Przygotowanie dysku twardego pod Linuxa - Ubuntu

Witam!

Jak odpowiednio przygotować dysk twardy pod system Ubuntu,

jak partycjonować, jakim programem?

Z góry dziękuje.

Pozdrawiam

Dodane 07.04.2009 (Wt) 13:42

Zapomniałem dodać że mają być dwa systemy : Windows XP i Ubuntu 8.10

Ja osobiście mam układ:

HDD wewnętrzny:

C: WINDOWS - NTFS

D: GRY itp - NTFS

E: INNE - NTFS

-: partycja gruba (mała około 100-150mb) - EXT2

HDD zewnętrzny:

I: TAKIE TAM - NTFS

J: ARCHIWUM X - NTFS

Przestrzeń wymiany systemu Linux (1-2GB)

Linux (ext3 z księgowaniem) - rozmiar dostosowany do tego co masz zamiar robić, ale około 5GB na moje

Jako program to zwykły Gparted lub narzędzie Ubuntu, a dla spokoju ducha Paragon Partition Manager.

PS. Wiele takich tematów było na forum :stuck_out_tongue:

Tak, tylko że ja mam dysk 80GB, na ubuntu chcę przeznaczyć 10GB… (na początek - zaczynam przygodę)

Jakie muszę zrobić partycje pod linuxa?

Wiem że trzeba zrobić / /home /swap…

Ale po ile każdą? Jeszcze trzeba jakieś zrobić?

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

Instalator Ubuntu oczywiście pozwala na podział dysków.

Wystarczy 1GB na przestrzeń wymiany i partycja 9GB na Linuxa. Przy instalacji wybierasz ścieżkę / . /home itp używa się jak chcesz mieć osobno swoje dokumenty i inne pliki.

Samej partycji SWAP się nie formatuje, zaś tą pod Ubuntu najlepiej sformatować w ext3 z księgowaniem (ewentualnie inny z księgowaniem).

Czyli wystarczy tylko partycja /swap i / ?

Nie musze robić /home?

Można, ale nie trzeba. Jeśli jesteś początkujący to możesz zrobić tylko główną partycję i tę na przestrzeń wymiany.

partycja /home jest po to, jesli np. bedizesz chcial zrobic formata kompa. To usuwajac wszystkie inne partycje oprocz /home i po “przeniesieniu” je do nowego linuxa, owe ustawienia bedziesz nadal posiadal. Przykładem takim programem moze byc np. kadu, gdzie masz wszystkie kontakty, hasla, archiwa itd.

Pozdrawiam

Przy dysku 10GB jak podzielić to na partycje?

Mam 512 RAM’u.

Na swap przeznacz 512MB przestrzeni dyskowej i resztę na partycję główną, albo jeśli będziesz robił osobną partycję dla katalogu domowego, to pozostałą przestrzeń mniej więcej na pół.

Chcę zrobić :

/swap - 1GB

/home - ?

/ - ?

Zostaje 9GB, jak je podzielić.

Przepraszam że zadaję tyle pytań, ale nie chcę przy instalacji Ubuntu

zepsuć istniejącego Windowsa, i jak już wcześniej zaznaczyłem

jestem początkującym…

Podziel sobie tak: 5 GB - / ; 4 GB - /home, 1 GB swap. Pierwsze 2 sformatuj na “ext3”, swap jako “linux-swap”.

Ja mojego 120gb podzieliłem tak:

ja mam tak podzielone:

mlzrzut_ekranu.png

10 GB bym podzielił tak: 4 GB / ext4, 5GB /home ext4 i 1 GB swapu. Tylko po instalacji systemu warto usunąć parę zbędnych pakietów, bo szybko Ci się miejsce skończy

Jak masz do dyspozycji tylko 10GB to wg mnie nie ma sensu bawić się w oddzielne /home…

Ja bym dał 1GB na swap i resztę na “/”

Witam,

zrobię sobie na tych 10GB następujące partycje :

/ - 5GB

/home - 4GB

/swap - 1GB

Sformatować je ext3 albo ext 4?

Jakim programem to wykonać? Coś w stylu LiveCD czy z poziomu Windowsa?

Będziesz mógł to zrobić podczas instalacji, przez instalator. Co do systemu plików raczej ext3, ext4 jest dość nowe i znane są przypadki utraty danych.

Chyba najpierw przed instalacją Linuxa,

zrobię sobie kopie zapasową całego mojego dysku twardego…

Potem będę mógł kombinować, najwyżej zainstaluję

wszystko od nowa… (Windows i Ubuntu)

Nie czuję się zbyt dobrze przed instalacją Ubuntu… ;/

Oczywiście, rozsądnie jest zrobić kopię zapasową. Natomiast samego partycjonowania możesz dokonać przed instalacją (ale za pomocą narzędzia wbudowanego w instalator, w sensie nie potrzebujesz dodatkowe narzędzia poza płytą instalacyjną Ubuntu).

A nie da się zrobić partycjonowania z poziomu Windowsa? Np. Paragon Partition Manager?

Bo to co chcę przeznaczyć na Ubuntu mam obecnie jako partycja (F:) 10GB

i muszę ją wyrzucić i z jej miejsca zrobić 3 partycje pod ubuntu…

Swoją drogą… Co prócz Ubuntu znajduje się na partycji / ?