Protest mediów

Z góry zaznaczam, że nie poruszam tu tematu polityki, chociaż i to pewnie będzie nieuniknione :wink: .

Chciałem tu za to poruszyć temat protestu mediów, do jakiego doszło dzisiaj rano w związku z chęcią wprowadzenia przez rząd podatku od reklam, czyli “składki”.

Na wszystkich portalach internetowych, kanałach telewizyjnych oraz stacjach radiowych podpisanych pod “List Otwarty” widnieje (lub jest czytany) właśnie on i informacja o proteście.

naTemat.pl

tvn.pl

polsat.pl

To niewielka część z wszystkich protestujących organizacji. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? :slight_smile:

To że protestują to bardzo dobrze bo dzięki mediom niezależnym dowiemy się tej prawdy której nie dowiemy się z TV rządowej.

No jak tak można doić media? :wink:
W sumie, to media doiły użytkowników radia, tv, czy internetu. Zaspamowali rynek reklamami tak, że informacje, to są tylko w ćwierci czasu emisji. Często jeszcze kazały sobie słono płacić za swoje reklamy.
Gdyby szewc prowadził burdel i naprawiał buty, do tego za naprawę butów kazał sobie płacić za prowadzenie burdelu, to dla tych, co potrzebują naprawiać buty, to sprawa prosta, albo się zgadzają, albo wypad od szewca. A wszystkie szewcy to każdy z mafii.
Gdyby to nie pis chciał strzyc media, byłby inny larum, bo media pasą się za niebotyczne pieniądze. Niektórzy redaktorzy nie zadowalają się 40 tysiącami zł i tak to leci przy korycie.
Na końcu są ludzie - ofiary wyzysku n.in media. Teraz mają być prowadzeni w protesty świętego oburzenia?
A co, jak media usłyszę “nie!”? Będą ludzi wieszać za niepłacenie abonamentów, niepłacenie pakietów? Za słuchanie plotek w maglu?

Mediom niezależnym czyli prywatnym się nie dziwię bo tu abonamentu nie płacę więc mają reklamy ale za to w rządowych, nie dość że dostają spore dotacje a reklam co nie miara i na dodatek jeszcze chcą haraczu zwanego abonamentem.

Mnie nie zwiedzie. Taki TVN robi sobie w internecie sponsorowane wiadomości. Tak samo już część innych media. W sumie w tej sprawie chodzi o telewizję, a bez płacenia nie ma się kanałów, ani reklam nawet, czyli wilk syty, a baran ogląda… niebo :stuck_out_tongue_winking_eye:

Od kiedy? :smiley:

Uważasz, że prywatne są “niezależne”? :grinning: :smiley: :smile:

O ile państwowe nie są niezależne z faktu, że nie mogą źle mówić o państwie (a to co się dzieje aktualnie to inna sprawa w mediach państwowych) o tyle można stwierdzić, że wszystkie niezależne media są prywatne ale już nie, że wszystkie prywatne media są niezależne :slight_smile:

Prywatne media tworzą przede wszystkim polaryzację. Państwowe media są propagandą aktualnych rządów a prywatne zwykle równają się poglądom ich właściciela. Czyli jeżeli właściciel TVN jest za PO/liberałem/lewicowcem to również nie jest niezależny ale przynajmniej tworzy opozycję do mediów rządowych. To jest właśnie polaryzacja medialna.

Wszystko rozbija się o to, że nikt nie liczy kosztów jakie płaci konsument treści oglądając reklamę. Skoro firmie xyz opłaci się wydać np. milion za reklamę, to oznacza, że dzięki temu osiąga zyski np. 10 milionów. Ale to również oznacza, że konsumenci którzy oglądali reklamę, ponieśli potencjalne straty w takiej samej kwocie.

Skoro obejrzenie np. filmu które niczego nikomu nie zabiera, jest uznawane za hipotetyczną stratę zysku, to z jakiej racji zmuszenie do oglądania filmu, nie jest uznawane za straty oglądającego? Jest to jawne bezprawie, zasada powinna obowiązywać w obie strony. Pokazywanie reklamy powinno być wyłącznie świadome i akceptowane przez odbiorcę. Za wyświetlenie reklamy na stronie bez wcześniejszej zgody użytkownika, powinna być opłata, tak samo jak za oglądanie filmu bez kupienia licencji.

Ale to nie wszystko. Skoro aktor staje się sławny bo wiele osób chce go oglądać, to grając w reklamie tak naprawdę nie sprzedaje siebie, sprzedaje popularność, czyli zainteresowanie tych wszystkich ludzi którzy sprawili, że jest sławny. Zatem zyski powinny być proporcjonalnie podzielone.

Jak bardzo wysoka jest skala kradzieży łatwo stwierdzić porównując zyski osiągane przez aktora w stosunku do zysków lekarza czy murarza. Dzisiaj wygląda to tak, jakby murarz budując dom kazał sobie płacić abonament za korzystanie z cegieł które układał, a lekarza za korzystanie z ręki którą poskładał po złamaniu.

Państwo nakładając podatki okrada nie media, tylko ludzi którzy ponoszą koszty oglądania reklamy. Z drugiej strony, rozdawnictwo z czegoś trzeba przecież finansować. Dodruk zaczął być odczuwalny, bo inflacja zagląda w oczy, więc szuka się innych form opodatkowania.

Tutaj zbłądziłeś. Przykładowo jestem znanym reżyserem. Biorę do swojego filmu jakiegoś początkujacego aktora. Film odnosi ogromny sukces. A aktorem zachwyceni są wszyscy. Dzięki mojemu filmowi aktor staje się rozpoznawalny, sławny. Zaczyna brać udział w reklamach i według twojej logiki ma się ze mną dzielić tym zyskiem? A niby z jakiej racji? Udział w reklamie aktora to sprzedaż nie mojej promocji ale jego prywatnego wizerunku. A prawo do wizerunku mają zwykle dwa podmioty: aktor i agencja/menadżer tego aktora. A nie ja jako twórca filmowy w których filmach ten aktor występował. Już sam występ takiego aktora znanego w moim filmie jest już po części jakimś gwarantem, że będę miał z tego zyski a ty oczekujesz żeby aktor dzielił się zyskami ze mną z przyszłych projektów reklamowych które nie są ze mną jako reżyserem związane w żadnym stopniu. Nie odlatuj. Zapoznaj się co to jest prawo do wizerunku i kto je posiada.

Kto już sobie poradził z wyłączeniem nakładki? :wink:

uBlock -> zakraplacz i dziękuję.

1 polubienie

Ja wykorzystałem po protu “Zbadaj element” z przeglądarki. Akurat to forum nie przeładowuje strony tylko modyfikuje HTML na obecnej stronie. Nakładka się nie pojawia ponownie tak długo jak nie wyjdziemy z forum np na stronę główną.

No to witaj w kameralnym gronie :wink:

Na forum nie miałem planszy. Jak ktoś chce to można stworzyć regułę do uBlocka. Jeden z podrzędnych elementów ma stałą nazwę “outer”.

1 polubienie

Serio? No to jeszcze lepiej.

Na forum jeszcze łapki webów nie dosięgły.

W sumie TVN / Polsat na siłę zmienił html i nawet część linków wywala teraz 404.


A trop z outer średni, bo element wyżej to typówka od WP z randomowym ID/Klasą:

dobreprogramy.pl#?#div:-abp-has(>.outer)

dobreprogramy.pl#?#.outer:upward(1)

Swoją drogą, jestem ciekaw czy chłopakom od list do blokerów będzie się chciało zrobić filtry na największe portale czy sobie odpuszczą. W końcu to jeden dzień, szkoda roboty.

@krystian3w No właśnie, wyżej jest random ID. Trzeba łapać “outer” i potem szukać tego co jest wyżej. Chyba filtry do uBlock to potrafią.

No raczej większość nie wpadnie by ręcznie wymusić aktualizację filtrów jak robi się ona co 2 dni a nie co 10 minut by nie zabić wydajności np. CDN GitHub.


Dodatkowo jak mówię TVN i Polsat poszły na całość i trzeba by się na serwer im włamać by opracować atrapę jak zrobiła WP czy Grupa Press Polska.

No to pozamiatane, ale w sumie mi dzień przerwy od przeglądania newsów dobrze zrobi