusta przestrzeń.

Pozdrawiam!

Taka szafka co podałeś to moim zdaniem się nie nada, bo jest projektowana pod bezpieczniki a nie pod sieciowe akcesoria. Myślałem o czymś tego typu: Szafa Rack 10 cali 9U 300x300 wisząca - Getfort tylko nie wiem czy mój swich się do niej zmieści.

@Spiderman3 Do tej szafki co podałeś możesz kupić półkę i na niej postawić switcha. Ewentualnie poszukaj uszów do tego switcha.

Pozdrawiam!

Uszy miałem w zestawie. Chce wiedzieć czy mój swich się do takiej szafy zmieści na szerokość. Na on okolo 28-29cm.

@Spiderman3 No nie mam pewności czy się zmieści bo szafka ma szerokość 30 cm.

Pozdrawiam!

Przełącznik TP-Link TL-SG1016D z tego co można przeczytać w dokumentacji, jest przeznaczony do montowania w szafach RACK 19". Zatem należy zastanowić się jak wysoka ma być szafa, ile U.
Jeden U to 44.5 mm. Na rynku są dostępne małe szafki 2 U, trzeba tylko zwrócić uwagę na głębokość urządzeń jakie tam mają być montowane, bo często są to szafki 120mm a posiadany przez ciebie przełącznik ma 180mm.
Są też szafki które otwierają się podobnie jak barek, sprzęt ląduje po zamknięciu panelem do góry.

Pytanie, co w tej szafce oprócz przełącznika? Czy istotne są gabaryty?

Najtańsze będą chyba szafki standardowe 4U, przeciętne parametry to:

  • Wysokość: 260mm
  • Szerokość: 550mm
  • Głębokość: 355mm
  • Waga: ok. 9kg

Uszy są do szaf 19 cali. W 10 nie ma sensu się pchać, zaraz będziesz ją wymieniał.

Bezpiecznie kupić szafę 600x600. Uszu do 10 cali nie ma sensu szukać, będą kosztowały tyle co switch, a na zamówienie, o ile miałby ci kto je zrobić (mogę polecić) będziesz musiał zamówić minimum 100 szt. czyli jakieś 1000 zł.

Czyli zakładam, że taka szafka byłaby odpowiednia żeby zamontować w niej patchpanel switch i router.
https://www.eltrox.pl/szafa-rackowa-getfort-19-cali-6u-600x600-wiszaca-16093.html
Patch panel raczej 12 portów(zarobionych około 8) swich TL-SG1016D i router TL-MR3420 z antenkami wifi na zewnątrz szafki żeby działała też sieć bezprzewodowa.
Co do uszu to do swicha mam w zestawie dodane. Na router musiałbym dokupić półkę, a pachpanel ma chyba w zestawie uszy jak się domyślam?

Prawdę powiedziawszy wystarczy za połowę tej kwoty. Antenki lepiej wyprowadzić na zewnątrz szafki, można normalnie walnąć otwór i przykręcić gniazda. Ja bym użył mikrotika TPlink szybko przestaje supportować sprzęt, 2-3 lata i brak aktualizacji.

Podałem przykładową szafę :smiley: żeby się upewnić. Co do routera to taki już mam i nie widzę sensu inwestować w nowy skoro działa. Aktualnie używam Netgear R6100(https://www.x-kom.pl/p/179611-router-netgear-r6100-80211a-b-g-n-ac-1200mb-s-usb-dualband.html) tylko, że ma on wbudowane antenki:( i muszę dać tego tplinka

No to wybuduj antenki. Co za problem? Przeważnie w środku jest karta jakaś lub na płycie wlutowany moduł WIFI i ma standardowe gniazdka, do których wpięte są antenki.
Wystarczy wpiąć przewód który ma z drugiej strony gniazdo do zamocowania, przykręcane i już. A nawet jak jest przylutowany kabelek to można dolutować dłuższy.

Szafki Getfort są fajne, ale osobiście polecam szafki Lanberg, Base Link i Linkbasic.

Jeśli bedziesz wymieniał router, nie baw się w TP-Linki, weź sobie jakiegoś Mikrotika, chociażby Hex S. Wifi raczej na APekach Unifi, jeśli boisz się o zasięg.

Patchpanel może być 24 czy 48, nie musisz wszystkiego zarabiać od razu, a jeśli masz budżet, to najwygodniej jest z patchpanelem modułowym.

Nie wiem czy jest sens niszczyć szafkę, gdy masz otwory na kable. Lepiej wyprowadzić antenki na zewnątrz. Zapewne da się dobrać przedłużki.

Zależy jaka konstrukcja, niektóre mają do wyłamania blachę od góry i z dołu. Mały otworek w tym i wkręcasz gniazdo. A jak chcesz zaślepić to są takie plastikowe kółka, blaszki do przykręcenia, szczotki, itd. Zresztą konstrukcji jest sporo, anten też. Znaleźć coś estetycznego to nie problem.

Te Getfort mają odkręcane blaszki z góry i z dołu i jeśli dobrze pamiętam, otwory na wentylatory, więc w mojej opinii szkoda robić dodatkowe otwory :wink:

W tych blaszkach lub zaślepkach można zrobić właśnie. Zresztą to akurat jest pryszcz. Zrobi sobie tak, żeby było mało inwazyjnie, i jak mu będzie pasowało.

Jeśli w tej szafce są otwory na wentylatory, to nic nie trzeba wiercić.

Jak chcesz mieć antenki które przykręcasz do gniazda w szafce to jakoś je musisz zamontować. Jeden wyjmie na zewnątrz w podstawce, inny zrobi otworek i zamontuje np. as
Ja tam nie widzę problemu, można zrobić na mnóstwo sposobów.

Powinno się zmieścić, otwory są duże. I tak uważam, że nie ma sensu wiercić nawet w zaslepce, wystarczy ją lekko odsunąć - nie trzeba jej całkowicie zdejmować.

Chyba się zdecydowałem na ta szafę https://lanberg.pl/produkt/WF01-6606-10B#img6. Co o niej sądzicie? Co do routera to albo dam tego netgeara na szafę albo tego tplinka którego kiedyś używałem jeszcze jak miałem neta mobilnego(tl-mr3420) i wyciągnę anteny przez otwor w szafie.