Pytania o adresy IP

Huawei B525s…ale nie widzę żadnych takich info…

Już chyba wiem o co chodzi z tymi IP:

IP prywatne (wewnętrzne) nadawane jest przez router urządzeniom podłączonym do niego… czyli np. 192.168.8.10 (12) (40)

Natomiast, IP ZEWNĘTRZNE nadawane przez operatora może być PUBLICZNE (z puli publicznej) lub PRYWATNE (z puli prywatnej)…dobrze to rozumiem czy jeszcze nie?

Dobrze zaczynasz rozumieć, ale jeszcze musisz poczytać.

EDYCJA:

https://www.speedcheck.org/pl/wiki/adres-ip/ .

widać światełko w tunelu :P…no dobra ale jak mam sprawdzić czy ZEWNĘTRZNE ip mam PUBLICZNE (z puli publicznej) lub PRYWATNE (z puli prywatnej)?..jeśli tego się dowiem to już problem rozwiązany :slight_smile:

Pisałem przecież. Trzeba wejść na stronę konfiguracji routera i sprawdzić co ma w “WAN IP”. Ja nie wiem jak wygląda strona konfiguracji tego cuda. Sam musisz do tego dotrzeć. Nie wiemy czy pewnych opcji nie blokuje operator.

Dla własnego dobra jeśli czegoś nie wiesz to nie klikaj na pałę i nie zmieniaj żadnych ustawień.

mam IP

I co dalej? jak mogę sprawdzić czy to ZEWNĘTRZNE IP jest PUBLICZNE czy PRYWATNE?

ooo…już się dowiedziałem że są 3 rodzaje IP: (IP publiczny ze strony, IP WAN i IP LAN (wewnętrzny-prywatny)…może to coś pomoże :slight_smile:

Skoro whatismyip pokazuje to co wyżej, a router NA WEJŚCIU dostaje 100.113.238.100 to znaczy tylko tyle, że ma przed sobą kolejny router (operatora) i jest w jego sieci wewnętrznej. Twoje urządzenia klienckie są za podwójnym NAT, tak jak ci pisaliśmy od 13647984654897632316556 postów! :smiley:

EDYCJA:

Puszczone przez tłumacza, ale dość dobrze - w przeciwieństwie do tzw. tłumaczenia maszynowego autorstwa producenta topowego systemu giganta z Redmond:
https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.a10networks.com/blog/carrier-grade-nat/&prev=search .

chyba powoli zaczynam rozumieć :)…czyli: Jeśli WAN IP mam takie samo jak IP z showmyip…to wtedy znaczy że mam adres IP PUBLICZNY od operatora a jeśli nie to PRYWATNY?

Marcin, dobrze to rozumiem? :slight_smile:

Tak.

i ostatnie pytanie…przekierowywać porty, stawiać DMZ, używać UPnP mogę TYLKO I WYŁĄCZNIE mając VPN lub ADRES IP PUBLICZNY a nie PRYWATNY?

Tak, chociaż nawet /jak tu niektórzy wyżej pisali/ przy publicznym, stałym adresie niektóre porty mogą być poblokowane, np. p2p.

Jeśli za modemem od kablówki postawię jeden router, a do niego do gniazda LAN1 podłączę drugi router (WAN) to drugi router będzie elementem sieci prywatnej (nie most, nie repeater, nie Samsung, nie Huawei, nie LG, nie iPhone). Wszystko zależy od konfiguracji.

jeszcze inaczej…żeby dowiedzieć się czy mam ZEWNĘTRZNE IP z puli publicznej czy prywatnej to które IP (IP WAN routera, IP LAN, czy to IP na stronach www?) muszę porównać z tym zakresem?

wikipedia pisze że te zakresy adresów są prywatne:
10.0.0.0--------10.255.255.255
172.16.0.0----172.31.255.255
192.168.0.0—192.168.255.255

ale którego konkretnie IP dotyczą?

Post can’t be empty

no to spróbujmy:

mój IP WAN routera to 100.113.238.100 i jak widać…nie mieści się w tym zakresie prywatnych IP a publiczny na pewno nie jest…więc jak to rozumieć?

Od reguł ogólnych zawsze są wyjątki - tak masz to rozumieć. Zajrzyj:
https://networkengineering.stackexchange.com/questions/35958/ipv4-segment-100-64-0-0-10 .

Marcin, a możesz to “po swojemu”? dlaczego ten IP WAN teoretycznie jest w puli publicznej?

Bo tak przyjęto :smiley:

Poczytałem jeszcze o tym ip i nasunęło mi się pytanie:

Jeśli dobrze rozumiem to zarówno adres IP zewnętrzny może być prywatny tak samo jak i wewnętrzny ale to są różne adresy?

wyjaśnię—> adres ip zewnętrzny może być prywatny gdy dostawca daje nam IP z puli prywatnej, natomiast adres IP wewnętrzny to inaczej prywatny (LAN)

Dobrze to rozumiem?

Prawie. Pierwsza część dobrze (adres zewnętrzny od dostawcy może być publiczny lub prywatny) natomiast adres wewnętrzny może być zarówno publiczny jak i prywatny. Dla przeciętnego użytkownika prawie nigdy adres wewnętrzny nie będzie publiczny ale nie ma technicznych ograniczeń i może się tak zdażyć.