Przeróbka komputerka

(Dziaracz) #1

witam Szacownych.

mój temat może wydać się mało ciekawy ale zaryzykuję.

jestem całkowicie zielony w sprawach komputerów (no może nie tak do końca) i poszukuję jakiejś porady związanej z ulepszeniem komputerka.

w chwili obecnej posiadam komputer złożony z następujących części:

Płyta główna - MSI 845E MAX

Procesor - Intel Celeron 2.2

Pamięć - 512 DDR - jedna kość

Grafika - ATI radeon 9600 Pro

Więc mając takie cuś chciałbym wymienić pewne części , ewentualnie dodać coś.

Zwiększyć pamieć do 1 giga

Wymienić procesor na minimum 3,3

w związku z tym kieruję do was moje zapytania"

• czy to będzie opłacalna zmiana??

• czy na tą płytę główną jest możliwe włożenie lepszego procka??

• czy karta grafiki którą posiadam aktualnie zwiększy dzięki tym zabiegom swoją wydajność ??

• czy założenie chłodzenia na kartę grafiki zwiększy jej wydajność ??

• czy z założeniem dodatkowych wentylatorków musi wiązać się z wymianą zasilacza??

Dodatkowym problemem z jakim się borykam od pewnego czasu jest to, że komputer który chodzi bardzo często około 8 - 12 godzin na dobę zawiesza się gdy chcę go wyłączyć na noc. Najpierw muszę go wtedy zresetować a dopiero potem daje się normalnie wyłączyć.

I jeszcze jeden problem który spędza mi sen z powiek jest taki że jak uda mi się już włączyć jakaś grę np need for speed to po jakimś czasie ( różnie to bywa od 20 min - 2 godzin) wyłącza mi się dźwięk i potem jak chcę wyjść z gry to też mi się wiesza komputer i też muszę go resetować.

Przez ciekawość zainstalowałem wczoraj 3d marka 2003 i bez zmiany ustawień w tym programie po przejściu tego testu otrzymałem 2756 punktów.

Czytałem na kilku forach o punktacjach w tym programie i mój wynik nie jest nawet średni.

Więc zwracam się do wielce Szacownych o poradę.

Co mam zrobić żeby nie mieć tego typu problemów i czy się da zrobić coś lepszego z tego co aktulanie posiadam.

(Emilmlo) #2

Ile masz pieniędzy na modernizacje ? Jaki masz zasilacz moc i fima?

(Dziaracz) #3

hmmm ciekawe pytanie.

jeśli chodzi o pieniążki to chciałbym się zmieścić w małej sumie. wiem że i za 1000 albo i drożej można kupić sam procesor.

ale powiedzmy 300 - 400 zł na wszystko. nie muszą to być rzeczy w 100 % nowe. na allegro jest tego pełno.

tylko jakie parametry powinny mieć te części i czy w ogóle da się pewne rzeczy upchnąć na tą płytę główną.

no i czy te zmiany pomogą w pozbyciu się wcześniej opisanych problemów.

Złączono Posta : 17.02.2007 (Sob) 12:21

nie wiem jaki to jest zasilacz. chyba najzwyklejszy i o najmniejszej możliwej mocy. jutro zajrzę i dopiszę.

(P@zik) #4

To nie GHz jest najważniejsze, ale wydajność procesora, jego bitowość i pamięć cache...

(Dziaracz) #5

no dobrze ale jaki procek by się mógł zmieścić na tej mojej płycie i czy w ogóle jest sens coś z tym robić??

poza tym to co spisałem z rachunku to nie wiem jakie są pozostałe dane tego mojego sprzętu.

(P@zik) #6

Sens jest i warto by było zainwestować w taniego Intel Pentium 4 np. 1.8 Ghz. Jest dużo wydajniejszy od twojego Celerona, a jego cena nie przekracza już 300 zł.

(VersQ.) #7

Nic poza P4 innego tu nie widzę w takim układzie.

A może trochę mocniejszego?

(Dziaracz) #8

czy zastosowanie tego rozwiązania pomoże w pozbyciu się problemów z zawieszaniem komputera??

no i jak się ma sprawa z tym chłodzeniem???

(VersQ.) #9

Chłodzenie: oczywiście, że pomorze.

Ja mam mocny sprzęt a i tak jak jestem na windowsie mi się czasami wiesza :stuck_out_tongue: Zależy kto co robi.. Na pewno modernizacja zwiększy możliwości twojego pc.

(P@zik) #10

Może być i mocniejszy :slight_smile:

(Dziaracz) #11

a gdzie mogę się dowiedzieć czegoś odnośnie wstawiania innego procesora na tą płytę główną co mam. chodzi mi konkretnie o to w jakim przedziale ma się zawierać procesor żeby pasował na tą płyte. czyli zakres parametrów tegoż procesora.

teraz mam celerona 2,2 a czy jakiś pentium o podobnych wartościach bądź celeron i wyższych parametrach będzie działać ne tej płycie??

czy przy robieniu modernizacji muszę zmienić też płytę główną?? bo może się okazać za słaba??

(Norbi9) #12

no płytka też może okazać sie za słaba ale jak bedziesz powoli modernizował to chyba bedzie wszystko ok!

(Pyra20) #13

zal !

jaki masz ten zasilacz? jak podłaczysz wentle to raczej nic się nie stanie bo one mało prądu/mocy potrzebuja

chłodzenie na karte pomoże tylko wtedy gdy bedziesz podkrecał

najepiej było by dozbierac kasy, i zmienic na am2, procka atka 3.0, plyta z zintegrowana grafa i 512 ddr2, bo w to raczej nie ma sensu inwestować, pozniej bys dokupil 1gb ramu i grafe tylko musialbys dozbierać narazie na to co wyzej napisalem, i pewnie masz zasilacz dooopy to trzeba będzie wymienić też a to dodatkowe koszty

celerony to straszny badziew, p4 nieduzo lepszy jest

update:

jak bys dozbieral to tak:

forton z allegro 60-70 zł

biostar z zintegrowana grafika, pozniej bys dokupil grafe 200 zl

procek amd athlon na am2 - 290

512 ramu dd2 - z 150 zl

w sumie troche to przekracza twoj budzet ale lepiej dozbierac i kupic wypas kompa i pozniej dokupić grafe i ramu i masz kompa na 2-3 lata, a tu cos dokupisz i za pol roku znow ten sam problem !

(Jjoasz) #14

plyta nie jest az tak tragiczna:

Hardware Characteristics of the MSI 845E Max2

CPU Supports Intel Pentium® 4 processor in 478 pin package.

Supports 1.5 ~ 2.53GHz and up

Chipset Intel 845E Chipset

Form factor ATX 30.5 cm(L) x 23.0 cm(W)

Expansion 6 PCI - 1 CNR - 1 AGP - 6 USB 2.0

Memory 3X 184-pin DIMM up to 2GB DDR SDRAM PC1600 - PC2100

FSB 100Mhz to 233Mhz in 1 Mhz increment

Vcore adj. 1.5v to 1.8v in 0.025v incement

VDDR - VAGP Vadj. VDDR = 2.5v, 2.6v, 2.7v, 2.8v, VAGP = 1.5v, 1.6v, 1.7v, 1.8v,

Audio chipset Realtek ALC650

do tego procka:

MOBILNY Pentium 4 2.80 GHz S478-http://allegro.pl/item164232812_mobilny_pentium_4_2_80_ghz_s478_super_cena_hit_.html

zasilacz-j/w

za reszte ddr pc2100(266mhz) + jakies wentyle(o ile nie masz starych)

proca i karte krecisz,na rok starczy,a potem bedziesz sie martwic dalej

(Dziaracz) #15

forton ???

ja rozumiem że ludziki posługują się slangiem typowym dla danego środowiska, ale taki laik jak ja stara się zroumieć co nie co.

aż tak głęboko w tym nie siedzę żebym miał wszystko kumać. :stuck_out_tongue:

dlatego zwracam się o radę do osób znających się na rzeczy i jeśli jest to możliwe prosiłbym o odpwiedzi w bardziej zroumiałym języku. :slight_smile:

więc teraz pytanie - co to jest forton???

Złączono Posta : 18.02.2007 (Nie) 14:16

aa no i jeszcze jedno. jaki wybrać kompromis???

jedna osoba pisze że pentium a druga że pentium nie wiele lepszy niż mój celeron.

jak to wyśrodkować??

(Kpc21) #16

marka zasilacza

(Pyra20) #17

zasilacz ktory kupisz na allegro.

Mówie, dozbieraj kase, napisalem Ci wyzej i raczej wieksza wymiana kompa, bo ten p4 nic nie da, bedziesz mial tylko dodatkowy grzejnik w domu z mizerna wydajnościa,

ja osobiscie polecam Ci takie rozwiazanie:

kupujesz:

forton 400W tylko musisz poszukac taniej

http://allegro.pl/item167262542_fortron ... 0szt_.html

http://znak.pl/index.php?cid=320&scid=2 ... 00+AM2+BOX 200 zl

http://znak.pl/index.php?cid=327&scid=2 ... rce6100AM2 200 zl

http://znak.pl/index.php?cid=305&scid=1 ... 667Goodram 140 zl

kupujesz to, masz zintegrowana grafe, dokupisz pozniej jakbedziesz mial kase tak samo z ramem, dokupisz 1 gb pozniej

sprzedajesz ta plyte/procka i grafe co masz teraz dolozysz z 100 zl i wystarczy na to co podalem i bedziesz mial wieksza wydajnosc niz teraz, a jak dokupisz 1gb ramu + 7600/8600 to masz kompa na 2-3 lata

ktos tam pisałże płyta jest dobra..

max cpu 2.53 z i to p4 - praktycznie zadna roznica w wydajnośći

ddr które sa chyba droze albo maja podobna cene do ddr2

jak wysrodkowac ?

dozbierac i nie wywalic kasy w błoto

(Dziaracz) #18

zasilacz jaki posiadam w kompie to LC - B300 ATX

(Michal Kolatek) #19

logic, do zmiany!

(Dziaracz) #20

więc chyba dobrze by było zacząć od wymiany zasilacza. na początek niewielki wydatek a już w kompie znajdzie się coś lepszego..

pierwszy krok do modernizacji byłby za mną :stuck_out_tongue:

Złączono Posta : 19.02.2007 (Pon) 15:17

no i kolejne pytanie laika, skoro mam zmienić zasilacz to czy jest w standardowym rozmiarze??

czy zasilacze różnią się miedzy sobą gabarytami??

pytanie pewno tendencyjne ale kto pyta nie błądzi. :slight_smile: