Przepełniona partycja C - sposób na wyczyszczenie jej

Witam,

ma ktoś jakiś pomysł na zwolnienie miejsca na partycji C (partycja systemowa). Nigdy się w to nie bawiłem bo nie miałem takiej potrzeby. Wcześniej na starym lapku miałem jakieś 90 GB przeznaczonych na system,ale miałem dysk twardy o pojemności 1 TB, a teraz mam nowego laptopa -tzn od kwietnia- i nie mam HDD, posiadam tylko SSD i mam 240 GB. Więc jako, że widziałem ile mi potrzeba miejsca na partycji C, to nie dawałem już tak dużo miejsca wolnego na partycje C, tym bardziej że chciałem miejsca zaoszczędzić na inną partycje. No i problem jest taki, że system ciągle mi krzyczy, że mam za mało miejsca. Są momenty, gdzie pokazuje mi, że 100% dysku jest zajętego. Oczyszczam system programami Jetclen i Ccleaner i pomaga, ale zaraz znowu mi się zapewnia. Programy potrafią do 1 GB wywalić jakiegoś gówna, ale to potem wraca znowu.

Dodam, że nie mam niepotrzebnych programów zainstalowanych i wiele ich nie jest. Mam tylko to, co jest mi potrzebne do funkcjonowania komputera i mojego użytkowania go. Przeglądałem co ile zajmuje i systemowe pliki od ciula miejsca zajmują. Jest jakiś sposób na pousuwanie tego, tzn. co usunąć. W końcu są to systemowe pliki i trzeba uważać co robić. A system jest dość młody, więc nie widzi mi się wrzucanie nowego systemu.

Jakiś program mógłby mi w tym pomóc? Może co innego? Macie jakieś pomysły?

Przeczytaj: Windows 7 - znikające miejsce na dysku C a może uda ci się odzyskać nieco wolnego miejsca.

Na SSD bardzo dobrze sprawuje się program PrivaZer. Może bardzo dużo posprzątać, zwłaszcza pozostałości po poprzednim systemie. http://privazer.com/download.php

 

Wszystko pięknie ale brakuje podstawowej informacji: jaki rozmiar ma partycja systemowa?

64,8 GB. Rano wstane to poczytam o tym co napisales  

rgabrysiak

a przypadkiem nie pobiera ci w tle windowsa 10?

 

Wszystkie problemy rozwiążesz np. tym https://www.jam-software.com/treesize_free/

  1. Wyłącz Przywracanie Sytemu (Mój komputer - Właściwości - Ochrona Systemu - Wyłącz)

  2. Kliknij prawym przyciskiem na dysku i we Właściwościach włącz kompresję.

  1. Wykonaj dla dysku C “Oczyszczanie dysku” jako Administrator. Wystarczy w Starcie w Wyszukaj programy i pliki wpisać Oczyszczanie dysku, a potem klik na Uruchom jako administrator…

  2. Usuń wszystkie punkty przywracania.

A potem jeśli chcesz mieć na wszelki wypadek możliwość przywrócenia systemu do stanu poprzedniego po prostu Utwórz nowy punkt.

  1. Wykonaj defragmentację dysku np. Auslogics Disk Defrag.

  2. Zainstaluj sobie popularny program Odkurzacz, który będzie regularnie oczyszczał system. To bezpieczny program, używam go od 8 lat. Nie stosuj kombajnów typu Glary Utilites…

Pzdr.

nierozumiem czemu kolega ie zrobił z całego dysku SSD partycji C jakoś nie widzę sensu w dzieleniu tak szybkiego dysku

Przecież dzielenie SSD nie zmienia jego prędkości (to nie talerz) a nie każdy chce mieć wszystkie programy razem z plikami systemowymi.

teraz już nawet na HDD nie robi się osobnej partycji na programy bo to nie ma sensu, a na SSD to już głupota

Akurat co nie co z tego wiedziałem, ale dzięki. Akurat tego o hibernacji nie wiedziałem i sobie wyłączyłem. Zresztą i tak jej nigdy nie używałem. Poprzedniego laptopa używałem 2,5 roku i nie zdarzyło mi się ani razu użyć hibernacji.

 

Bo nie lubię mieć wszystkiego na jednej partycji. Po za tym jaki sens jest mieć wszystko na jednej partycji. Jak chcesz wrzucić nowy system to Ci wszystko usunie. Po za tym, cokolwiek by się zwaliło na partycji systemowej to innym plikom nic nie będzie. 

 

A co z ta kompresją? Gdzieś czytałem, że to niby nie jest dobre rozwiązanie. Jednakże jakoś wychodzi tak, że jak na partycji ma się filmy, czy gre itd, to kompresja nie jest dobrym rozwiązaniem. Ale na mojej partycji systemowej instaluje tylko programy, także chyba kompresje mógłbym zrobić i żadnych negatywów z tego nie będzie. Ktoś coś wie więcej?

 

Zerknę zara na te oczyszczanie dysku, ale jak już bawiłem się tym programem Privazer to widziałem, że jakieś systemowe oczyszczanie dysku się włączyło.

Btw z 0 B do 400 MB przestrzeni wolnej na partycji C, zrobiło się 8 GB xDDDDDDD

Także jest już progress

Kompresja na dysku/partycji systemowej tylko spowolni system i da bardzo niewielki efekt.

W dysku we Właściwościach nie włączaj kompresji. To nie jest dobry sposób…

Włącz kompresję bo TO JEST dobry sposób wbrew temu co mówią poprzednicy. Sam mam i jestem zadowolony. To nie jest taka kompresja jak kiedyś w DOS czy Windows 95. Możesz też kompresować wybrane foldery. Np. nie musisz kompresować folderów z filmami, muzyką czy zdjęciami. Odpowiadam bo prosisz o pomoc w odzyskaniu miejsca. Jeśli kompresja z jakichś powodów jednak ci nie podejdzie zawsze możesz odptaszkować i wyłączyć kompresję. Przy szybkich procesorach (a w twoim przypadku dysku SSD) kompresja jest nieodczuwalna, a nawet może przyspieszyć działanie systemu.

Powiedz mi jak pakowanie i rozpakowywanie danego pliku za każdym razem kiedy system chce go użyć ma zwiększyć wydajność? I to nie jest kwestia dysku czy procesora ale całej operacji którą system musi wykonać tracąc na szybkości. Nie po to ktoś kupował dysk ssd żeby go specjalnie obciążać dodatkowymi operacjami.

 

Na dodatek powiem że sam M$ zaleca nie używanie tej opcji na partycji systemowej. EOT

Sprawdź to w praktyce, a nie w teorii.

Pobierz CCleaner i usuń za jego pomocą zbędne dane: pierw przycisk ‘Analiza’, następnie ‘Uruchom Cleaner’. U mnie na niedawno zainstalowanym systemie Windows 7 ponad 4 GB zajmowały dane systemowe, a dokładnie dane dotyczące raportowania błędów Windows. Zaczęły gromadzić się w takiej ilości od momentu gdy są ostatnie problemy z Windows Update.

No ja tak odzyskałem 1GB. To już zrobiłem ostatnio, ale zaraz i tak jakimś gównem się zawaliło.

 

Aaa i ktoś pisał, że pewnie aktualizacja win 10 mogła to spowodować (automatyczna). Przez prawie 2 miechy nie miałem dostępu internetu, także nie przez to się stało. 

 

 

“Nieodczuwalna” Jeżeli chodź trochę ma to spowolnić pracę komputera to po co jak kolega potem napisał, żeby tracić na prędkości komputera. Tymbardziej, że celowo zainwestowałem więcej, żeby już mieć te nowszą technologie jaką jest dysk SSD.

 

Ale zobaczę z tą kompresją. Jeżeli za mocno mi  to nie spowolni pracy to mogę tego nie odczuć…ale zobacze. A swoją drogą jak już to w praktyce przetesowałeś to ile Ci miejsca przybyło po kompresji? 

 

Apropo filmów i muzyk itd. Takich rzeczy nie trzymam na partycji systemowej. Partycja C to dla mnie system, sterowniki i programy, żadnych gier, filmów czy muzyk.

Na samym Windows i Program Files zależnie od ilości plików oszczędność to od 1 GB wzwyż. Ja w tej chwili mam 3GB zaoszczędzone.