Pytanie odnośnie 18-nastki

(mateusz x man) #1

Witam. Mam pytanie odnośnie organizacji 18-nastych urodzin. Nie chodzi mi o pomoc w wyborze np. lokalu ale daty. A dokładniej mam problem ponieważ moje 18-naste urodziny wypadają w Post. gdybym chciał organizować po poście to miał bym około miesiąca różnicy. Słyszałem wiele zdań i już sam nie wiem czy można organizować czy też nie. Chciałbym Was zapytać co o tym sądzicie???

(system) #2

jesteś wierzącym/praktykującym katolikiem? to masz rozwiązanie... ja np jestem i ja bym nie widział problemu w poślizgu czasowym... prędzej ty widzisz problem w tym, że będzie ci głupio przed kolegami, że powód przesunięcia jest taki a nie inny (głupi problem)...

podsumowując to podejmij decyzję na podstawie swojego sumienia a nie emocji i zdania kolegów... proste...

(ThEnemy) #3

W sumie to co Ci szkodzi zrobić osiemnastkę trochę później? Moja znajoma robi też osiemnastkę chyba nawet z dwumiesięcznym poślizgiem i wszystko jest ok, każdy rozumie jej wybór. Moim zdaniem nie ma co się spieszyć i na siłę robić... A przede wszystkim to jestem zdania podobnego jak kolega wyżej, decyduj na podstawie swojego sumienia i systemu wartości, żebyś później niczego nie żałował :wink: .

(Marcin_S) #4

Jak chcesz robić, to rób; jak nie to nie.

(fiesta) #5

Jak nie będziecie huczeć ......

8)

(slawex1983) #6

Nie wstydź się swojej religii.

(kwasna pikla) #7

po co przesuwać 18 urodziny, daj na mszę w swojej intencji i zaproś wszystkich do kościoła na wspólna modlitwę a następnie na skromny poczęstunek, bezalkoholowy oczywiście

chociaż tak pobożny to pewnie nie jesteś, nieprawdaż ?

(slawex1983) #8

To by były ciekawe urodziny. Popieram kwasna pikle. Co do alkoholu, to jakbyś wieczorem poczęstował gości małą lampką wina, myślę, że nic by się nie stało.

(mateusz x man) #9

Skoro normalna data nie będzie na miejscu, to czy w święta będzie można???

(Goodprogram) #10

tego mszalnego

(Montreux Drummer) #11

hehe, dla mnie przełożenie 18 z powodu postu to absurd. Jedynym powodem przełożenia, mogłaby być śmierć bliskiej osoby, wtedy można nie robić 18 bo żal nas ogarnia ;p

Zakładam, że Twoim kolegom też napewno by się nie uśmiechało przełożenie tak wyjątkowej imprezy jak 18 urodziny. Oczywiście jak jesteś katolikiem i to takim bardzo oddanym to:

:x :x :x

Pozdrawiam.

(system) #12

no tak bo przecież jak się 30 osób nie urżnie tak, że nikt nic nie pamięta tylko pamiątki na ścianach zostają to impreza jest nieudana :slight_smile:

(mateusz x man) #13

A czy niedziela wielkanocna będzie dobrym terminem???

(slawex1983) #14

Nie przesadzaj. Coraz durniejsze pytania. Idź spytać matki. 18 lat a zachowuje się jak przedszkolak.

(fiesta) #15

Już bardziej lany poniedziałek. Pierwszy dzień świąt jest raczej spędzany w gronie rodziny. Ale jak nikomu z Twojego towarzystwa nie będzie to przeszkadzać, może być i wielkanocna niedziela.

(system) #16

postąp według TWOJEGO sumienia a nie sumienia innych ludzi... mam wrażenie, że czekasz na to aż ktoś utwierdzi cię tylko w twoim przekonaniu i zrobisz tak jak sam wymyślisz...(przy okazji zagłuszysz swoje sumienie zdaniem innych)...

(sosen86) #17

ile trwa post??? a jak robisz po poście to masz miesiąc opóźnienia to nie można było zrobić przed??? a pozatym to zależy co chcesz robić i od twoich przekonań. bo dla jednego będzie to wielkie zło a dla innego wypicie alkoholu (w miarę normalnych dawkach) i posiedzenie w gronie znajomych nie będzie niczym złym

(marcin82) #18

Zgiń przepadnij siło nieczysta. Proponuję pokutę za ten pomysł z Niedzielą Wielkanocną - imprezowicze oraz jubilat niech przywdzieją worki pokutne, udadzą się na Mszę Świętą, a potem oddadzą się samobiczowaniu. :smiley:

(Majster1942) #19

rób osiemnastkę post wymyślił człowiek a nie żaden bóg, grzechu mieć nie będziesz bo nie ma tego w 10 przykazaniach (pamiętaj abyś dzień święty święcł) to można różnie odbierać ja odbieram to tak: jest święto to hucnzie trzeba je obejść :lol:

ps: zawsze można wypisać się z kościoła bardzo prosto lub zmienić wiare a w razie czego za kase da się powrócić (jako syn marnotrawny)

nie psuj 18 czymś takim żalowskim...

(Blotny) #20

Majster1942 , dla kogo żalowskim, dla tego żalowskim. Post teorytycznie obejmuje od środy popielcowej do triduum paschalnego (tj. Wielki Czwartek (wieczór, po mszy), Piątek, Sobota, Niedziela rano), z wyłączeniem niedziel. Nie wiem, jak się mają te niedziele. Najlepiej byłoby, gdybyś zapytał na jakimś "katolickim" forum (nie chodzi mi o radia itp., tylko młodzieżowe :P), na pewno mają takie problemy.