Pytania o adresy IP

Witam.

W związku z chaosem jaki powstał o adresach IP i portach w moim ostatnim temacie postanowiłem poczytać trochę o tym i chciałbym się upewnić czy wszystko dobrze zrozumiałem, jeśli nie proszę o poprawianie a więc:

Rozumiem że mamy 2 rodzaje adresów IP:

IP zewnętrzny—>czyli taki jak nas widzą w internecie, adres ten można sprawdzić np na https://www.moje-ip.eu/

IP wewnętrzny—> czyli ten który widzimy po wpisaniu komendy cmd/ipconfig/all…pod pozycją “adres IPv4”

IP zewnętrzny może być albo stały lub dynamiczny…zależy od operatora…

Aby móc bawić się w otwieranie portów,dmz, UPnP itd. trzeba posiadać PUBLICZNY zewnętrzny adres IP stały lub dynamiczny

I teraz kilka pytań:

  1. Czy to co napisałem powyżej to prawda?
  2. Czym tak naprawdę różni się publiczne ip stałe od dynamicznego? (przykłady)
  3. Czytałem w internecie o zewnętrznym publicznym/prywatnym adresie ip…co to takiego? czy to może chodzi o pulę przydzielania czy jak to rozumieć? bo trochę pojawia się KOCIOŁ :slight_smile:

a może po prostu to synonimy :smiley: czyli—> zewnętrzny(publiczny) wewnętrzny(prywatny)?

Z góry dzięki za odpowiedź.Pozdrawiam :slight_smile:

Dokładnie :slight_smile: Sam sobie odpowiedziałeś :slight_smile:

Stały tłumacząc najprościej to adres IP przypisany do klienta na stałe. Za 100 lat dalej będzie twój tak trochę żartobliwie :slight_smile:
Dynamiczny czyli zmieniający się. Po kazdym zalogowaniu jakimkolwiek do sieci operatora dostajesz nowy adres IP, najczyściej dwa pierwsze rzędy są stałe, a zmieniają się tylko dwa ostatnie.

Prawda, niestety.

Prawda. Wewnętrzny IP to taki w której widziany jesteś w sieci LAN a zewnętrzny to ten pod którym widzą cię w Internecie. Jeżeli taka jest twoja sytuacja jesteś za tak zwanym NATem.

Różnią się wyłącznie tym, że w przypadku dynamicznego po rozłączeniu z siecią lub resecie komputera przydzielony jest ci inny adres IP. W przypadku stałego adresu przydzielany jest Ci zawsze ten sam adres IP zarezerwowany wyłącznie dla twojego komputera.
Ma to swoje plusy i minusy. W przypadku stałego IP jeżeli na jakimś forum lub usłudze zostaniesz zbanowany na IP to nie połączysz się ze stroną. W przypadku gdy masz adres IP dynamiczny będziesz mógł się rozłączyć i połączyć z daną usługą mimo nałożonego bana na na IP.

http://ictprofessional.pl/prywatne-ip-vs-publiczne-ip/

ok już chyba rozumiem…czyli jeśli mam internet LTE w Play’u to znaczy że nic nie będę mógł zrobić z portami? (DMZ, UPnP i przekierowanie)? :frowning:

Wkradły się drobne błędy w Twoje rozumienie. Otóż źle zdefiniowałeś adres wewnętrzny. Na komputerze możesz mieć adres “zewnętrzny”, wiele lat temu było powszechne, obecnie na komputerach domowych spotyka się sporadycznie.

W ogóle terminologia, którą stosujesz jest niefortunna. Lepiej mówić o adresach publicznych (osiągalnych bezpośrednio z internetu) i prywatnych (niedostępnych bezpośrednio z internetu).

Publiczny adres może być zarówno stały (nie będzie zmieniał się w czasie) lub zmienny (może zmieniać się w czasie). W zasadzie ta sama sytuacja jest z adresem prywatnym (może być stały lub zmienny).

Technicznie rzecz biorąc do przekierowania portów nie jest potrzebny adres publiczny jednak w kontekście tego co chcesz osiągnąć (udostępnić zasoby z sieci prywatnej dla internetu) taka potrzeba zachodzi.

To zależy od tego jaką adresację dostajesz od Play oraz na co pozwala ich/Twój modem/router. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie nie znając szczegółów.

no ok, we wcześniejszym temacie pisałem że mam problem z przekierowaniem portów ponieważ to nie działa…użytkownicy napisali mi że żebym mógł to robić to musiałbym mieć PUBLICZNY adres ip…no dobrze tylko że jak mam ten publiczny adres ip zmienny…a mimo to nie mogę operować portami…pytanie brzmi…dlaczego?

Mylisz pojęcia. Przekierowanie portów można zrobić na każdym adresie IP.
Jednak żeby udostępnić jakieś zasoby ze swojej sieci prywatnej (dostępnej na prywatnej adresacji) do internetu musisz mieć dostęp do co najmniej jednego publicznego adresu IP (obojętne czy stałęgo czy zmiennego) na jakimś urządzeniu do którego masz dostęp i które potrafi zrealizować to przekierowanie.

no dobrze, a może być tak że operator BLOKUJE porty?

Oczywiście, operator może zablokować dowolne porty. Czy Play to robi nie wiem, nie jestem ich klientem.

Sam się chyba zamotałeś na maksa.

Jak ma wewnętrzny adres IP od operatora to jest za NAT-em operatora. Co to NAT niech poszuka na Wikipedi. Będąc za NAT-em operatora nie odblokuje portów, nie zadziała UPNP.

DMZ słuzy do tego, aby twój komputer miał dostep do internetu bez NAT-a w twoim routerze, czy modemie od dostawcy i nie ma znaczenia dalej jakie IP daje operator.

IP publiczne, zwane tez zewnętrznym to IP gdzie nie ma NAT-a od operatora, którym moze operator nas w jakikolwiek sposób blokować tylko jestesmy na całego w sieci. Mając IP wewnetrzny, prywatny haker nie pości do nas ataku DDoS bo NAT zablokuje, a na publicznym, zewnętrznym IP bez problemu, moze go zablokowac nasz NAT na naszym sprzecie typu router.

Na publicznym, zewnętrznym IP nie moze blokowac portów bo nie jestesmy za NAT-em operatora.

PRZESTAŃ MIESZAĆ!!!

LTE ogólnie nie poforwardujesz na zewnątrz z tego, co wiem, żadnego z dostępnych w Polsce. Ale jak coś się nie zgadza to niech koledzy/koleżanki skorygują :slight_smile:

Wszystko co napisalem jest poprawne. To co piszesz wskazuje na mglistą wiedzę +/-, ale jak to działa nie masz pojęcia.

W Twojej krótkiej wypowiedzi są następujące błędy/nieścisłości:

  1. NAT operatora może być zrealizowany na bardzo wiele sposobów i to co napisałeś może być prawdą i nie musi. Nie wiem jak robi to Play, trzeba by to sprawdzić. Być może na routerze jest publiczny adres IP i to otwiera wiele możliwości.
  2. DMZ absolutnie nie służy do tego, żeby mieć dostęp bez NATu :slight_smile: Ustawiając DMZ nadal masz NAT.
  3. IP publiczne w żadnym wypadku nie oznacza braku blokad, filtrów itp. Operator może nakładać dowolne ograniczenia na publiczny adres.
  4. Kwesti DDoS nie skomentuję nawet bo to jest majaczenie i zależy od zbyt wielu zmiennych żeby tutaj krótko odpowiedzieć.

To Ty przestań mieszać. Nie masz zielonego pojęcia i wypisujesz bzdury. Operator MOŻE stosować dowolne blokady na publiczny adres IP i Tobie pozostaje tylko się z tym pogodzić.

Szczerze? nic już nie kumam :stuck_out_tongue:

Nie tylko Ty. Co wątek pisza co innego każdy i mozna zidiociec całkiem.

Najprościej mówiąc: nie, nie otworzysz portów na LTE Play :frowning:

Fachowe pojęcia nie kazdy zrozumie więlu fachowców nie potrafi prostym językiem wielu rzeczy wytłumaczac myślac, ze wszystko wie najlepiej.

Dlaczego wewnętrzne IP banują na serwerach gier, a publiczne nie banują nie zaleznie czy stały czy dynamiczny? Bo wewnetrzny jest za NATem operatora, który jest bardziej newralgiczny niz ten na routerach do uzytku domowego.

Nigdy nie słyszałem, zeby ktokolwiek na publicznym IP miał cokolwiek blokowane bo zaprzecza to wszystkiemu i całemu sensowi publicznego IP.

Orange VPN z dynamicznym publicznym IP jest za darmo nie zaleznie czy jestes klientem biznesowym czy prywatnym. Chociaż od biznesowych zawsze biora za wszystko kasę :stuck_out_tongue: