Przerzucenie się z Windowsa na Maca?

Witam , jestem nowy na forum.

Mam do was pytanie:

Czy opłaca mi się zmienienia komputera na Macintosha ponieważ Windowsa mam już dość ponieważ (prawie codziennie wywala mi błędy i inne pierdoły, zamula się albo sterowników nie mogę znaleźć). Tylko nie wiem ten komputer mam stacjonarny a nie mogę się zdecydować. (czy laptop czy znów stacjonarny. Komputer przeznaczył bym jedynie do pracy bo do grania mam konsole. Cena mnie nie pokoi wiem że Apple ma drogie rzeczy ale czy opłacało by mi się kupić używany komputer od Apple? Na te nowe za bardzo mnie nie stać (mam 16 lat i nie zarabiam za dużo ;/ ). I gdzie mógłbym go do naprawy zanieść jak by był używany?

Proszę o pomoc.

Nie opłaca się, windows posiada największą bazę oprogramowania i oferuje bardzo dobrą stabilność o ile sprzęt jest sprawny.

Spiralexx , zainteresuj się Linuksem.

Jak się dba, tak się ma. Jako użytkownik windowsa nie wiem o czym mówisz.

Pytanie czemu Ci komputer świruje, szukałeś przyczyny tego zachowania?

Stary… Komputer ma ponad 8 lat i miał co trochę podzespoły nowe. Raz mi tak doradzili w sklepie że podłączyli mi nowy zasilacz to siadła mi karta graficzna (ja tego nie robiłem to w tym sklepie goście)

A też ma niektóre części stare i nie mogę do windowsa 8 znaleźć sterowników do karty graficznej. Na programach wywala mi błąd albo w ogóle się nie włączają

Ja osobiście na laptopie miałem RAZ w życiu BSOD, po aktualizacji sterowników problem zniknął i od tego czasu notebook chodzi idealnie.

Na PC miałem mnóstwo BSOD, jednak po wymianie dysku trzy lata temu problem zniknął i od tego czasu również chodzi bez zarzutu.

Może zamiast zmiany platformy na znacznie droższą, zakup po prostu nowego PC/laptopa albo rozwiązanie aktualnych problemów może okazać się bardziej opłacalny ?

Ale ja chcę spróbować coś innego.

Mówisz, że za bardzo Cię nie stać jednak chcesz spróbować czegoś innego, co kosztuje krocie.

Widziałeś może ile kosztują podzespoły do takiego Macbooka ? Co najmniej 2x droższe względem PC, nie wspominając o tym, że naprawa takiego urządzenia jest w większości przypadków nie możliwa, że względu na budowę wewnętrzną urządzenia. Już nawet nie wspominam o cenie.

Co zrobisz, jak Ci się nie spodoba ?

Zostaniesz z ogromnym wydatkiem i niepotrzebnym sprzętem.

Ale jak ci powiem że miałem parę razy styczność z OS X i mi się spodobał tylko nie wiem czy laptopa czy stacjonarny i czy opłacało by się kupić używany.

Moim zdaniem lepiej brać Macbooka PRO ale ważny jest rocznik. Apple bardzo długo wspiera swoje produkty, to nie tak jak z laptopami PC, gdzie sterowników do nowej wersji systemu możesz nie dostać.

Wolisz nowy czy używany ?

Moim zdaniem coś z tego:

http://allegro.pl/laptop-apple-macbook- … 21792.html

http://allegro.pl/apple-macbook-pro-6-2 … 10145.html

http://allegro.pl/macbook-pro-i5-2-53-a … 87632.html

http://allegro.pl/apple-macbook-pro-a12 … 45132.html

Dodane 27.07.2013 (So) 20:02

Jednak za tą cenę masz nówkę laptopa ze znacznie lepszymi parametrami.

Bardziej Używkę jakąś nie starą

Pytanie co ty chcesz na tym komputerze robić, i ile możesz na to kasy przeznaczyć. Na 8 nie ma sterowników do karty graficznej, pod agp ona jest, czy co to za dziwny model? Zawsze możesz Linuksa zainstalować.

A Linux jest dobry? Kosztuje coś czy nic? Lepszy by był do pracy niż Windows 8? I czy może być Linux zainstalowany obok win8?

Słyszałem ale nigdy nie widzałem

Pytanie co rozumiesz pod pojęciem lepszy do pracy. Ubuntu czy Mint to jedne z prostszych darmowych dystrybucji Linuksa. Do przeglądania www, odtwarzania filmów czy programów biurowych nie ma problemu. Z grami jest gorzej, chociaż to ostatnio się zmieniło sterowniki do kart graficznych są lepsze, steam w wersji na Linuksa też jest już dostępny z pokaźną ilością gier. Czy można zainstalować obok nie wiem, ale zapewne tak, przy Windows 7 nie było problemów, przy 8 nie wiem nie używam jej.

Nie chce mi się odpowiadać na te wszystkie pytania i uwagi powyżej, więc od razu zaznaczę, że z korzystam z Linuksa oraz Mac OS X, a ostatnio do codziennych czynności z Windows w domu korzystałem w 2004 r., a więc obecnie niewiele wiem na temat tych nowych wersji Windows.

Najtańszym rozwiązaniem w przypadku komputerów Apple jest zakup Mac mIni. W przypadku nowych komputerów Apple, jeśli coś się popsuje, pakujesz Maca w orginalne pudełko i wysyłasz do serwisu, a potem czekasz tydzień na zwrot komputera. WIdziałem serwisy dla używanych komputerów, ale dotychczas nie musiałem z nich korzystać po przekroczeniu okresu gwarancyjnego.

Mac ma sporo aplikacji, których nie są dostępne dla Windows oraz Linuksa. Po drugie jest to obecnie jedyny dostępny system Unix dla domowego użytkownika, a więc jest to dość ciekawy sytem operacyjny. Sam system operacyjny dla Maca jest bardzo tani, a w odróżnieniu od WIndows masz dostęp do kodu źródłowego kernela i wielu istontych aplikacji, a więc jest to znacznie bardziej otwarty i elastyczny system operacyjny niż Windows

Linux jest w większości przypadków jest darmowy, a więc przykładowo polecam ściągnąć ubuntu ze strony producenta i zainstalować na dowolnym PC. Wielu rzeczy, których masz okazję nauczyć się na systemie Linux pomogą ci zroumieć obsługę Mac OS X i odwrotnie - ponieważ Linux to klon Uniksa, a więc jest wiele podobieństw, ktore zaoszczędzą ci czas i nerwy. W przypadku dystrybucji Linuksa masz dostęp do kodu źródłowego kernela i wszystkich aplikacji, wyjątkiem jest szereg aplikacji, którę są dostępne w USC, Steam, Desura etc. oraz na stronach producetów. Możesz zainstalować Linuksa na Macu obok Mac OS X oraz Windows lub zainstalować Linuksa obok Windows 8 na PC(Osobiście Wndows 8 nigdy nie widziałem).

Da się żyć bez Windows, choć w tym przypadku najsensowniej jest kupić komputer Apple

i równocześnie korzystać z Linuksa oraz Mac OS X, ponieważ te dwa systemy operacyjne mają nieco inny zasób aplikacji i gier, a więc może nigdy nie będziesz musiał już używać Windows. Przed zakupem konkrentego modelu Maca polecam jednak sprawdzić, czy kupiony przez ciebie komputer będzie prawidłowo współpracował z systemem Linux, w tym przypadku odradzam zakup jakiegokolwiek iMaca.

Można.

Ale pytanie jw. - z jakich programów będziesz korzystał.

mateo14 ,

GNU/Linux to nie jest żaden klon Uniksa. Swoją drogą, sprzęt Apple charakteryzuje się dobrą współpracą z OS X/Linux/Windows.

Na Macbooku można bez problemu postawić Windowsa albo Linuxa przez BootCampa czy jakoś tak xD

Ja bym się nie pchał w Macbooka za taką cenę a pozostał przy Windowsie albo Linuxie.

Może najpierw wgraj tego Linuxa, zobacz co i jak i ewentualnie później zainwestuj w Macbooka.

"To quote from Official Linux kernel README file:

Linux is a Unix clone written from scratch by Linus Torvalds with assistance from a loosely-knit team of hackers across the Net. It aims towards POSIX compliance."

http://www.cyberciti.biz/faq/what-is-th … -and-unix/

To niesamowite, że określenie GNU/Linux nadal wystepuję i jest nadal używane, skoro sam twórca kernela nigdy go nie użył.

To niestety nie wygląda tak, że możesz wiząść dowolny sprzęt Apple i bez problemu zainstalować na nim Linuksa. Są rożne modele komputerów Apple i rożne wyzwania stojące przed osobami rozwijającymi sterowniki dla Linuksa. To dość popularny sprzęt wśród programistów rozwijającyh aplikacje i gry dla Linuksa/Mac OS X.

iMac jest niestety problemtyczny w tym przypadku.