Prosty Arch, czyli Chakra

Coś dla tych, którzy chcą Archa, ale trudno im go zainstalować i ogarnąć :wink: Jak dla mnie super ! http://chakra-project.org/download.html

Tak na prawdę jest to czysty Arch Linux wzbogacony o graficzny instalator - Tribe, GUI dla menedżera pakietów - Shaman, konfigurator arxin, pakiety własnościowe i automatyczną detekcję sprzętu. Dystrybucja jest oparta na KDE 4 i nie zawiera aplikacji gnome i gtk jeśli nie są one konieczne (źr. Linux News)

:smiley: :smiley: :smiley:

Naprawdę to może ułatwiać dużo i sporo nowych osób może się pojawić w świecie Archa a to dobrze…Jak tam miał ktoś z tym styczność? Tylko prosze niech osoby wrogie jakimkolwiek ułatwieniom w świecie linuksa powstrzymają swój snobizm, grzebackie skłonności i nienawiść do wszystkiego co ładne, proste i przyjemne - dziękuję.

Screeny

http://chakra-project.org/download-iso.html#screenshots

Jako użytkownik czystego Archa z ciekawości zainstalowałem sobie Chakrę. Ja osobiście cieszę się, że będzie można postawić system mając graficzny instalator, to naprawdę ułatwia sprawę, tym którzy na początku nie lubią grzebać w plikach konfiguracyjnych. Jedynym minusem - to jest moja opinia - jest Shaman, jest powolny, “długo mysli” - zdecydowanie wolę konsolę (Shaman może się sprawdzić jako tzw “szukacz” pakietów"). Jako że mam KDEMod na pokładzie trzymam kciuki za ludzi z projektu.

Pozdrawiam

ze zrzutów fajnie. Wygląda ściągam zobaczę jak to chodzi. Arch występuje z gnome, bo jakoś KDE ja nie trawie.

Charka ma też dużo wad. Brakuje ciągle wsparcia dla Ext4. Postawiłem Archa od podstaw, ale ciesz się, że jest coś takiego jak Kdemod :smiley:

Racja Watras, ale to jest narazie wersja Alpha.

A tak odbiegając od tematu Ext4 na Archu sprawuje się świetnie!

Pozdrawiam

To nie jest zwykle KDE a “stuningowane” pod wzgledem wydajności (kdmod)

Ale glupio robią bo oglośili ze przechodzą na GNOME…Nie wiem czemu

Co to znaczy pace ? :slight_smile:

A zresztą, przecież można mieć co się chce.

A reszta z tego dużo? Chyba trochę przesadzasz :wink: Ale co ja tam wiem.

Akurat Chakra w wersji Alpha potrafi niemile zaskoczyć.

Jeżeli jesteś zainteresowany Archem - to uwierz wbrew wszystkim opiniom jakie krążą jego postawienie naprawdę nie jest trudne. Ja jestem zwykłym uzytkownikiem tego OS - ale jak sobie spokojnie poczytasz polskie wiki, wynotujesz to co niezbędne, to nie powinienieś mieć problemów a konsola nie boli -też kiedyś bałem się i Linuksa i konsoli.

Pozdrawiam

odpaliłem, muszę powiedzieć, że trochę zamulone

Hmmm to w takim razie chyba rzeczywiście lepszy jest czysty arch :wink: No spróbuje jak bede mial chwile czasu ale kiedyś próbowalem to instalacja mnie przerosła, niz tego nie rozumialem :frowning:

Mi w Archu podoba się bardzo pacman :slight_smile: Szczególnie szybki jest wyszukiwanie pakietów. Nie trzeba tyle wpisywać co w Ubuntu,Debianie :stuck_out_tongue: Aczkolwiek powróciłem do Ubuntu ze względu na przyzwyczajenie.

Pod warunkiem, że się zrobi ranking listy mirrorów, bo oficjalne repozytoria strasznie słaby transfer mają, na początku jak ich używałem to mnie krew zalewała gdy transfer wynosił 50 - 800 kb/s teraz mam 600 - 800 kb/s czasami szybciej niż mirrory Debiana :slight_smile:

Ja na Debiana wróciłem też z przyzwyczajenia ale i tak mi się wydaje, że Debian jest szybszy od Archa ale może mi się tylko tak wydaje :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dodane 27.07.2009 (Pn) 2:44

Dlatego powstał opis instalacji Archa arch-linux-instalacja-wstepna-konfiguracja-t345406.html :slight_smile:

Pozdrawiam!