Przeróbka komputerka

witam Szacownych.

mój temat może wydać się mało ciekawy ale zaryzykuję.

jestem całkowicie zielony w sprawach komputerów (no może nie tak do końca) i poszukuję jakiejś porady związanej z ulepszeniem komputerka.

w chwili obecnej posiadam komputer złożony z następujących części:

Płyta główna - MSI 845E MAX

Procesor - Intel Celeron 2.2

Pamięć - 512 DDR - jedna kość

Grafika - ATI radeon 9600 Pro

Więc mając takie cuś chciałbym wymienić pewne części , ewentualnie dodać coś.

Zwiększyć pamieć do 1 giga

Wymienić procesor na minimum 3,3

w związku z tym kieruję do was moje zapytania"

  • czy to będzie opłacalna zmiana??

  • czy na tą płytę główną jest możliwe włożenie lepszego procka??

  • czy karta grafiki którą posiadam aktualnie zwiększy dzięki tym zabiegom swoją wydajność ??

  • czy założenie chłodzenia na kartę grafiki zwiększy jej wydajność ??

  • czy z założeniem dodatkowych wentylatorków musi wiązać się z wymianą zasilacza??

Dodatkowym problemem z jakim się borykam od pewnego czasu jest to, że komputer który chodzi bardzo często około 8 - 12 godzin na dobę zawiesza się gdy chcę go wyłączyć na noc. Najpierw muszę go wtedy zresetować a dopiero potem daje się normalnie wyłączyć.

I jeszcze jeden problem który spędza mi sen z powiek jest taki że jak uda mi się już włączyć jakaś grę np need for speed to po jakimś czasie ( różnie to bywa od 20 min - 2 godzin) wyłącza mi się dźwięk i potem jak chcę wyjść z gry to też mi się wiesza komputer i też muszę go resetować.

Przez ciekawość zainstalowałem wczoraj 3d marka 2003 i bez zmiany ustawień w tym programie po przejściu tego testu otrzymałem 2756 punktów.

Czytałem na kilku forach o punktacjach w tym programie i mój wynik nie jest nawet średni.

Więc zwracam się do wielce Szacownych o poradę.

Co mam zrobić żeby nie mieć tego typu problemów i czy się da zrobić coś lepszego z tego co aktulanie posiadam.

Ile masz pieniędzy na modernizacje ? Jaki masz zasilacz moc i fima?

hmmm ciekawe pytanie.

jeśli chodzi o pieniążki to chciałbym się zmieścić w małej sumie. wiem że i za 1000 albo i drożej można kupić sam procesor.

ale powiedzmy 300 - 400 zł na wszystko. nie muszą to być rzeczy w 100 % nowe. na allegro jest tego pełno.

tylko jakie parametry powinny mieć te części i czy w ogóle da się pewne rzeczy upchnąć na tą płytę główną.

no i czy te zmiany pomogą w pozbyciu się wcześniej opisanych problemów.

Złączono Posta : 17.02.2007 (Sob) 12:21

nie wiem jaki to jest zasilacz. chyba najzwyklejszy i o najmniejszej możliwej mocy. jutro zajrzę i dopiszę.

To nie GHz jest najważniejsze, ale wydajność procesora, jego bitowość i pamięć cache…

no dobrze ale jaki procek by się mógł zmieścić na tej mojej płycie i czy w ogóle jest sens coś z tym robić??

poza tym to co spisałem z rachunku to nie wiem jakie są pozostałe dane tego mojego sprzętu.

Sens jest i warto by było zainwestować w taniego Intel Pentium 4 np. 1.8 Ghz. Jest dużo wydajniejszy od twojego Celerona, a jego cena nie przekracza już 300 zł.

Nic poza P4 innego tu nie widzę w takim układzie.

A może trochę mocniejszego?

czy zastosowanie tego rozwiązania pomoże w pozbyciu się problemów z zawieszaniem komputera??

no i jak się ma sprawa z tym chłodzeniem???

Chłodzenie: oczywiście, że pomorze.

Ja mam mocny sprzęt a i tak jak jestem na windowsie mi się czasami wiesza :stuck_out_tongue: Zależy kto co robi… Na pewno modernizacja zwiększy możliwości twojego pc.

Może być i mocniejszy :slight_smile:

a gdzie mogę się dowiedzieć czegoś odnośnie wstawiania innego procesora na tą płytę główną co mam. chodzi mi konkretnie o to w jakim przedziale ma się zawierać procesor żeby pasował na tą płyte. czyli zakres parametrów tegoż procesora.

teraz mam celerona 2,2 a czy jakiś pentium o podobnych wartościach bądź celeron i wyższych parametrach będzie działać ne tej płycie??

czy przy robieniu modernizacji muszę zmienić też płytę główną?? bo może się okazać za słaba??

no płytka też może okazać sie za słaba ale jak bedziesz powoli modernizował to chyba bedzie wszystko ok!

zal !

jaki masz ten zasilacz? jak podłaczysz wentle to raczej nic się nie stanie bo one mało prądu/mocy potrzebuja

chłodzenie na karte pomoże tylko wtedy gdy bedziesz podkrecał

najepiej było by dozbierac kasy, i zmienic na am2, procka atka 3.0, plyta z zintegrowana grafa i 512 ddr2, bo w to raczej nie ma sensu inwestować, pozniej bys dokupil 1gb ramu i grafe tylko musialbys dozbierać narazie na to co wyzej napisalem, i pewnie masz zasilacz dooopy to trzeba będzie wymienić też a to dodatkowe koszty

celerony to straszny badziew, p4 nieduzo lepszy jest

update:

jak bys dozbieral to tak:

forton z allegro 60-70 zł

biostar z zintegrowana grafika, pozniej bys dokupil grafe 200 zl

procek amd athlon na am2 - 290

512 ramu dd2 - z 150 zl

w sumie troche to przekracza twoj budzet ale lepiej dozbierac i kupic wypas kompa i pozniej dokupić grafe i ramu i masz kompa na 2-3 lata, a tu cos dokupisz i za pol roku znow ten sam problem !

plyta nie jest az tak tragiczna:

Hardware Characteristics of the MSI 845E Max2

CPU Supports Intel Pentium® 4 processor in 478 pin package.

Supports 1.5 ~ 2.53GHz and up

Chipset Intel 845E Chipset

Form factor ATX 30.5 cm(L) x 23.0 cm(W)

Expansion 6 PCI - 1 CNR - 1 AGP - 6 USB 2.0

Memory 3X 184-pin DIMM up to 2GB DDR SDRAM PC1600 - PC2100

FSB 100Mhz to 233Mhz in 1 Mhz increment

Vcore adj. 1.5v to 1.8v in 0.025v incement

VDDR - VAGP Vadj. VDDR = 2.5v, 2.6v, 2.7v, 2.8v, VAGP = 1.5v, 1.6v, 1.7v, 1.8v,

Audio chipset Realtek ALC650

do tego procka:

MOBILNY Pentium 4 2.80 GHz S478-http://allegro.pl/item164232812_mobilny_pentium_4_2_80_ghz_s478_super_cena_hit_.html

zasilacz-j/w

za reszte ddr pc2100(266mhz) + jakies wentyle(o ile nie masz starych)

proca i karte krecisz,na rok starczy,a potem bedziesz sie martwic dalej

forton ???

ja rozumiem że ludziki posługują się slangiem typowym dla danego środowiska, ale taki laik jak ja stara się zroumieć co nie co.

aż tak głęboko w tym nie siedzę żebym miał wszystko kumać. :stuck_out_tongue:

dlatego zwracam się o radę do osób znających się na rzeczy i jeśli jest to możliwe prosiłbym o odpwiedzi w bardziej zroumiałym języku. :slight_smile:

więc teraz pytanie - co to jest forton???

Złączono Posta : 18.02.2007 (Nie) 14:16

aa no i jeszcze jedno. jaki wybrać kompromis???

jedna osoba pisze że pentium a druga że pentium nie wiele lepszy niż mój celeron.

jak to wyśrodkować??

marka zasilacza

zasilacz ktory kupisz na allegro.

Mówie, dozbieraj kase, napisalem Ci wyzej i raczej wieksza wymiana kompa, bo ten p4 nic nie da, bedziesz mial tylko dodatkowy grzejnik w domu z mizerna wydajnościa,

ja osobiscie polecam Ci takie rozwiazanie:

kupujesz:

forton 400W tylko musisz poszukac taniej

http://allegro.pl/item167262542_fortron … 0szt_.html

http://znak.pl/index.php?cid=320&scid=2 … 00+AM2+BOX 200 zl

http://znak.pl/index.php?cid=327&scid=2 … rce6100AM2 200 zl

http://znak.pl/index.php?cid=305&scid=1 … 667Goodram 140 zl

kupujesz to, masz zintegrowana grafe, dokupisz pozniej jakbedziesz mial kase tak samo z ramem, dokupisz 1 gb pozniej

sprzedajesz ta plyte/procka i grafe co masz teraz dolozysz z 100 zl i wystarczy na to co podalem i bedziesz mial wieksza wydajnosc niz teraz, a jak dokupisz 1gb ramu + 7600/8600 to masz kompa na 2-3 lata

ktos tam pisałże płyta jest dobra…

max cpu 2.53 z i to p4 - praktycznie zadna roznica w wydajnośći

ddr które sa chyba droze albo maja podobna cene do ddr2

jak wysrodkowac ?

dozbierac i nie wywalic kasy w błoto

zasilacz jaki posiadam w kompie to LC - B300 ATX

logic, do zmiany!

więc chyba dobrze by było zacząć od wymiany zasilacza. na początek niewielki wydatek a już w kompie znajdzie się coś lepszego…

pierwszy krok do modernizacji byłby za mną :stuck_out_tongue:

Złączono Posta : 19.02.2007 (Pon) 15:17

no i kolejne pytanie laika, skoro mam zmienić zasilacz to czy jest w standardowym rozmiarze??

czy zasilacze różnią się miedzy sobą gabarytami??

pytanie pewno tendencyjne ale kto pyta nie błądzi. :slight_smile: