Prosty Arch, czyli Chakra

(Graveland69) #1

Coś dla tych, którzy chcą Archa, ale trudno im go zainstalować i ogarnąć :wink: Jak dla mnie super ! http://chakra-project.org/download.html

Tak na prawdę jest to czysty Arch Linux wzbogacony o graficzny instalator - Tribe, GUI dla menedżera pakietów - Shaman, konfigurator arxin, pakiety własnościowe i automatyczną detekcję sprzętu. Dystrybucja jest oparta na KDE 4 i nie zawiera aplikacji gnome i gtk jeśli nie są one konieczne (źr. Linux News)

:smiley: :smiley: :smiley:

Naprawdę to może ułatwiać dużo i sporo nowych osób może się pojawić w świecie Archa a to dobrze...Jak tam miał ktoś z tym styczność? Tylko prosze niech osoby wrogie jakimkolwiek ułatwieniom w świecie linuksa powstrzymają swój snobizm, grzebackie skłonności i nienawiść do wszystkiego co ładne, proste i przyjemne - dziękuję.

Screeny

http://chakra-project.org/download-iso.html#screenshots

(moongoose) #2

Jako użytkownik czystego Archa z ciekawości zainstalowałem sobie Chakrę. Ja osobiście cieszę się, że będzie można postawić system mając graficzny instalator, to naprawdę ułatwia sprawę, tym którzy na początku nie lubią grzebać w plikach konfiguracyjnych. Jedynym minusem - to jest moja opinia - jest Shaman, jest powolny, "długo mysli" - zdecydowanie wolę konsolę (Shaman może się sprawdzić jako tzw "szukacz" pakietów"). Jako że mam KDEMod na pokładzie trzymam kciuki za ludzi z projektu.

Pozdrawiam

(mati75) #3

ze zrzutów fajnie. Wygląda ściągam zobaczę jak to chodzi. Arch występuje z gnome, bo jakoś KDE ja nie trawie.

(Adrian Nawrocki) #4

Charka ma też dużo wad. Brakuje ciągle wsparcia dla Ext4. Postawiłem Archa od podstaw, ale ciesz się, że jest coś takiego jak Kdemod :smiley:

(moongoose) #5

Racja Watras, ale to jest narazie wersja Alpha.

A tak odbiegając od tematu Ext4 na Archu sprawuje się świetnie!

Pozdrawiam

(Graveland69) #6

To nie jest zwykle KDE a "stuningowane" pod wzgledem wydajności (kdmod)

Ale glupio robią bo oglośili ze przechodzą na GNOME...Nie wiem czemu

Co to znaczy pace ? :slight_smile:

A zresztą, przecież można mieć co się chce.

A reszta z tego dużo? Chyba trochę przesadzasz :wink: Ale co ja tam wiem.

(moongoose) #7

Akurat Chakra w wersji Alpha potrafi niemile zaskoczyć.

Jeżeli jesteś zainteresowany Archem - to uwierz wbrew wszystkim opiniom jakie krążą jego postawienie naprawdę nie jest trudne. Ja jestem zwykłym uzytkownikiem tego OS - ale jak sobie spokojnie poczytasz polskie wiki, wynotujesz to co niezbędne, to nie powinienieś mieć problemów a konsola nie boli -też kiedyś bałem się i Linuksa i konsoli.

Pozdrawiam

(mati75) #8

odpaliłem, muszę powiedzieć, że trochę zamulone

(Graveland69) #9

Hmmm to w takim razie chyba rzeczywiście lepszy jest czysty arch :wink: No spróbuje jak bede mial chwile czasu ale kiedyś próbowalem to instalacja mnie przerosła, niz tego nie rozumialem :frowning:

(Michal Olber) #10

Mi w Archu podoba się bardzo pacman :slight_smile: Szczególnie szybki jest wyszukiwanie pakietów. Nie trzeba tyle wpisywać co w Ubuntu,Debianie :stuck_out_tongue: Aczkolwiek powróciłem do Ubuntu ze względu na przyzwyczajenie.

(roobal) #11

Pod warunkiem, że się zrobi ranking listy mirrorów, bo oficjalne repozytoria strasznie słaby transfer mają, na początku jak ich używałem to mnie krew zalewała gdy transfer wynosił 50 - 800 kb/s teraz mam 600 - 800 kb/s czasami szybciej niż mirrory Debiana :slight_smile:

Ja na Debiana wróciłem też z przyzwyczajenia ale i tak mi się wydaje, że Debian jest szybszy od Archa ale może mi się tylko tak wydaje :slight_smile:

Pozdrawiam!

-- Dodane 27.07.2009 (Pn) 2:44 --

Dlatego powstał opis instalacji Archa arch-linux-instalacja-wstepna-konfiguracja-t345406.html :slight_smile:

Pozdrawiam!