Prosty kompilator C pod windows 7 64-bit

Witam. Szukam jakiegoś prostego kompilatora C pod windows 7 64-bitowy. Co polecacie?

Clang jest bardzo fajny, ale jego instalacja pod Windows jest niezwykle żmudna.

Więc pozostaje zasadniczo albo CL z Visual C++ Express ( http://www.dobreprogramy.pl/Visual-C,Pr … 12107.html ) albo MinGW ( http://www.mingw.org/ )

Zainstalowałem MinGW i nie umiem znaleść konkretnego pliku .exe w którym mam kompilować, mam tylko uninstaler… :confused: A Visual C++ Express nie ogarniam. Dodam że uczę się na tym poradniku:

http://pl.wikibooks.org/wiki/C

Wyszukaj gcc.exe (albo w każdym razie frazy ‘gcc’).

Nie ma, szukałem całej paczki programu spakowanej w .zip, nie znalazłem. Nie ma ktoś takowego linku? :wink:

Chyba że jest jakiś inny dobry, prosty zamiennik?

DEV C++ powinien by dla ciebie dobry bo jest po polsku

Od kiedy DEV C++ jest kompilatorem :roll: ? Poza tym odradzałbym to IDE, a polecałbym Code Blocks jeśli już miał byś coś wybierać.

trac3r , u mnie po instalacji MinGW pliki *.exe znajdują się w katalogu bin (…/MinGW/bin).

NIe ma :confused: jest sporo plików .exe ale żaden z nich nie rusza :/. Jeszcze nie zacząłem a już problemy :P.

Jeśli jest dużo plików .exe to napisz jakie są ich nazwy. Powinien tam być gcc.exe.

Ok, zainstalowałem na nowo i jest gcc.exe ale coś nie pykło i nie działa :/. Może przez win7 64bit? :confused:

Jak się objawia to niedziałanie? Co robisz i jak stwierdziłeś, że nie działa? U mnie na 64-bitowym Windows 7 działa.

Załączam i po prostu nic się nie dzieje. Raz wyskoczył komunikat że wystąpił brak plików wejściowych(no input files).

Możesz mi powiedzieć skąd go pobrałeś? Podaj konkretny link jeśli możesz :slight_smile:

No bo musisz mu podać plik do skompilowania. Napisz proste hello world w C i potem z wiersza poleceń

gcc.exe hello.c -o hello.exe

Przy czym musisz być w katalogu z gcc.exe. Żeby zadziałało z poziomu każdego katalogu trzeba dodać ścieżkę do bin do zmiennej środowiskowej PATH (na 100% nie jestem pewny, ale raczej dobrze pamiętam),

Jak ja mam mu podać ten plik…? Skoro on na 1s mi wyświetlił w wieszu polecenia “no input files”(dobrze że zdążyłem przeczytać…

Konkretnie nie wiem o co ci chodzi :shock:. Fajnie by było gdybyś podał adres skąd pobrałeś, bo możliwe że mam MinGW 32bit

Napisz jakiś prosty programik testowy. Powiedzmy

#include 


int main(void)

{

puts("Hello, world!");

return 0;

}

Następnie uruchamiasz wiesz poleceń (cmd.exe), przechodzisz do katalogu Mingw\bin (polecenie cd), wykonujesz

gcc.exe scieżka\do\pliku.c -o sciezka\gdzie\ma\sie\zapisac\plik.exe

Potem przechodzisz w wierszu poleceń tam gdzie jest plik exe i spróbuj go uruchomić wpisując po prostu nazwa_pliku.exe - powinno działać.

Aby gcc.exe zadziałało z poziomu każdego katalogu, a nie tylko w Mingw\bin dodaj katalog Mingw\bin do zmiennej środowiskowej PATH.

Dobra, nie czaje, coś próbowałem, nadal nic nie ma. Instalowałem 4 razy i nadal nic, na tym zakończe swoją twórczą przygode z programowaniem w C.

Jeśli dostawałeś komunikat “gcc: no input files” to znaczy, ze zainstalowało się poprawnie i nie było potrzeby reinstalować (ten właśnie komunikat dostaję, gdy nie podam żadnych plików do kompilacji). Po prostu trzeba z wiersza poleceń podać mu ścieżki do plików do skompilowania (nie ma interfejsu graficznego, wszak to kompilator, klikanie w binarkę nic nie da).

Nie panikuj i nie poddawaj się.

Spróbuj tego: http://sourceforge.net/projects/codeblo … e/download

Jest tu CodeBlocks (IDE) wraz z kompilatorem MinGW. Na 100% działa pod Win7 x64, a instalator odwali całą konfiguracje za Ciebie.

A tu masz tutorial jak zacząć:

Ok, wszystko działa. Dzięki.

Teraz kompletnie nie rozumiem tego wiki kursu :confused:

http://pl.wikibooks.org/wiki/C/Pierwszy_program

Już na samym początku siadam, a ja wole od podstaw mieć wszystko wyjaśnione. Nie wiem wielu rzeczy których tam nie ma wytłumaczonych.

  1. Do końca nie rozumiem pracy programu

  2. Co to są te wszystkie funkcje i czemu one służą(po ludzku),dyrektywa kompilacyjna, deklaracja funkcji, po co są te pliki nagłówkowe, czemu służą? Kod wyjściowy programu? Argumenty(znam z maty i polskiego;D)? Co to polecenie #include itp?

Dlatego właśnie proszę o dobry, ebook dla amatorów :wink:

PS. innym zapewne łatwiej bo mają kumpli itp którzy już takie języki umieją… :confused:

A w którym miejscu tego kursu “wysiadasz”? Niektóre rzeczy na początku trzeba przyjąć, a dokładniej dowiesz się o nich później. O to chodzi, żeby wybrać minimalny podzbiór elementów języka tak aby można coś napisać - i tego się uczy na początku.

Tzn? Na początkowym etapie nauki możesz przyjąć, że program zaczyna się od funkcji main i wykonywane są kolejno zawarte w niej instrukcje. Gdy z poziomu funkcji main wywołasz jakąś inną funkcję, następuje “skok” do kodu zawartego w niej i on jest wykonywany, a gdy te się wykona następuje powrót tam skąd wywołano funkcję.

Na początku możesz utożsamiać funkcję z jej matematyczną definicją – czyli ma jakieś argumenty i przekształca je na jakiś wynik. Choć oczywiście funkcja może wykonywać dowolne działania, nie tylko matematyczne. A w praktyce funkcje są po to, aby nie pisać wielokrotnie tego samego kodu. Jakiś przydatny kod można umieścić w funkcji (która może mieć wiele linijek), a potem tylko ją wywołać w jednej linijce kodu. W kursie, który podałeś jest cały rozdział o funkcjach, powinien nieco rozjaśnić sprawę.

Wg mnie bez problemu można się nauczyć bez niczyjej pomocy, korzystając z Internetu i książek.