Przesyłanie dźwięku po AirPlay z Ubuntu 16.04 do amplitunera

(blumberplumber) #1

Witam!
Mam - obok Windowsa 10 - zainstalowanego Ubuntu 16.04. Chciałbym przesyłać dźwięk z tego systemu do amplitunera z wykorzystaniem systemu AirPlay. Na Windowsie do tego celu wykorzystuję programik TuneBlade i spisuje się bardzo dobrze. Niestety wersji tego programu na Linuksa nie ma - bynajmniej,niej nie znalazłem. Może znacie sposób na streamming audio po AirPlay z Pingwina?
Czytałem w Sieci, że podobno AirPlay nie działa na PulseAudio, lecz nie do końca wiem o co w tym chodzi. Jest sposób na to?
O tym niby niedziałającym AirPlay’u na PulseAudio dowiedziałem się tu:

Tyle, że ja mam Ubuntu 16.04 LTS.
Liczę na szybkie odpowiedzi
Z góry dzięki :slight_smile:

Masz tam też ppa dla ubuntopodobnych :wink:

(blumberplumber) #3

No ok, ale który plik mam pobrać? Otwiera mi się lista plików i nie wuiem co pobrać, a linka do PPA nie widzę.

(saturno) #4

Słabo szukasz.
https://github.com/mikebrady/shairport-sync >> https://launchpad.net/~dantheperson >> https://launchpad.net/~dantheperson/+archive/ubuntu/shairplay-sync

A to to co jest?: https://github.com/mikebrady/shairport-sync#building-and-installing
I zalecam przeczytanie opisu ppa

(blumberplumber) #6

Odświeżam temat
Dodałem repo poleceniem:

sudo add-apt-repository ppa:dantheperson/shairplay-sync

Zaktualizowałem repozytoria poprzez

sudo apt-get update

pobrałem Shairport-sync poleceniem:

sudo apt-get install shairport-sync

i nie wiem co dalej. Jak uruchomić dźwięk z systemu na amplitunerze? Po wpisaniu:

sudo shairport-sync

dostaję coś takiego:

Successful Startup
Could not establish a service on port 5000 – program terminating. Is another instance of Shairport Sync running on this device?

Program o coś pyta, ale nie do końca wiem o co i jak mu odpowiedzieć (co wpisać). Jakieś rady?

Nie startuj go przez sudo! Odpala się samoczynnie przy starcie systemu jako usługa.
Jeżeli został skonfigurowany poprawnie powinien być widoczny na liście urządzeń AirPlay.
I oczywiście, jeśli nic nie blokuje mu portów.

Co do reszty, czytaj najlepiej u źródła:

(blumberplumber) #8

No ok, ale gdzie znajdę w systemie urządzenia AirPlay? w ustawieniach dźwięku nie ma mojego amplitunera.

(WODZU) #9

Jaki to amplituner?

(blumberplumber) #10

YAMAHA R-N402D z systemem MusicCast

(WODZU) #11

Z tego co widzę, obsługuje również DLNA. Próbowałeś transmisji tą drogą? Od razu zaznaczam, że sam nie testowałem takiego rozwiązania na Linuxie, jedynie pod Windows.

(blumberplumber) #12

Tak, wiem, ale AirPlay jest o tyle fajny, że mogę przesyłać audio z całego systemu, przy czym nieistotne jest to, z którego programu dźwięk jest przekazywany, a tak DLNA musi obsługiwać też oprogramowanie, którego używam.

(WODZU) #13

W ostateczności, jeśli nie znajdziesz rozwiązania, pozostaje strumieniowanie przez Bluetooth.

Musi być pod zakładką “sprzęt”, albo “wyjście”. Jeśli nie ma, to coś jest źle skonfigurowane. Albo tak, jak pisał ktoś na git’cie, że mu blokował router. Nie sprawdzę u siebie dokładnie, bo nie mam już niczego ze sprzętu, co by miało support AirPlay.

(blumberplumber) #15

Mam tak:

Nie wiem, jak zrobić screena aktywnego okna, więc zrzuciłem cały pulpit.

(WODZU) #16

Linux z tapetą z Windows? Ślązacy zakrzyknęliby “gańba!” :wink:

(blumberplumber) #17

Taką znalazłem w necie. Co za różnica? a po drugie na dysku mam też Windowsa.

Lewy alt+PrtSc robi zrzut okna.
Nie wiem jak powinien mieć ubu, ale u mnie jest zakładka “sprzęt” i tam się pojawiają przeważnie nowe urządzenia.

Zrzut%20ekranu%20z%202018-02-01%2020-42-42

Coś mi się przypomniało… Można nieco inaczej… Wrzuć sobie paczkę “paprefs”. Jest w reposach systemowych. Odpal to i pokombinuj w okienku z takimi opcjami…

W ostatniej zakładce jest też dodatkowa fajna rzecz…
Opcja umożliwiająca odsłuch dźwięku na wielu urządzeniach jednocześnie. Wystarczy ją włączyć, a w normalnych preferencjach pojawi się opcja pt. "Simultaneous output to…"
Taki bajerek, ale się przydaje :wink:

(blumberplumber) #20

Mam takie urządzenia i nic nie gra :frowning:
Ustawienia ustawiłem tak:

Co jest jeszcvze nie tak? Mój amplituner w sieci zwie się “Daweid MusicCast”.