Przejmujący film o pewnej historii

Czekam z niecierpliwością do 17 września 2007 roku. Wtedy przemiera nowego filmu Wajdy, właśnie o Katyniu 8)

Może być ciekawy ten film. Warto sie przejść do Kina i zobaczyć co poczciwy Andrzej nakręcił :smiley:

No właśnie. Wreszcie jakiś film o zbrodniach komunistycznych z II wojny. Zazwyczaj dostajemy tylko flmy o tym jak cały, miłujący pokój świat walczy z III Rzeszą ;]

jeśli kogoś interesuje, cytowane wstawki (np. “O pewnym brzasku…”) pochodzą z piosenek Jacka Kaczmarskiego pt. “Katyń”, “Ballada wrześniowa”, do tego np. “Jałta” daje dość ciekawy pogląd i pozwala spojrzeć czasem trochę inaczej na historię nauczaną w szkole (do tego jeszcze książka “Lodołamacz” Wiktora Suworowa)

Polacy też święci nie byli, ale o tym również staramy się zapomnieć i głośno nie mówić…

Inne narody, w tym przede wszystkim z okolicy Niemcy, Rosjanie czy nawet Słowacy świeci też nie byli. A mimo to eksponują i dobrze “sprzedają” w pierwszej kolejności to, co wiąże się z ich tragediami, zwycięstwami itd. Czy Rosja przejmuje się Katyniem? Nie, ma to w sumie gdzieś. Tak więc dlaczego my, Polacy mamy na siłę sami sobie bez przerwy wyciągać jedynie nasze ciemne karty np. lisowszczycy czy polskie zbrodnie wojennej podczas DWS (a i takie małe się zdarzały).

Pamiętajmy o tym, co wstydliwe, ale bez przesady :stuck_out_tongue:

ralf , nie zrozumiałeś mnie, Polacy całkiem nieźle pamiętają o wszystkich krzywdach nam wyrządzonych, hitlerowcy, komuniści, UPA, tych przykładów można mnożyć, zarówno w historii współczesnej ale i znacznie wcześniejszej. Wszystko co nam nie na rękę skrzętnie ukrywamy, jak sądzisz ilu Polaków słyszało o jakichkolwiek zbrodniach polskich? Możemy zrobić mały eksperyment i zobaczyć ile osób w tym temacie będzie wymienić kilka takich…

I właśnie tutaj jest problem, pamiętamy doskonale, ale tylko kiedy nie dotyczy to nas

Z Wajdą jest taki problem,że od ponad 20 lat nie zrobił dobrego filmu,zwłaszcza " Pierścionek z orłem w koronie" i " Panna Nikt" mu nie wyszły,oba filmy kręconne na podstawie świetnych powieści. :-k

Wie. Też czekam aż wreszcie społeczeństwo “dojrzeje” to filmów o takiej tematyce…

Jeśli możesz to wymień kilka największych polskich zbrodni,porównamy ze zbrodniami na Polakach.

Nie przesadzaj. Takie rozpamiętywnie może cię doprowadzić do uprzedzeń wobec ludzi, którzy żyją obecnie i nie mają nic wspólnego z tego typu rzeczami…

Nie rozśmieszaj mnie człowieku,o jakich uprzedzeniach mówisz,w historii liczą się fakty,jak ktoś zaczyna mówić o polskich zbrodniach to czekam na przykłady…,oczywiści że takie były,bardzo ciekawa jest natomist skala porównawcza.

No proszę wymień kilka takich zbrodni. Jakoś nie przypominam sobie żeby Polacy gazowali ludzi i przerabiali ich na mydło.

Mówicie, żeby zapomnieć o przeszłości i nie wypominać zbrodni Niemcom bo to już inne pokolenie ludzi. Tylko właśnie te pokolenie ludzi tworzy między innymi takie organizacje jak POWIERNICTWO PRUSKIE i zarzuca Polakom, że dokonali zbrodni na ludzkości wysiedlając Niemców po wojnie. Przejżyjcie na oczy ludzie.

Skala porównawcza jest żadna. Polacy mają swoje grzeszki, ale ich skala była marginalna.

Nawracanie ogniem i mieczem Prusów, Litwinów, Lisowszczycy, Somosierra i inne zbrodnie z epoki, Falaise (rozstrzeliwanie niemieckich jeńcow wojennych) i jeszcze kilka mniejszych. Nijak to się jakoś ma do zbrodni, których dokonano na nas w historii.

Przypomnę tylko. W Drugiej Wojnie zginęło około 6 milionów Polaków, a około 1,5 mln z rąk Rosjan.

Jedwabne, Lwów (1918), ogół działalności na Ukrainie (konsekwencją czego były działania UPA), o Jaćwingach pewnie nikt w ogóle nie słyszał (tym razem zajrzenie do wikipedii nie wystarczy), naprawdę można tego mnożyć…

ale może przypominasz sobie jak zamykali ludzi (w tym kobiety i dzieci) w stodołach i je podpalali…

Nie chce mi się teraz szukać więcej przykładów, ale jeśli komuś będzie nadal mało, postaram się jeszcze coś wynaleźć wieczorem.

No dodałeś kilka istotnych. Czy w ich imię mamy zapomnieć o naszym męczeństwie, o naszej pięknej historii zrywów, walk o “wolność naszą i wasza”, o niezliczonych egzekucjach Polaków?

Jedwabne. Pewnie że Polacy są temu, co się stało winni :frowning: Ale zobacz jak to Żydzi potrafili dobrze nagłośnić i doprowadzić do upamiętnienia. Czemu my, Polacy nie możemy brać z nich przykładu? Dlaczego nie potrafimy poradzić sobie poradzić tak jak oni? Wiem, wiem nie te wpływy i układy co Żydzi, ale… my się kłócimy o bzdury, zamiast jako naród dbać o samych siebie.

O takich, że w każdym Niemcu będziesz widział faszystę, a w każdym Rosjaninie gwałciciela.

Przykłady:

Pierwsze obozy koncentracyjne po raz pierwszy zastosowali Polacy po przepieknej wygranej z wojskami rosyjskimi w roku 1920 zamykając w nich wieźniów.

W 20-leciu między wojennym w Polsce dużą siłę mieli nacjonaliści. Na skutek represji antyżydowskich uciekło z Polski więcej Żydów niż hitlerowskich Niemiec w tym samym czasie.

Wzniecnie przez zaślepionych dumą ludzi powstania warszawskiego z góry skazanego na klęskę.

Poza tym trzeba cię uświadomić, że nawet w wojskach Wermachtu służyło tysiące Polaków i wielu z nich miało wysoki stopień wojskowy :slight_smile:

Wiesz co po tej wypowiedzi dochodzę do wniosku, że twój poziom wiedzy historycznej jest nijaki. Bitwa w wąwozie Somosierry nie była żadną zbrodnią dokonaną przez Polaków. Jeżeli ktoś tu dokonał zbrodni to Napoleon który wysłał 3 Szwadron Szwoleżerów Polskich na rzeź. Bitwa ta zakończyła się sukcesem. SKromny oddział polskiej konnicy składający się z około 100 ludzi przyczynił się do ucieczki 3 tys. obrońców.

Nawracanie ogniem Prusów powiadasz. Jakoś mi się wydaję, że robili to Niemcy a dokładniej Zakon Krzyżacki (sprowadził ich Konrad Mazowiecki, który nie miał wpływu na to jak Krzyżacy będą nawracać) gdyż Polska w okresie rozbicia dzielnicowego nie była na tyle silna by sama tego dokonać.

Odnośnie nawracania litwinów. TO Polacy do momentu zjednoczenia pod osobą Władsława Jagiełły wojowali z litwinami i to były wojny a nie zbrodnie na ludzkości.

CO do lisowczyków. Odział ten palił i grabił w Siedmiogrodzie ale także palił i grabił w Polsce w skutek czego został rozwiązany.

http://www.maxior.pl/?p=index&id=35093&2

Następny filmik. Polecam część o “zbrodniach na Polakach”.

Na mnie jednak największe wrażenie jako chłopaku stąd, z Gdańska zrobił fragment filmu nakręconego z niemieckiego bombowca (bombardowanie Westerplatte), otwarcie przez Niemców polskiego szlabanu graniczego w Gdyni-Orłowie czy też płonący Zamek Królewski w Warszawie. A i fajnie, że o Polakach walczących w ramach wsparcia Armii Czerwonej autor filmu też wspomniał…

ralf raz jeszcze podkreślam, że nie mam na celu dyskredytowania naszych walk, czy ludobójstw na narodzie polskim, chce tylko podkreślić jak powszechnie mówi się o krzywdzie wyrządzonej nam, a jak milczy się o tym co myśmy robili

el polaco , a wiesz, może w jaki sposób Polacy chrystianizowali Pomorze? i to jeszcze przed sprowadzeniem do Polski Krzyżaków

Jeśli zdobycie przełęczy Somosierra uważasz za zbrodnie to gratulacje za wiedzę historyczną.

Coś cieniutko z tymi przykładami,a co do Lwowa to ludność polska stanowiła w nim większość,i była to typowa wojna domowa,co do zdarzeń poprzedzających mordy UPA,to prawda,że Polacy popełnili wiele błędów w stosunku do Ukraińców w l.20 i 30 ,ale nie chcesz chyba tym uzasadnić mordów UPA na Polakch.