Przenoszenie danych ze starego dysku na nowy

(Ano Reksiu21) #1

Witajcie,

moje pytanie brzmi czy ze starego dysku z portem IDE [jesli to błędna nazwa mam na myśli, że dysk jest podłączony taką szeroką taśmą :-D]

da się przerzucić partycje z danymi na nowy z portem SATA?

Ściślej rzecz biorąc chodzi mi o to aby na nowym dysku były skopiowane całe partycje z danymi i nazwami tychże partycji tylko, że z większą pojemnością.

Liczę na szybką pomoc :smiley:

(hirem) #2

Nie napisałeś czy chcesz przenieść same partycje z danymi czy cały dysk z systemem włącznie.

(Ano Reksiu21) #3

Wszystko, razem z systemem.

Po prostu jak zmienię na nowy pojemniejszy dysk i go zamienię ze starym to chcę aby wszystko było normalnie tak jak wcześniej :smiley:

(ra-v) #4

Z tego co pamiętam robiłem to programem Norton Ghost, ale głowy nie dam.

(McDracullo) #5

Można to zrobić Ghostem, Acronisem i innymi podobnymi aplkacjami. Ewentualnie będziesz musiał użyć jakiegoś softu do zmiany rozmiaru partycji.

(Ano Reksiu21) #6

Dzięki wielkie!

Sam tego robił nie będę, dam znajomemu który się zna na komputerach, ale wolałem się upewnić żeby nie wyjść na debila 8)

(hirem) #7

Jesli tak to operacja będzie się nazywała klonowanie dysku. Jeśli masz dysk firmy WD to jest program Acronis True Image i nim można przeprowadzić operacje i sam ustawi większe partycje proporcjonalnie do dysku albo samemu ustawić według uznania. Jeśli innej firmy to są programy choćby

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Todo ... 22322.html

czy też wyszukać w google przez wpisanie klonowanie dysku i wybrać. Naprzykład strona

http://www.searchengines.pl/Backup-i-kl ... 21332.html

Jeśli masz dysk Sagete to jest do niego program po polsku.

Jesli system ma się uruchomić to w biosie musi być ustawione sata jako IDE czy contabile czy podobnie w zalezności od biosu. Bo po z klonowaniu będą zachowane stery kontrolery starego dysku IDE. Jak masz w menedżer urządzeń kontrolery tylko IDE/ATA to wyżej opisane zmiana ustawień okaże się konieczna. Chyba że masz ATA/SATA to może się uruchomi. W każdym razie próba uruchomienia systemu z nieodpowiednimi kontrolerami skutkuje w windows xp wyświetlaniem niebieskiego ekranu. Na początek zobacz w biosie czy masz mozliwość ustawień sata na ide i możesz sie brać za klonowanie. Jeśli nie było by mozliwości ustawień w biosie to zostaje operacja poszukania kontrolerów sata do twojej płyty głownej i zrobić z poziomu menedżer urządzeń aktualizację do sata i zrobić klon. Bezpieczniej będzie jak będzie mozliwość ustawienia w biosie. Po sklonowaniu i przed pierszym uruchomieniem odłączyć stary dysk bo miałem przypadek że się pomieszało jako że nazwy partycji po dwie takie same pomimo ustawień w biosie jako nowy dysk bootujący i właśnie odłączenie starego uporządkowało sytuację.

(Ano Reksiu21) #8

Mistrzu sprawa wygląda tak:

Dysk wymieniam bo wymieniam cały komp [znaczy poszczególne podzespoły] zainstaluje na starym jeszcze dysku Win7 i dopiero go z klonuje.

Ale podzespoły kompa to inny odrobinę późniejszy temat, który na pewno pojawi się na tym forum :slight_smile:

Całość wyglądać będzie tak [ostrzegam, że to dość skomplikowane :)]:

1. Instaluje Win7 na starym kompie

2. Daje znajomemu oba dyski aby przerzucił dane ze starego na nowy razem z systemem i powiększył ilość miejsca na partycjach

3. Sam wybebeszam stary komp i montuje nowe podzespoły [MOBO, procesor, RAM, zasilacz, karta graficzna]

I teraz pytanie czy jak włożę dysk do kompa z nowy podzespołami to będzie OK?

(hirem) #9

Prawie napewno nie uruchomisz systemu przy tylu zmianach sprzętowych a mobo jest wiodące. Zalecane instalacja na nowo. Chyba że mobo bedzie o tym samym chipsecie a jak o innym to nie kombinowałbym tylko instalacja. Na plus nową instalację windows7 to taka że zainstaluje się z kontrolerami AHCI. Oczywiście pilnując żeby w biosie ten tryb był włączony. Poradzisz sobie jak nie to dasz znowu informatykowi.

(Ano Reksiu21) #10

Mógłbyś jaśniej? Trochę jestem w tym zielony...

Co będę musiał zrobić żeby odpalić kompa z tym nowym dyskiem?

Przesiadam się z Pentium D na AMD Bulldozer tak swoja drogą :smiley:

(rgabrysiak) #11

Wszystkie dane ze starego dysku możesz przenieść na nowy z wyjątkiem systemu. Ten trzeba będzie instalować na nowo ze względu na róźnice sprzętowe pomiędzy starym a nowym komputerem.

Czyli mając nowy komputer, instalujesz na nim od nowa system, ewentualnie tworzysz dodatkowe partycje a ze starego dysku kopiujesz wszystkie swoje dane.

(Ano Reksiu21) #12

Czyli mam nie instalować nowego systemu i zostawić stary? A jak podłącze nowy dysk ze starym systemem to będzie OK? I dopiero jak komputer wykryje nowe podzespoły mam zainstalować nowy system?

(rgabrysiak) #13

Po złożeniu "nowego" komputera zainstaluj nowy system i po sprawie. Jeśli podłączysz dysk stary/nowy z systemem instalowanym na starym komputerze prawie na pewno nie uruchomi on się na nowym komputerze.

(Ano Reksiu21) #14

Czyli mam zrobić tak:

1. Z klonować partycje z danymi ze starego dysku [ze starym systemem] na nowy dysk.

2 W międzyczasie wybebeszyć kompa i zamienić na nowe części.

1. Podłączyć nowy dysk ze starym systemem i zaczekać aż wykryje wszystkie zmiany.

2. Zainstalować nowy system?

Ale to skomplikowane :shock:

(McDracullo) #15

Nie, Ty musisz od nowa zainstalować system i dopiero później przenosić dane. :slight_smile:

(hirem) #16

Dane już można przenieść na nowy dysk. Naprzykład jeśli utworzy się na nim dwie partycje i przeniesie dane na drugą partycje z formatowaną. A póżniej zainstaluje na zmienionym sprzęcie system na pierwszej partycji. Czyli w sumie przedstawione są dwa warjanty.

(Ano Reksiu21) #17

Heh problem polega na tym, że absolutnie nic nie rozumiem...

Możecie mi to jakoś w punktach napisać?

Edit:

Aktualnie ma dziadka XP, a przesiadam się na Win7 Home Edition 64

(Jjoasz) #18
  1. nie da sie prosto przesiasc z XP na WIn7, tym bardziej ze nowy system bedzie 64-bit

2. zloz kompa, postaw system nowy i podlacz stary dysk celem skopiowania danych - inaczej sie nie da

3. gdybys chcial zostawic XP, to trzeba go najpierw przygotowac do dzialania z nowymi czescmi - sterowniki fabryczne zastapic windowsowymi, potem sklonowac i odpalic na nowym sprzecie - powinno ruszyc bez problemow, czasem wymagana jest instalacja 'nakladkowa' celem przypisania klucza systemu do nowej plyty glownej 8)

(Ano Reksiu21) #19

Czyli mam złożyć kompa przed sklonowaniem danych na nowy dysk?

Bo jeśli mam najpierw włożyć nowe części do kompa, to nic z tego bo jak już mówiłem stary dysk ma wejście IDE a nowa płyta główna SATA więc chyba raczej go nie podłącze

Może trochę więcej szczegółowych danych:

Stary dysk port IDE, nowy SATA

System XP 32bit, nowy Win7 64bit

(hirem) #20

Najprościej będzie dla Ciebie jak po złożeniu kompa jak było pisane wcześniej przez kolegów dopiero wtedy wezmiesz się za instalowanie systemu i przenoszenie danych .