Pytanie dotyczące zasięgu Play

Witam

W najbliższym czasie chciałbym przejsć do Play na kartę i się właśnie zastanawiam jak jest u nich z zasięgiem ? Jak pewnie niektóre osoby wiedzą w Nokiach jest możliwość wyboru operatora (aktualnie mam Plusa i inne sieci są zablokowane) i wyszukując prawie nigdy nie znalazłem u mnie na wsi zasięgu z Play. Słyszałem że jest możliwość zmieniania sieci w Play na Plusa i Orange. I to ponoć jest tak: Play - brak zasięgu > Plus - brak zasięgu > Orange no i u nich wszędzie u mnie jest na wsi zasięg niestety Plusa mam tylko na dworze w domu tylko przy oknie :(. I teraz pytanie czy to samo sie tak przedstawia i jest tam w nokiach ustawione manualnie wiec czy można na stałę wybrać zasięg z Orange ?? Czy nie będzie mi zmieniało sieci ? Jak jest z smsami i rozmowami ? (tzn technicznie czy nie przerywa rozmowy itp) i przedewszystkim jak internet w play chodzi w komórce ? Przypominam że u mnie z Play i Plusem cienko bo mieszkam na wsi. Zastanawiam się także nad T Mobile ale tam mają droższe pakiety :frowning: Miło jakby osoby z Play sie wypowiedziały :wink: Dziękuje i pozdrawiam

Jeżeli nie masz zasięgu PLAY to zapomnij o internecie na telefonie. PLAY w roamingu (czyli pracując na nieswoich nadajnikach a np. orange czy plusa) udostępnia za free internet tylko w niektórych taryfach (nie jestem dokładnie pewien których ale raczej w abonamentowych). Na prepaidzie na 99% nie masz co liczyć na internet za free jeżeli nie masz ich zasięgu.

Ficzer typu zmiana operatora to nie tylko domena nokii. Większość telefonów to umożliwia. Jak to się sprawdza w nokii to nie wiem bo nie mam nokii.

w roamingu nie działa tylko play online, pozostałe usługi w play fresh w tym internetowe

działaja normalnie, niezależnie od wybranego operatora roamingowego, czyli

jak wykupisz sobie pakiet 100mb za 7zl, to będzie to normalnie działać…

nie wiem jak jest w nokii, ale tam chyba tez można wybrać ręcznie operatora,

jeśli automat nawala, tak jak np. w samsungu…

Mam telefon z Androidem, jestem abonentem sieci Play i mam pakiet danych 1GB w ramach abonamentu. Z wyborem sieci nie jest tak, jak napisałeś. Gdy telefon traci zasięg nawiązywane jest połączenie z nadajnikiem, który ma najlepszy sygnał, tak więc nie ma reguły z jaką siecią się połączysz. W mieście (Sosnowiec, Katowice, Siemianowice Śląskie) Internet działa poprzez HSPA+, HSPA, lub na obrzeżach miast bardzo rzadko w 3G. Będąc w górach transfer jest DUŻO słabszy - 3G lub nawet EDGE i działa nawet, gdy jestem w roamingu, ale nie wiem czy w prepaidzie również jest możliwość korzystania z Internetu w roamingu. Innymi słowy nawet jeśli da się na wsi korzystać z dostępu do sieci za sprawą operatorów komórkowych, to trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Jasne że aparat powinien przełączyć się, na najlepszy zasięg, w play freshu działają

wszystkie pakiety internetowe w roamingu, plusa i orange…

No ja nie jestem z byt bardzo zadowolony z sieci PLEY w Małopolsce zasięg praktycznie tylko w dużych miastach jak Kraków we Wrocławiu spoko ale jak jadę gdzieś na rybki to już duży problem jak jest się poza dużym miastem .

A jest możliwość recznie przestawić że ciągle będzie zasięg na nadajnikach Orange ? żeby mi nie zmieniało na Play czy Plus ?

Jest. Ja siedzę cały czas (oczywiście jestem w PLAY) na Plusie… Zdecydowanie lepsza jakość dźwięku niż w sieci macierzystej. Przełączam się tylko jak korzystam z internetu.

a np jak korzystasz z internetu to możesz surfować na nadajnikach Orange czy tylko Play ? :slight_smile:

Tylko Play, bo jestem w strefie taniego internetu. Oczywiście można też śmigać np. w Plusie ale pakiety są kompletnie nie opłacalne. Jest z tym trochę zachodu (przełączanie się miedzy operatorem - trwa przynajmniej 30s), ale tak robię.

"w roamingu nie działa tylko play online, pozostałe usługi w play fresh w tym internetowe

działaja normalnie, niezależnie od wybranego operatora roamingowego, czyli "

Jesteś pewien? mnie na infolinii kilka razy informowano zupełnie inaczej. Że tylko niektóre opcje działają w roamingu a reszta nie (mam na myśli pakiet danych w telefonie, nie play online).

BTW

Na działce miałem taką sytuację że byłem w roamingu i dostałem komunikat że mój operator (play) nie ma umowy na transmisje danych na obecnych nadajnikach (nie wiem czy to było orange czy plus itp) więc to też trzeba brać pod uwagę.

No jasne. Nie ma znaczenia (przynajmniej w Play Fresh) czy korzystasz z sieci macierzystej czy może jesteś w zasięgu innego operatora. Ja sam korzystam regularnie z pakietów internetowych korzystając ciągle z nadajników Plusa. Koszty za transfer nie są naliczane tylko pobieranie normalnie z pakietu.

a jak jest z tym korzystaniem z innych sieci bo słyszałem od kolegów że czasami są niektóre sieci zajęte ? na serio tak jest :smiley: ?

Zajęte tzn? Jak to się objawia?

Mówi się, że to właśnie Plus jest siecią z największym zasięgiem na terenie Polski, więc jeśli masz jakikolwiek problem z sygnałem to ustaw sztywno operatora na Plus. Ja w taki sposób korzystam z Play i uwierz, że nie odczuwam żadnego dyskomfortu, ani w czasie rozmów, ani w czasie surfowania po sieci.

A ja Wam powiem jak jest, mam dwa numery w Playu, jeden abonamentowy, drugi na kartę. Nie ma chyba reguły według której nadajniki zmieniają się automatycznie, ale można stwierdzić, że na te, które dają lepszy sygnał.

JEST możliwość ręcznego ustawienia, że korzystamy na przykład tylko z nadajników Plusa, bądź Orange.

Dzięki temu zasięg jest NAJLEPSZY, bo jeśli nie ma Playa, jest Plus lub Orange, jest niewiele miejsc w Polsce, gdzie nie ma zasięgu żadna sieć, a wiem co mówię, bo mieszkam w dzikich Bieszczadach.

Internet w roamingu (Plus, Orange) działa dokładnie tak samo jak na nadajnikach Play. Zarówno standardową drogą jak i opcja BIS w terminalach Blackberry, posiadam i bardzo chwalę.

Przeczytaj w umowie czy jest jakieś ograniczenie do jednej sieci. Ewentualnie włącz roaming danych i sprawdź czy nalicza opłaty gdy jesteś na Plus czy Orange. Na Fresh to nie jest istotne w jakiej sieci się jest zalogowanym i tak ściąga wszystko z pakietu.

Niektóre telefony - np. Nokei na starym S40 czy na starym S60v3 długo się przełączały pomiędzy sieciami, lub nawet wcale (zależało to od nadajnika). W iOS i Android nie zauważyłem takich problemów. Ale to z zajętością nie ma nic wspólnego.

Od jakiegoś czasu (chyba 1,5roku) pakiety internetowe działają na wszystkich nadajnikach, wyjątkiem są dwa najniższe pakiety.

Poza tym istnieje coś takiego jak “blokada internetu poza pakietem” więc obaw nie ma :stuck_out_tongue:

Co do przełączania między nadajnikami to nie jest tak, że dostaniesz najlepszy zasięg, dostaniesz nadajnik, który jest najbliżej. Najlepiej ustawić Orange bo z Plusem różnie to bywa.

Analogicznie, w większości przypadków nadajnik najbliższy daje najlepszy zasięg.

I nie mów, że najlepiej Orange. Może najlepiej w obszarze w którym się poruszasz. Każdy po prostu dobrze zrobi jak sprawdzi obydwie opcje i wybierze sam.

Akurat myśl, że “bliski maszt = bardzo dobry zasięg” jest błędna, bo możesz stanąć pod samym masztem albo na niego wleźć i niekoniecznie będziesz miał dobry zasięg :wink: Na dobry zasięg składa się masa czynników np. warunki atmosferyczne, zabudowania, priorytet, ustawienia BTSu itd.

Podałem Orange dlatego, że na Plusie Play ma najniższy priorytet (temat był poruszany na tym i na kilku innych forach), po drugie Plus słynie ze swojego wspaniałego działania internetu, gdzie albo zrywa połączenia albo gubi pakiety. Ale dobrze powiedziałeś, niech każdy wypróbuje i wybierze co dla niego najlepsze.

Pozdrawiam

Raczej bym nie generalizował, trochę podróżuje po polsce, i na plusie nie miałem problemów

z połączeniami, chociasz fakt z netem w plusie bywa różnie i lepiej jest sie przerzucić na orange,

który wydaję się być stabilniejszy, czasem w niektórych rejonach zasięg wszystkich sieci jest kiepski,

i niektóre telefony mogą głupieć, i pokazują brak zasięgu lub pokazują jakiś zasięg w roamingu

a telefon nie może sie zalogować do tej sieci, wtedy najlepiej ręcznie na sztywno ustawić jakąś sieć…