Przeniesienie systemu na siłę,(plus kopia ustawień z timeshift) czy od nowa. I Jak się zachowuje Grub na tych NVmn, Na drugim dysku jest winda, i jeszcze HD i USB czaasa

Przeniesienie systemu z SSD Na M,2
Jak się na czymś nie znam, wolę 3 razy się zapytać
Nowe technologie. Kupiłem M.2 Jeszcze go nie mam fizycznie, ale lubie się przygotować.
Jak w temacie. Jajko mam…

Czy hardcore i pół dnia stracone, bo na czysto. Nie chce mi się.

Samo przeniesienie systemu (partycji) to pikuś - zrobi to każdy program mający możliwość backupu partycji systemowej. Problemem jest jak bootujesz system - EFI czy MBR? Jeśli EFI to czy jest ono wspólne dla Windowsa i Linuksa czy też na drugim dysku Linux ma własną partycję EFI (/boot/efi) a wybór systemu do startu wybierasz przez F12 - BootMenu? Grub na NVMe zachowuje się tak samo jak na SSD albo HDD. Jeśli EFI jest wspólne (najczęściej spotykane) to po przeniesieniu Windowsa uruchamiasz Linuksa i z konsoli wydajesz polecenie aktualizacji Gruba - powinien rozpoznać nowe położenie Windowsa.

Wystarczy tar. Potrzeba jednak więcej szczegółów, jaki bootloader, partycjonowanie. Jeśli masz tylko jedną partycję / wystarczy.

tar -cJpPf root-pclos.tar.xz --exclude=root-pclos.tar.xz / --one-file-system

W LiveCD na nowym dysku tworzysz partycję, formatujesz, montujesz w np. /mnt i rozpakowujesz paczkę.

tar -xf root-pclos.tar.xz -C /mnt

Jeśli miałeś gruba, instalujesz go na nowym dysku w chroot.

Możesz też w dowolnym LiveCD przenieść system przez dd.

Teraz wygląda to tak

sdb też jest ssd, a sdc talerzowy podpięty USB

Ale chyba postawię golasa, nie wiem jak się ten mój klon Mandrivy zachowa (Pclinuxos). A potem ewentualnie ustawienia z timeshifta. Przy tych dyskach to kilka minut.
A DD jest chyba najłatwiejszym wyjściem, przerzucę na chama i zobaczę co się stanie :slight_smile:

Jeśli wpisy w /etc/fstab masz zorganizowane po UUID to po skopiowaniu plików sprawdź czy zgadzają się numery urządzeń.

Właśnie jak instalowałem linuxa(winda już tam była) musiałem zrobić dodatkową małą partycję efi, inaczej instalacja nie chciała ruszyć. A uruchamiam przez gruba.

najlepszy na linuxy program do bakupow to mc .