Przenoszenie pliku stronicowania na inny dysk

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że porada ta jest przeznaczona dla osób posiadających co najmniej dwa dyski twarde.

Pamięć wirtualna (plik stronicowania) to specjalny plik pełniący rolę rozszerzenia pamięci operacyjnej (RAM). Plik ten jest używany przez system w przypadku braku pamięci RAM dla uruchomionych usług bądź aplikacji. Wówczas kod aplikacji/usługi przechowywany jest właśnie w takim pliku, czyli na dysku twardym.

Dysk ma to do siebie, że jest wolniejszy od samej pamięci RAM. Ale można ten plik umieścić na drugim, szybszym dysku, co poskutkuje wzrostem wydajności w sytuacji “niedoboru” pamięci RAM. Zaznaczam jeszcze raz, że trick ten jest przeznaczony dla osób dysponujących co najmniej dwoma “twardzielami”.

Aby dokonać przeniesienia pliku stronicowania, należy postępować zgodnie z poradą.

  1. Na ikonce Mojego komputera klikamy PPM i wybieramy właściwości.

  2. W oknie Właściwości systemu przechodzimy do zakładki Zaawansowane. W tejże zakładce wybieramy opcję Ustawienia znajdującą się w sekcji Wydajność.

  3. W oknie Opcje wydajności klikamy na zakładkę Zaawansowane, a w niej na opcję Zmień znajdującą się w sekcji Pamięć wirtualna.

  4. Pojawi się okno dialogowe. W jego górnej części widać ilość wszystkich dostępnych dysków. Domyślnie plik str. znajduje się na dysku systemowym.

  5. Chcąc przenieś pamięć wirtualną na inny dysk, należy wyłączyć plik str. ustawiony domyślnie na dysku systemowym. Upewniamy się jeszcze, że z listy dysków wybrany jest dysk systemowy (zazwyczaj C:). Następnie w sekcji Rozmiar pliku stronicowania dla wybranego dysku zaznaczamy opcję Bez pliku stronicowania i klikamy Ustaw.

  6. Teraz z listy wybieramy dysk, na który chcemy przenieść pamięć wirtualną. W sekcji Rozmiar pliku stronicowania dla wybranego dysku wybieramy opcję Rozmiar kontrolowany przez system. Klikamy kolejno na Ustaw, a potem na OK.

  7. W oknie Aplet System w Panelu sterowania zobaczymy informację, że aby zmiany weszły w życie, należy zrestartować peceta. Klikamy na OK, następnie zamykamy wszystkie otwarte okna i w oknie Zmiana ustawień systemu klikamy na Tak.

“Rozmiar kontrolowany przez system” i mamy ładną defragmentację pliku strony na innej partycji. Osobiście polecam stały rozmiar pliku stronnicowania.

Pozdr! :slight_smile:

Aby uzupełnić wiedzę na temat SWAPa podaję linki do ciekawych i wyczerpujących artykułów:

Podział na partycje

SWAP