Protokół IPv6 - jaki dostawca używa tego protokołu i czy należy go zostawić włączony, czy wyłączony na karcie

Jak wyżej - mam internet mobilny z Orange.
Testowanie na stronie
https://test-ipv6.com/index.html.pl_PL

daje taki wynik:

Na karcie mam włączony protokół ipv6, zastanawia mnie ostatnia pozycja, że wygląda jakby posiadał połączenie do internetu za pomocą ipv6.
To w końcu jak to jest…Orange nie dostarcza za pomocą tego protokołu, czy mój sprzęt nie jest gotowy.

Statystyka wygląda tak
https://www.google.com/intl/en/ipv6/statistics.html#tab=ipv6-adoption
W Polsce IPv6 to jakieś 14% infrastruktury, w niektórych krajach jest to 0% w innych 50%. W praktyce na dziś dzień zwykły użytkownik Internetu IPv6 raczej nie ma powodu się interesować.

Próbowałeś pingnąć ze swojego komputera po IPv6 np Google? 2a00:1450:401b:804::2003

Masz adres IPv6 połaczenia lokalnego zaczynający się na " fe ".
Żaden adres zaczynający się od " :: ", " fc ", " fd ", " fe " nie współpracuje z publicznym adresem IPv6

OK, czyli rozumiem, że po prostu Orange nie dostarcza jeszcze internetu za pomocą tego protokołu.
Wychodzi więc również na to, że niby w dobie kończących się adresów, ten nowy protokół miał niby rozwiązać tę sprawę…ale chyba nie jest jeszcze wobec tego w ogóle potrzebny, skoro jego brak nie wpływa w żadnej mierze na użytkowanie sieci.
Zostawić włączony na karcie, czy też go wyłączyć i czy w ogóle ma to jakieś znaczenie?

Ja osobiście wyłączam ipv6 w ustawieniach sieci. Fakt IPv6 miał rozwiązać wiele problemów z kończącymi się adresami IP ale wygląda na to, że IPv4 plus sieci wewnętrzne, NAT trzymają się na tyle dobrze, że nie ma ciśnienia na IPv6.

Dla przykładu wszyscy użytkownicy u dostawcy Internetu w danym regionie wychodzą na świat jednym (kilkoma) adresemi IP. Jest to o tyle na plus, że o ile nie zamówiliśmy zewnętrznego adresu IP to nasz dostawca robi za dodatkowe zabezpieczenie przed atakami z Internetu.

Oczywiście są też liczne plusy IPv6, ale to najlepiej poczytać jakieś dobre opracowanie.

Dzięki już wszystko jasne…przynajmniej, że nie wszędzie włączyli ten protokół a właściwie, to że włączyli go tylko gdzieniegdzie, przynajmniej w Polsce.

Tak jak napisał @Bradlee, sieci stosują prywatne adresowanie ( taki ich NAT) więc nie potrzebują jeszcze ipv6. Kwestia wyłączenia czy włączenia nie ma znaczenia.

Trzeba rozumieć IPv6, to na routerze masz włączone IPv6. Zaś żeby łączyć się z sieciami IPv4, orange musi tunelowac ruch IPv6, w pakietach IPv4.

W IPv6 każdy host z automatu ma przypisany adres link local, zaczynający się od fe80. W większości przypadków IPv6 jest tunelowane w pakietach IPv4.

Dostarcza od przynajmniej 2 lat, ale nie rozumiesz działania tego protokołu.

Ps nie musisz zamazywać MAC adresu.

OK. Czyli czego brakuje wobec tego, że nie mogę łączyć się za pomocą protokołu IPv6?

Co to według Ciebie oznacza?

Nie zrozumiałem wobec tego tej strony testowej i tego:
Ocena mojego przygotowania do wykorzystania IPv6 w momencie, gdy wydawcy treści internetowych będą zmuszeni do korzystania wyłącznie z IPv6. 0/10
Ale już chyba rozumiem, że chodzi o nowe adresy z puli IPv6 i jeśli trafię na taki to mogę go otworzyć.
Za trudny dla mnie temat, ale dzięki za wyjaśnienia.

Orange od dawna działa w IPv6. Działa to tak, że router ma na WAN IPv6, a ruch do IPv6 odbywa się po IPv6, np. FB, Google, ale ruch do serwisów z IPv4, odbywa się przez tunelowanie pakietów IPv6 w pakietach IPv4.

Żeby mieć globalny IPv6 na karcie sieciowej, router musialby przydzielać takie adresy.

IPv6 naprawdę trzeba rozumieć, różni się mocno od IPv4.

1 polubienie

Dzięki za tak dokładne objaśnienie:)

1 polubienie

Póki co dostawcy robią zabawy w prywatne IP zamiast przejść na pełne IPv6. Nadal nie mogę zrozumieć oszczędności IPv4 publicznych kiedy zmienia operator publiczne i prywatne IP. Dla mnie oszczędności była by wtedy gdyby operator każdemu klientowi nawet w mobilnym internecie przydzielał statyczne publiczne IP, a zmieniał prywatne tylko. Mialem LTE Orange i T-Mobile. Po każdym wyłączeniu i włączeniu routera z LTE czy tez poprzez wywołanie uruchom ponownie zmieniał prywatne IP na routerze razem z publicznym IP. Wszyscy wiecie, ze to się łatwo sprawdza. Tylko w czym tu jest oszczędność skoro nadal trzeba mieć niezliczoną ilość adresów IPV4 publicznych??

Tak samo jak nie rozumiem bezpieczeństwa przy prywatnych adresach IP, które w jakiś sposób ograniczają korzystanie z usługi. Wiem, ze do przeglądania internetu, odbierania poczty, oglądania i słuchania streamingu nie ma to znaczenia, ale po co?Haler jak umie to i przez prywatne IP się włamie, szczególnie jak klikamy bezmyślnie i sami go wpuszczamy.

Nie rozumiesz, bo najwyraźniej nie rozumiesz czym się różni prywatny adres IP od publicznego. Prywatny adres IP może się zmieniać z wielu powodów, ale na pewno nie z racji oszczędności adresów IP. Zaś przejście na IPv6 nie jest takie proste, chociażby ze względu na brak kompatybilności z IPv4, ale żeby to zrozumieć trzeba mieć doświadczenie zawodowe w administrowaniu sieciami.

On lubi mieszać pojęcie stały/stabilny = prywatny.

1 polubienie

Nazewnictwa tych adresów IP więcej niż innych nazw w innych technologiach. Widzę, ze nawet fachowcy się gubią, a co dopiero ja.

Widocznie nikt nie chce lub nie potrafi wyjaśnić tego tak prosto, żeby zwykły „Kowalski” obsługujący komputer zrozumiał. Nie każdy musi znać stricte pojęcia techniczne, żeby rozumieć, czasem najtrudniej wytłumaczyć najprościej.

Przejście na IPv6 jest trudne z wielu powodów, pierwszy to brak kompatybilności z IPv4.

Pracując zawodowo jako sieciowiec, często zmiana adresacji w LAN jest problematyczna z wielu powodów.

Niestety zwykły Kowalski tego nie zrozumie, bo nie ma z tym doświadczenia. To niestety nie działa tak prosto jak się wszystkim wydaje.

Czyli IPV6 stanie się takim standardem jak dzisiaj IPv4 dopiero gdy cały internet całkowicie zrezygnuje z IPv4? Czyli ani ty jako sieciowic, ani ja jako ten zwykły Kowalski, który tylko router umie skonfigurować domowy tego nie dożyje. Patrząc z punktu widzenia jak w ogóle to się zmienia. Chyba, ze wkodncu w UE ktoś powie cala UE ma przejść na IPv6 bo inaczej takie kary, ze ho ho. Tak jak z DVB-T na DVB-T2 czy DAB.