Przenoszenie danych ze starego dysku na nowy

Witajcie,

moje pytanie brzmi czy ze starego dysku z portem IDE [jesli to błędna nazwa mam na myśli, że dysk jest podłączony taką szeroką taśmą :-D]

da się przerzucić partycje z danymi na nowy z portem SATA?

Ściślej rzecz biorąc chodzi mi o to aby na nowym dysku były skopiowane całe partycje z danymi i nazwami tychże partycji tylko, że z większą pojemnością.

Liczę na szybką pomoc :smiley:

Nie napisałeś czy chcesz przenieść same partycje z danymi czy cały dysk z systemem włącznie.

Wszystko, razem z systemem.

Po prostu jak zmienię na nowy pojemniejszy dysk i go zamienię ze starym to chcę aby wszystko było normalnie tak jak wcześniej :smiley:

Z tego co pamiętam robiłem to programem Norton Ghost, ale głowy nie dam.

Można to zrobić Ghostem, Acronisem i innymi podobnymi aplkacjami. Ewentualnie będziesz musiał użyć jakiegoś softu do zmiany rozmiaru partycji.

Dzięki wielkie!

Sam tego robił nie będę, dam znajomemu który się zna na komputerach, ale wolałem się upewnić żeby nie wyjść na debila 8)

Jesli tak to operacja będzie się nazywała klonowanie dysku. Jeśli masz dysk firmy WD to jest program Acronis True Image i nim można przeprowadzić operacje i sam ustawi większe partycje proporcjonalnie do dysku albo samemu ustawić według uznania. Jeśli innej firmy to są programy choćby

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Todo … 22322.html

czy też wyszukać w google przez wpisanie klonowanie dysku i wybrać. Naprzykład strona

http://www.searchengines.pl/Backup-i-kl … 21332.html

Jeśli masz dysk Sagete to jest do niego program po polsku.

Jesli system ma się uruchomić to w biosie musi być ustawione sata jako IDE czy contabile czy podobnie w zalezności od biosu. Bo po z klonowaniu będą zachowane stery kontrolery starego dysku IDE. Jak masz w menedżer urządzeń kontrolery tylko IDE/ATA to wyżej opisane zmiana ustawień okaże się konieczna. Chyba że masz ATA/SATA to może się uruchomi. W każdym razie próba uruchomienia systemu z nieodpowiednimi kontrolerami skutkuje w windows xp wyświetlaniem niebieskiego ekranu. Na początek zobacz w biosie czy masz mozliwość ustawień sata na ide i możesz sie brać za klonowanie. Jeśli nie było by mozliwości ustawień w biosie to zostaje operacja poszukania kontrolerów sata do twojej płyty głownej i zrobić z poziomu menedżer urządzeń aktualizację do sata i zrobić klon. Bezpieczniej będzie jak będzie mozliwość ustawienia w biosie. Po sklonowaniu i przed pierszym uruchomieniem odłączyć stary dysk bo miałem przypadek że się pomieszało jako że nazwy partycji po dwie takie same pomimo ustawień w biosie jako nowy dysk bootujący i właśnie odłączenie starego uporządkowało sytuację.

Mistrzu sprawa wygląda tak:

Dysk wymieniam bo wymieniam cały komp [znaczy poszczególne podzespoły] zainstaluje na starym jeszcze dysku Win7 i dopiero go z klonuje.

Ale podzespoły kompa to inny odrobinę późniejszy temat, który na pewno pojawi się na tym forum :slight_smile:

Całość wyglądać będzie tak [ostrzegam, że to dość skomplikowane :)]:

  1. Instaluje Win7 na starym kompie

  2. Daje znajomemu oba dyski aby przerzucił dane ze starego na nowy razem z systemem i powiększył ilość miejsca na partycjach

  3. Sam wybebeszam stary komp i montuje nowe podzespoły [MOBO, procesor, RAM, zasilacz, karta graficzna]

I teraz pytanie czy jak włożę dysk do kompa z nowy podzespołami to będzie OK?

Prawie napewno nie uruchomisz systemu przy tylu zmianach sprzętowych a mobo jest wiodące. Zalecane instalacja na nowo. Chyba że mobo bedzie o tym samym chipsecie a jak o innym to nie kombinowałbym tylko instalacja. Na plus nową instalację windows7 to taka że zainstaluje się z kontrolerami AHCI. Oczywiście pilnując żeby w biosie ten tryb był włączony. Poradzisz sobie jak nie to dasz znowu informatykowi.

Mógłbyś jaśniej? Trochę jestem w tym zielony…

Co będę musiał zrobić żeby odpalić kompa z tym nowym dyskiem?

Przesiadam się z Pentium D na AMD Bulldozer tak swoja drogą :smiley:

Wszystkie dane ze starego dysku możesz przenieść na nowy z wyjątkiem systemu. Ten trzeba będzie instalować na nowo ze względu na róźnice sprzętowe pomiędzy starym a nowym komputerem.

Czyli mając nowy komputer, instalujesz na nim od nowa system, ewentualnie tworzysz dodatkowe partycje a ze starego dysku kopiujesz wszystkie swoje dane.

Czyli mam nie instalować nowego systemu i zostawić stary? A jak podłącze nowy dysk ze starym systemem to będzie OK? I dopiero jak komputer wykryje nowe podzespoły mam zainstalować nowy system?

Po złożeniu “nowego” komputera zainstaluj nowy system i po sprawie. Jeśli podłączysz dysk stary/nowy z systemem instalowanym na starym komputerze prawie na pewno nie uruchomi on się na nowym komputerze.

Czyli mam zrobić tak:

  1. Z klonować partycje z danymi ze starego dysku [ze starym systemem] na nowy dysk.

2 W międzyczasie wybebeszyć kompa i zamienić na nowe części.

  1. Podłączyć nowy dysk ze starym systemem i zaczekać aż wykryje wszystkie zmiany.

  2. Zainstalować nowy system?

Ale to skomplikowane :shock:

Nie, Ty musisz od nowa zainstalować system i dopiero później przenosić dane. :slight_smile:

Dane już można przenieść na nowy dysk. Naprzykład jeśli utworzy się na nim dwie partycje i przeniesie dane na drugą partycje z formatowaną. A póżniej zainstaluje na zmienionym sprzęcie system na pierwszej partycji. Czyli w sumie przedstawione są dwa warjanty.

Heh problem polega na tym, że absolutnie nic nie rozumiem…

Możecie mi to jakoś w punktach napisać?

Edit:

Aktualnie ma dziadka XP, a przesiadam się na Win7 Home Edition 64

  1. nie da sie prosto przesiasc z XP na WIn7, tym bardziej ze nowy system bedzie 64-bit

  2. zloz kompa, postaw system nowy i podlacz stary dysk celem skopiowania danych - inaczej sie nie da

  3. gdybys chcial zostawic XP, to trzeba go najpierw przygotowac do dzialania z nowymi czescmi - sterowniki fabryczne zastapic windowsowymi, potem sklonowac i odpalic na nowym sprzecie - powinno ruszyc bez problemow, czasem wymagana jest instalacja ‘nakladkowa’ celem przypisania klucza systemu do nowej plyty glownej 8)

Czyli mam złożyć kompa przed sklonowaniem danych na nowy dysk?

Bo jeśli mam najpierw włożyć nowe części do kompa, to nic z tego bo jak już mówiłem stary dysk ma wejście IDE a nowa płyta główna SATA więc chyba raczej go nie podłącze

Może trochę więcej szczegółowych danych:

Stary dysk port IDE, nowy SATA

System XP 32bit, nowy Win7 64bit

Najprościej będzie dla Ciebie jak po złożeniu kompa jak było pisane wcześniej przez kolegów dopiero wtedy wezmiesz się za instalowanie systemu i przenoszenie danych .