Przenoszenie licencji Windows 10 OEM na inny komputer - jak to naprawdę z tym jest?

Witam,

Jak w tytule wątku. Wokół tematu powstało wiele mitów, gdybań i domysłów. W Internecie panuje ogólna dezinformacja. Jedni twierdzą, że Microsoft od czasu Windowsa 8.1 namieszał i licencja na system OEM nie jest już przypisywana do sprzętu, a do osoby\konta Microsoft -> jeden rabin mówi, że to mit, inny, że nie.

Konfuzję pogłębiają wpisy na Microsoft Answers, jak na przykład TEN czy artykuły, jak TEN

Sugerując się powyższymi źródłami można sądzić, że jeśli na obecnym PC posiadam aktywowany WIn 10 Pro, to, nawet jeśli pozyskałem go drogą bezpłatnej aktualizacji z niższej wersji OEM, mogę bez problemu aktywować Win 10 na nowym komputerze, jeśli tylko zaloguję się zeń na swoje konto MS z obecną licencją i wszystko będzie cacy. Pamiętać muszę jeno o uprzednim usunięciu komputera z listy aktywnych urządzeń na rzeczonym koncie oraz oczywiście o usunięciu bieżącej instalacji systemu.

Czy to nie zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Wiele polsko- i anglojęzycznych artykułów i forów kontruje powyższe mówiąc, że to zupełne bzdury i OEM to nadal jeden komputer, a jak przenoszenie to tylko z retaila, czyli niegdysiejszej licencji box.

To jak w końcu? Składając nowy komputer muszę nabywać nowy egzemplarz Windowsa 10 OEM, czy nie? Jeśli nie, to czy będzie to działać i, co ważniejsze, będzie to legalny system?

Dodam, że u mnie ścieżka w obrębie obecnej maszyny wyglądała tak: Windows 7 Home Premium OEM->płatna aktualizacja do Windows 8 Pro->darmowa aktualizacja do Win 8.1 i w końcu do Win 10.

Poprostu usuwasz Windows 10 ze starego komputera, logujesz się tam na koncie Microsoft i usuwasz wszelkie informacje o zainstalowanym sofcie z Windows Store i o przypisanym systemie do konta MS. Przy nowej instalacji warto utworzyć nowe konto, do niego przypisac system. Mi tu tak doradzono kiedyś na tym forum.

Jakie konto M$, jakie przypinanie? Może ja starej daty, ale nigdy nic nie podpinałem. Ze sklepu nie korzystam, kontaktów nie korzystam, skypa zainstalowałem starego oddzielnie… :wink:
W temacie legalności: jeżeli masz legalny nie OEM, to przenosisz i wsio. Jeżeli OEM, to w licencji pisze, ze nie, a legalnie tak:)

Windows 10 to usługa i bez konta MS wzasadzie ten system jest może w 40% wykorzystany bo reszta idzie przez konto Outlook. Tam zapisuje klucz licencyjny i wiele innych rzeczy. Skoro tego nie wiesz proponuje najpierw pooglądac i poczytac czym się różni Windows 10 od chodzby Windows 7 już nie wspominaj≤ąc windows XP.

Windows 10 przecież tak samo jak W7 możesz instalować i aktywować bez konta MS.

1 polubienie

Czyli jakie opcje mam zablokowane bez posiadania konta MS?

Serio mówisz? Ja po każdym formacie nie muszę podawać klucza, bo ten jest zapisany w UEFI.

Przeczytaj wszystko co pisałem tam, a nie wycinasz bez sensu.

Pisałem tam, ze na koncie MS zapisuje klucz dlatego w systemie pisze potem, że system aktywowany cyfrowa licencją przypisana do konta Microsoft.

No i? Wciąż nie wyjaśniłeś co masz na myśli pisząc o tych 40 procentach.