Pytanie czy warto się zainteresować?

Witam
Mam małą zagwostkę, jako że nie bardzo śledzę informacje o sprzęcie. Mianowicie - czy warto interesować się takim laptopem: https://www.karen.pl/product/436187/Lenovo_Ideapad_320_15ABR_80XS00AHPB_Czarny_8GB.html ?
Sprzęt głównie służyłby do neta, multimediów i (no o ile udałoby się coś uruchomić) trochę do grania.
Obecnie mam EliteBook’a z C2D T9400, 4GB Ram i integrą i coraz bardziej widzę, że zaczyna trochę niedomagać.

Na pewno nie jest wart tej ceny. Wszystkie procesory AMD z serii A to nieporozumienie na laptopach. W tej cenie można spokojnie znaleźć coś z Core i3/i5 i grafiką dedykowaną nVidii (które też z reguły są lepsze niż mobilne Radeony).

W czystej teorii (benchmarkach) - to Twój Core2Duo jest lepszy, niż ten AMD. :wink:

Nie warto, możesz dostać wydajniejszy sprzęt w tym budżecie, wszystko zależy od Twoich wymagań.

  1. Kwota przeznaczona na zakup:
  2. Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):
  3. Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)
  4. Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):
  5. Osobiste preferencje:
  6. System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Tak na szybko Acer Aspire 5 i3-7130U/6G/500/Win10 GT940MX FHD IPS

Ewentualnie Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabooków na styczeń 2018 r.


Z tym prockiem od AMD? W żadnym razie. Tylko i3-7130U jak trochę poczekasz i3-8130U (posiada Turbo Boost 2.0). Dopiero Ryzeny Mobile będą ok i Kaby Lake-G. Teraz to jedynie szukaj Acera Spire 5 w konfiguracji z matrycą IPS.

Bez wingrozy ta sama cena, jak tego co napisałeś…

Cena w okolicach 2500 zł
preferowane matowe matryce
zastosowania jak już napisałem głównie praca biurowa i multimedia. ewentualnie wcoś pograć ale zdaję sobie sprawy że budżet nie urywa…
Najlepiej z systemem.

I dzięki za odpowiedzi, w takim razie będę szukał dalej. Nie byłem po prostu pewien tych AMD bo niewiele miałem z ich rozwiązaniami doczynienia

Oczywiście nie kupuj z 6GB RAM bo to 4+2 GB czyli brak Dual Channel więc unikaj takich konfiguracji.

Albo z ssd za stówkę więcej. Zawsze to wydajniej niż na talerzowych. I obsługuje więcej pamięci. Zamiast max 12 jest max 20.

Ale wiesz że on nie ma slotu na drugi dysk :neutral_face:

Nie ma czegoś takiego. To tak jakbyś napisał, że samochód głównie ma służyć do jazdy po zakupy, jazdy w mieście i trochę do ścigania na torach F1.
Nie ma najmniejszego znaczenia ILE sprzęt ma służyć do grania, jak ma, to ma. :slight_smile:

Druga sprawa: co do 6 GB RAM to mam odmienne zdanie niż FXJ. Lepiej kupić komputer z 6 GB, niż z 4 GB RAM nawet w Dual Channel. Oczywiście lepiej jest kupić z 8 GB RAM (lub więcej), ale gdy mamy wybór 4 Dual - 6 Single , to lepiej 6.

1 polubienie

Polemizowałbym. @walgav nie określił w jaki gry chce grać. A może jest miłośnikiem Minecrafta? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Czyli 2+4 to nie dual channel? To dzięki za zwrócenie uwagi. Będę miał na uwadze…

Przeważnie gram w starsze tytuły - Serious Sam HD, CS (zatrzymałem się na wersji 1,6), jakiś Quake itp. Ale jakby przez przypadek udało się uruchomić coś nowszego (nawet na słabszych detalach) to wcale nie będę narzekał. W każdym razie chodzi o to że jakimś zapalonym graczem nie jestem.

Ogólnie do wyboru masz różne warianty z ramem lecz to wszystko wpływa na cenę

No to powinien napisać o jakie gry chodzi. Jak gry, to gry - to też nowe gry, a nie tylko stare gry.

Miałem swego czasu, jakieś ~10 lat temu człowieka, który przyszedł do mnie po poradę, bo chciał kupić komputer. “Najtaniej”. Dysk jak najmniejszy, pamięci może z 1 GB, procesor najtańszy, bo on “tylko przegląda Internet, napisze dwie, trzy strony w Wordzie, tylko czasem, ale to naprawdę rzadko chciałby pograć w najnowsze gry”.
Tak mnie to wówczas ubawiło, że do dziś mnie śmieszy. :wink:

1 polubienie

Ja w najnowsze gry raczej nie celuję. Nie ten budżet (i przede wszystkim raczej nie laptop). Poza tym u mnie z grami jest gorzej jak u “niedzielnych graczy”.

Ta grafika jest w cenie, patrz na slot M.2 na SSD i matrycę IPS + 3 lata gwarancji do końca lutego.

Nie, no spoko, to taki mały OT się rozwinął. :wink:

Wracając do głównego wątku - moja rada, poparta jednak doświadczeniem: szukaj spośród laptopów z Core i3 6 lub 7 generacji z 8 GB RAM i dyskiem SSD. To podstawa i zarazem prawie pewność, że wszystko będzie działało bardzo dobrze jak na Twoje wymagania. W tej cenie kupisz takie komputery.

Jak są od pewnego czasu 7-gen odświeżone na 2018 r i 8-gen i3 za rogiem !
i3-8130U
i3-8121U