Pytanie odnośnie 18-nastki

Witam. Mam pytanie odnośnie organizacji 18-nastych urodzin. Nie chodzi mi o pomoc w wyborze np. lokalu ale daty. A dokładniej mam problem ponieważ moje 18-naste urodziny wypadają w Post. gdybym chciał organizować po poście to miał bym około miesiąca różnicy. Słyszałem wiele zdań i już sam nie wiem czy można organizować czy też nie. Chciałbym Was zapytać co o tym sądzicie???

jesteś wierzącym/praktykującym katolikiem? to masz rozwiązanie… ja np jestem i ja bym nie widział problemu w poślizgu czasowym… prędzej ty widzisz problem w tym, że będzie ci głupio przed kolegami, że powód przesunięcia jest taki a nie inny (głupi problem)…

podsumowując to podejmij decyzję na podstawie swojego sumienia a nie emocji i zdania kolegów… proste…

W sumie to co Ci szkodzi zrobić osiemnastkę trochę później? Moja znajoma robi też osiemnastkę chyba nawet z dwumiesięcznym poślizgiem i wszystko jest ok, każdy rozumie jej wybór. Moim zdaniem nie ma co się spieszyć i na siłę robić… A przede wszystkim to jestem zdania podobnego jak kolega wyżej, decyduj na podstawie swojego sumienia i systemu wartości, żebyś później niczego nie żałował :wink: .

Jak chcesz robić, to rób; jak nie to nie.

Jak nie będziecie huczeć …

Nie wstydź się swojej religii.

po co przesuwać 18 urodziny, daj na mszę w swojej intencji i zaproś wszystkich do kościoła na wspólna modlitwę a następnie na skromny poczęstunek, bezalkoholowy oczywiście

chociaż tak pobożny to pewnie nie jesteś, nieprawdaż ?

To by były ciekawe urodziny. Popieram kwasna pikle. Co do alkoholu, to jakbyś wieczorem poczęstował gości małą lampką wina, myślę, że nic by się nie stało.

Skoro normalna data nie będzie na miejscu, to czy w święta będzie można???

tego mszalnego

hehe, dla mnie przełożenie 18 z powodu postu to absurd. Jedynym powodem przełożenia, mogłaby być śmierć bliskiej osoby, wtedy można nie robić 18 bo żal nas ogarnia ;p

Zakładam, że Twoim kolegom też napewno by się nie uśmiechało przełożenie tak wyjątkowej imprezy jak 18 urodziny. Oczywiście jak jesteś katolikiem i to takim bardzo oddanym to:

:x :x :x

Pozdrawiam.

no tak bo przecież jak się 30 osób nie urżnie tak, że nikt nic nie pamięta tylko pamiątki na ścianach zostają to impreza jest nieudana :slight_smile:

A czy niedziela wielkanocna będzie dobrym terminem???

Nie przesadzaj. Coraz durniejsze pytania. Idź spytać matki. 18 lat a zachowuje się jak przedszkolak.

Już bardziej lany poniedziałek. Pierwszy dzień świąt jest raczej spędzany w gronie rodziny. Ale jak nikomu z Twojego towarzystwa nie będzie to przeszkadzać, może być i wielkanocna niedziela.

postąp według TWOJEGO sumienia a nie sumienia innych ludzi… mam wrażenie, że czekasz na to aż ktoś utwierdzi cię tylko w twoim przekonaniu i zrobisz tak jak sam wymyślisz…(przy okazji zagłuszysz swoje sumienie zdaniem innych)…

ile trwa post??? a jak robisz po poście to masz miesiąc opóźnienia to nie można było zrobić przed??? a pozatym to zależy co chcesz robić i od twoich przekonań. bo dla jednego będzie to wielkie zło a dla innego wypicie alkoholu (w miarę normalnych dawkach) i posiedzenie w gronie znajomych nie będzie niczym złym

Zgiń przepadnij siło nieczysta. Proponuję pokutę za ten pomysł z Niedzielą Wielkanocną - imprezowicze oraz jubilat niech przywdzieją worki pokutne, udadzą się na Mszę Świętą, a potem oddadzą się samobiczowaniu. :smiley:

rób osiemnastkę post wymyślił człowiek a nie żaden bóg, grzechu mieć nie będziesz bo nie ma tego w 10 przykazaniach (pamiętaj abyś dzień święty święcł) to można różnie odbierać ja odbieram to tak: jest święto to hucnzie trzeba je obejść :lol:

ps: zawsze można wypisać się z kościoła bardzo prosto lub zmienić wiare a w razie czego za kase da się powrócić (jako syn marnotrawny)

nie psuj 18 czymś takim żalowskim…

Majster1942 , dla kogo żalowskim, dla tego żalowskim. Post teorytycznie obejmuje od środy popielcowej do triduum paschalnego (tj. Wielki Czwartek (wieczór, po mszy), Piątek, Sobota, Niedziela rano), z wyłączeniem niedziel. Nie wiem, jak się mają te niedziele. Najlepiej byłoby, gdybyś zapytał na jakimś “katolickim” forum (nie chodzi mi o radia itp., tylko młodzieżowe :P), na pewno mają takie problemy.