Przeprowadzka z AMD na INTEL - co wybrać?

(oskix3211) #1

Witam, chcę zamienić procesor na intel. Obecnie mam:
procesor - AMD A10 5800K 3.8Ghz max 4.3,
płytę główną - Asus A88X PRO,
RAM - Hyper x red 2x8Gb 1600,
grafika - msi GTX 1060 6Gb.

Jestem gotów zakupić procesor, płytę i kości zostawiając grafikę bo wystarczająca. Mam na oku te podzespoły:

Procesor - Intel Core i7 7700 lub i7 7700K
Płyta główna - Asus strix H270F gamingowa

Nad kościami RAM się zastanawiam max do 700 zł. Najlepiej 16 gb. No i pytanie czy lepiej w jednej kości czy w dwóch. Co polecacie?

No i kwestia procesora, lepiej i7 7700 czy i7 7700K? Niby jest lepszy ale ja nie mam zamiaru bawić się w podkręcanie procesora.

Obudowa spora, wentylowana bardzo dobrze, cooler mam swój z CoolerMaster. Zasilacz powinien wystarczyć - silentium Deus G1 600W.

Czekam na podpowiedzi, pozdrawiam!

(66Garoz) #2

Do czego słuzy ci komputer?

(oskix3211) #3

Raczej do grania, kupiłem Mass Effect: Andromeda i jestem zawiedziony. Chodzi na ultra bo grafika nadrabia, ale co kilka sekund scinka co jest katastrofą.

(66Garoz) #4

To jak kupisz i7 to dla odmiany grafika nie nadąży za procesorem. Do i7 co najmniej 1080 ja bym brał. Chrzesniakowi złożyłem z 860K i Radkie 470 2GB i nic mu nie zcina w żadnej grze, a kazda daje na maksa rodzielczośc ultra AAx8.

Lepiej pójść w Ryzena moim zdaniem do tej grafiki np Ryzen 5 i odczujesz różnice. i7 do grania to moim zdaniem wyrzucanie pieniędzy w błoto. Bo nie wiele gier obsługuje 4 rdzenie, a co dopiero 8 i 16 wątków.

(oskix3211) #5

A Ryzen 5 obsłuży technologię VR? Patrzę przyszłościowo, ponadto grafikę już mam od 4 miesięcy i nie zamierzam puki co kupić nowej. Puki jest w stanie uciągnąć gry to może być. Zawsze można za rok czy dwa kupić lepszą.

(66Garoz) #6

Jeszcze raz napiszę bo może źle napisałem wyżej. Grafika ta nie nadązy za i7 i bedzie jeszcze gorszy efekt.

(oskix3211) #7

To więc muszę to przemyśleć. Nie wiem natomiast dlaczego tak się dzieje, za mocny procesor na kartę graficzną? Jaki więc zestaw proponujesz zostawiając kartę graficzną?

(66Garoz) #8

Core i5 wystarczy w zupełności, nie ma sensu przepłacać. Nvidia lepiej dogaduje się z Intelem to już można było zauważyć dość dawno :slight_smile:

PAmiętaj, że Ryzen to nie to samo co masz w tej chwili od AMD wiec róznica też będzie zarówno w portfelu jak i w wydajnopści. Nie sugeruj się wykresami bo to testy czesto robione na najdroższych modelach i to nie tylko procesora, ale całego komputera. AMD plyty głóne pod Eyzena mają jedno często dwa złącza M.2 na SSD i działą w trybie SATA jak i NVme (poprzez PCi-express x4) i kosztuje połowe co płyta główna dla Intela z takim slotem.

Przycinki, o których piszesz w 1-szym poście moga być spowodowane PAmięcią RAM, albo dyskiem,. Masz HDD czy SSD??

(thommy181) #9

Dokładnie chodzi o to, że karta graficzna sama w sobie ma większą moc obliczeniową niż reszta podzespołów. Musi zostać spowolniona by reszta podzespołów nadążyła. Nie wiem czy Ryzen będzie dobrym wyborem. Raczej stawiałbym na procesor i5 KabyLake albo już dopłacić do Coffee Lake. Będzie więcej pożytku niż z AMD. Według mnie Intel + Nvidia to najlepsza “składanka” do gier. Do tego jeżeli masz kartę z 6 GB pamięci własnej to ramu jakieś 16 GB musiałbyś dać. Wiadomo, że w przypadku nowego zestawu już moduły ddr4 by były rozsądne bo ddr 3 praktycznie kosztują tyle samo, ale wydajność sporo mniejsza.

(oskix3211) #10

System mam na SSD goodram 120GB. Mass Effect zainstalowany na dysku SSHD segate st1000dx001 1TB. Ram raczej odpada. I tak mam zamiar kupić pod ddr4.

(66Garoz) #11

Robisz OC widze tego procesora. Każde OC mimo wszystko może powodowac niestety skutkie uboczne, którymi moga być owe przycięcia. Próbowałes bez OC czy są przyciecia?

(oskix3211) #12

Thommy, dziękuję za wyjaśnienie sprawy z procesorem. Natomiast mogę kupic np. I7 z nadmiarem ? Dobrze to rozumiem? Może nie wykorzystam go w 100% ale w przyszlosci nie będę się tym martwić. Użytkownika 66Garoz zrozumialem iż pogorszy to jakość dzialania grafiki/procka.

(oskix3211) #13

OC Automatycznie zostało wykonane przez płytę główną. W bios’ie zaznaczyłem tylko wydajność. Nie podkrecałem go osobiście. Obecny watek starego mojego procka odłożyłbym na bok, chce kupić i tak nowy.

(66Garoz) #14

Ok, rozumiem w takim razie OK. Tryb turbo, zapomniałem, ja w swoim 7800 wyłączyłem bo nie lubie takich bajerów.

Mi chodzi o to, że wydasz kase, a może sie okazać, że dalej będzie to samo, poprostu sprzet czasem zaskakuje. Tutaj i kiedys na innym forum widziałęm wiele postów różnych, że ktoś zmienił na Intela okazało sie, że mniej klatek, że bardziej przycina wbrew wszelkim testom.Ja nie gram więc nie wiem, ale wspomniany wcześniej komputer chrześniaka miałęm przez pół roku i byłem w szoku jak Forza Horizon 3 demo chodizło w ultra bez zacięć i w full HD rozdzielczości, natomiast kolega ma core i7 i 1060Ti i ciągle się denerwuje czemu am mniej klatek na sekunde od wspomnianego radeona 470 fabrycznie podkręconego, czemu coś zawiesza. Ma na święta kupić Ryzena bo ma już dosyć tej pseudo super wydajności Intela.

(66Garoz) #15

Tak zgodze sie Intel+nvidia, ale nie core i7 bo to mu nic nie da i wykorzysta 50% mocy i7.

(oskix3211) #16

W przyszlosci nastepne 50% może okazać się przydatne, jesli wyjdzie ~gta 10~ to wątpię bym pogral na ultra przy oecnej grafice więc kupię nową. A pocesor mieć już będę. Po co wydać dwa razy jak można trochę więcej i raz.

(66Garoz) #17

Intel co rok, dwa lata zmienia podstawkę, chipsety i w sumie wszystko wiec chcac grac w GTA 10 jak będzie czy nie będziesz musiał wymi8enić wszystkiego. Twoja teoriaq jest bez sensu. AMD robi czesto jedną podstawke i trzyma się jej kilka lat. Tak było z AM#+ i FM2+, które jestw sprzedazy do dzis i dopóki AMD nie wypości APU dla desktopów w AM4 to FM2+ bedzie w ofercie.

(oskix3211) #18

No dobrze, ok. Więc zastanowię się nad intelem, trochę słabszym. I5, tylko jeszcze nie wiem jaki dokładnie. Poszukam, poczytam i napiszę jaki i zobaczymy czy będzie pasować.

(thommy181) #19

Raczej nie należy korzystać z wbudowanych profili OC. Może właśnie to jest problemem. Spróbuj wyłączyć OC i wtedy testuj czy gry zacinają.

(66Garoz) #20

Podaj do jakiej kwoty na pewno ci tu podrzucą propozycję. Ja w Intelu nie siedze od 3 lat wiec nie zaproponuje nic :slight_smile: