Pytanie o pamięć RAM 1GB + 2GB plus pamięć wirtualna XP

Witam.

  • zależy od płyty głównej! Jeśli obsługuje dwukanałowy tryb pamięci RAM, to nie radzę kupować 2 GB lecz 1 GB, ale za to identyczną, jak pamięć obecnie wmontowana. Będzie na pewno sprawniej!

  • nawet wtedy należy ustawić plik stronicowania (okno pamięci wirtualnej) na jakieś, najlepiej takie same wartości min. i max , np. 3072 MB.

  • Tak. 32-bitowy system (nie tylko XP) wykrywa mniej więcej 3,25 GB pamięci RAM.

Rozumiem, bo potrzebuje ta pamięć w laptopie, miałem kiedyś 2GB w nim lecz ją sprzedałem bo pilnie koleżanka chciała odkupić ją.

http://forum.dobreprogramy.pl/zbyt-ma%C5%82o-pami%C4%99ci-wirtualnej-windows-xp-sp3-ram-1gb-t473765/

Teraz jeszcze wyczytałem ze trzeba dodać w pliku boot.ini parametr PAE do ścieżki ARC, ale nie wiem czy to będzie działać z 4GB.

Mylisz pojęcia

Ograniczenie obsługiwanej ilości pamięci RAM nie dotyczy pamięci wirtualnej, bo tych dwóch ilości nie dodaje się, i to, że w sumie będziesz miał więcej niż 3 lub 4 GB nie ma znaczenia.

 

Po zakupie dodatkowego modułu pamięci RAM nie ma żadnego wymogu ustawienia innej ilości pamięci wirtualnej, możesz nawet ją wyłączyć, co w wielu przypadkach nie spowoduje nieprawidłowego działania komputera.

 

Po pierwsze - na pewno lepiej mieć 3 GB (1+2) pamięci RAM działającej w trybie Single channel niż 2 GB (1+1) działającej w trybie Dual channel. Szybciej komputer będzie pracował w trybie Single z 3 GB pamięci RAM niż w trybie Double z 2 GB pamięci RAM.

Po drugie - tryb Dual channel od kilku w większości płyt głównych, nie wymaga stosowania identycznych modułów pamięci RAM.

Tryb ten może być nawet aktywny przy dwóch modułach pamięci RAM o rozmiarze 1 GB + 256 MB (przez kilka lat pracowałem na komputerze z taką konfiguracją pamięci)

W swoim komputerze mam pamięć RAM 2 x 1GB + 2 x 512MB i pracuje ona w trybie double chanell.

 

Wszystko zależy od typu płyty głównej i procesora (od kilku lat to w procesorze znajduje się kontroler pamięci RAM)

Napisałem w tamtym wątku “przynajmniej na 2500 MB”

Jest to ilość wystarczająca przy tej ilości pamięci RAM ale wiele zależy od używanego oprogramowania.

Nic nie jest bezużyteczne, system system wykorzystuje pamięć RAM gdy jej potrzebuje.