Przejmujący film o pewnej historii


(Amifan) #1

Czekam z niecierpliwością do 17 września 2007 roku. Wtedy przemiera nowego filmu Wajdy, właśnie o Katyniu 8)


(Hubpaw) #2

Może być ciekawy ten film. Warto sie przejść do Kina i zobaczyć co poczciwy Andrzej nakręcił :smiley:


(Jason X) #3

No właśnie. Wreszcie jakiś film o zbrodniach komunistycznych z II wojny. Zazwyczaj dostajemy tylko flmy o tym jak cały, miłujący pokój świat walczy z III Rzeszą ;]


(Airborn) #4

jeśli kogoś interesuje, cytowane wstawki (np. "O pewnym brzasku...") pochodzą z piosenek Jacka Kaczmarskiego pt. "Katyń", "Ballada wrześniowa", do tego np. "Jałta" daje dość ciekawy pogląd i pozwala spojrzeć czasem trochę inaczej na historię nauczaną w szkole (do tego jeszcze książka "Lodołamacz" Wiktora Suworowa)

Polacy też święci nie byli, ale o tym również staramy się zapomnieć i głośno nie mówić...


(Amifan) #5

Inne narody, w tym przede wszystkim z okolicy Niemcy, Rosjanie czy nawet Słowacy świeci też nie byli. A mimo to eksponują i dobrze "sprzedają" w pierwszej kolejności to, co wiąże się z ich tragediami, zwycięstwami itd. Czy Rosja przejmuje się Katyniem? Nie, ma to w sumie gdzieś. Tak więc dlaczego my, Polacy mamy na siłę sami sobie bez przerwy wyciągać jedynie nasze ciemne karty np. lisowszczycy czy polskie zbrodnie wojennej podczas DWS (a i takie małe się zdarzały).

Pamiętajmy o tym, co wstydliwe, ale bez przesady :stuck_out_tongue:


(Airborn) #6

ralf , nie zrozumiałeś mnie, Polacy całkiem nieźle pamiętają o wszystkich krzywdach nam wyrządzonych, hitlerowcy, komuniści, UPA, tych przykładów można mnożyć, zarówno w historii współczesnej ale i znacznie wcześniejszej. Wszystko co nam nie na rękę skrzętnie ukrywamy, jak sądzisz ilu Polaków słyszało o jakichkolwiek zbrodniach polskich? Możemy zrobić mały eksperyment i zobaczyć ile osób w tym temacie będzie wymienić kilka takich...

I właśnie tutaj jest problem, pamiętamy doskonale, ale tylko kiedy nie dotyczy to nas


(StG 44) #7

Z Wajdą jest taki problem,że od ponad 20 lat nie zrobił dobrego filmu,zwłaszcza " Pierścionek z orłem w koronie" i " Panna Nikt" mu nie wyszły,oba filmy kręconne na podstawie świetnych powieści. :-k


(Jason X) #8

Wie. Też czekam aż wreszcie społeczeństwo "dojrzeje" to filmów o takiej tematyce...


(StG 44) #9

Jeśli możesz to wymień kilka największych polskich zbrodni,porównamy ze zbrodniami na Polakach.


(Jason X) #10

Nie przesadzaj. Takie rozpamiętywnie może cię doprowadzić do uprzedzeń wobec ludzi, którzy żyją obecnie i nie mają nic wspólnego z tego typu rzeczami...


(StG 44) #11

Nie rozśmieszaj mnie człowieku,o jakich uprzedzeniach mówisz,w historii liczą się fakty,jak ktoś zaczyna mówić o polskich zbrodniach to czekam na przykłady.....,oczywiści że takie były,bardzo ciekawa jest natomist skala porównawcza.


(el polaco) #12

No proszę wymień kilka takich zbrodni. Jakoś nie przypominam sobie żeby Polacy gazowali ludzi i przerabiali ich na mydło.

Mówicie, żeby zapomnieć o przeszłości i nie wypominać zbrodni Niemcom bo to już inne pokolenie ludzi. Tylko właśnie te pokolenie ludzi tworzy między innymi takie organizacje jak POWIERNICTWO PRUSKIE i zarzuca Polakom, że dokonali zbrodni na ludzkości wysiedlając Niemców po wojnie. Przejżyjcie na oczy ludzie.


(Amifan) #13

Skala porównawcza jest żadna. Polacy mają swoje grzeszki, ale ich skala była marginalna.

Nawracanie ogniem i mieczem Prusów, Litwinów, Lisowszczycy, Somosierra i inne zbrodnie z epoki, Falaise (rozstrzeliwanie niemieckich jeńcow wojennych) i jeszcze kilka mniejszych. Nijak to się jakoś ma do zbrodni, których dokonano na nas w historii.

Przypomnę tylko. W Drugiej Wojnie zginęło około 6 milionów Polaków, a około 1,5 mln z rąk Rosjan.


(Airborn) #14

Jedwabne, Lwów (1918), ogół działalności na Ukrainie (konsekwencją czego były działania UPA), o Jaćwingach pewnie nikt w ogóle nie słyszał (tym razem zajrzenie do wikipedii nie wystarczy), naprawdę można tego mnożyć...

ale może przypominasz sobie jak zamykali ludzi (w tym kobiety i dzieci) w stodołach i je podpalali...

Nie chce mi się teraz szukać więcej przykładów, ale jeśli komuś będzie nadal mało, postaram się jeszcze coś wynaleźć wieczorem.


(Amifan) #15

No dodałeś kilka istotnych. Czy w ich imię mamy zapomnieć o naszym męczeństwie, o naszej pięknej historii zrywów, walk o "wolność naszą i wasza", o niezliczonych egzekucjach Polaków?

Jedwabne. Pewnie że Polacy są temu, co się stało winni :frowning: Ale zobacz jak to Żydzi potrafili dobrze nagłośnić i doprowadzić do upamiętnienia. Czemu my, Polacy nie możemy brać z nich przykładu? Dlaczego nie potrafimy poradzić sobie poradzić tak jak oni? Wiem, wiem nie te wpływy i układy co Żydzi, ale... my się kłócimy o bzdury, zamiast jako naród dbać o samych siebie.


(Jason X) #16

O takich, że w każdym Niemcu będziesz widział faszystę, a w każdym Rosjaninie gwałciciela.

Przykłady:

Pierwsze obozy koncentracyjne po raz pierwszy zastosowali Polacy po przepieknej wygranej z wojskami rosyjskimi w roku 1920 zamykając w nich wieźniów.

W 20-leciu między wojennym w Polsce dużą siłę mieli nacjonaliści. Na skutek represji antyżydowskich uciekło z Polski więcej Żydów niż hitlerowskich Niemiec w tym samym czasie.

Wzniecnie przez zaślepionych dumą ludzi powstania warszawskiego z góry skazanego na klęskę.

Poza tym trzeba cię uświadomić, że nawet w wojskach Wermachtu służyło tysiące Polaków i wielu z nich miało wysoki stopień wojskowy :slight_smile:


(el polaco) #17

Wiesz co po tej wypowiedzi dochodzę do wniosku, że twój poziom wiedzy historycznej jest nijaki. Bitwa w wąwozie Somosierry nie była żadną zbrodnią dokonaną przez Polaków. Jeżeli ktoś tu dokonał zbrodni to Napoleon który wysłał 3 Szwadron Szwoleżerów Polskich na rzeź. Bitwa ta zakończyła się sukcesem. SKromny oddział polskiej konnicy składający się z około 100 ludzi przyczynił się do ucieczki 3 tys. obrońców.

Nawracanie ogniem Prusów powiadasz. Jakoś mi się wydaję, że robili to Niemcy a dokładniej Zakon Krzyżacki (sprowadził ich Konrad Mazowiecki, który nie miał wpływu na to jak Krzyżacy będą nawracać) gdyż Polska w okresie rozbicia dzielnicowego nie była na tyle silna by sama tego dokonać.

Odnośnie nawracania litwinów. TO Polacy do momentu zjednoczenia pod osobą Władsława Jagiełły wojowali z litwinami i to były wojny a nie zbrodnie na ludzkości.

CO do lisowczyków. Odział ten palił i grabił w Siedmiogrodzie ale także palił i grabił w Polsce w skutek czego został rozwiązany.


(Amifan) #18

Następny filmik. Polecam część o "zbrodniach na Polakach".

Na mnie jednak największe wrażenie jako chłopaku stąd, z Gdańska zrobił fragment filmu nakręconego z niemieckiego bombowca (bombardowanie Westerplatte), otwarcie przez Niemców polskiego szlabanu graniczego w Gdyni-Orłowie czy też płonący Zamek Królewski w Warszawie. A i fajnie, że o Polakach walczących w ramach wsparcia Armii Czerwonej autor filmu też wspomniał...


(Airborn) #19

ralf raz jeszcze podkreślam, że nie mam na celu dyskredytowania naszych walk, czy ludobójstw na narodzie polskim, chce tylko podkreślić jak powszechnie mówi się o krzywdzie wyrządzonej nam, a jak milczy się o tym co myśmy robili

el polaco , a wiesz, może w jaki sposób Polacy chrystianizowali Pomorze? i to jeszcze przed sprowadzeniem do Polski Krzyżaków


(StG 44) #20

Jeśli zdobycie przełęczy Somosierra uważasz za zbrodnie to gratulacje za wiedzę historyczną.

Coś cieniutko z tymi przykładami,a co do Lwowa to ludność polska stanowiła w nim większość,i była to typowa wojna domowa,co do zdarzeń poprzedzających mordy UPA,to prawda,że Polacy popełnili wiele błędów w stosunku do Ukraińców w l.20 i 30 ,ale nie chcesz chyba tym uzasadnić mordów UPA na Polakch.