Pytanie odnośnie różnicy między 32bit a 64 bit

Witam,

Mam takie pytanie odnośnie różnicy między 32 a 64 bitowymi wersjami programów. Czym one się różnią?

Czy mogę na Windows 64bit zainstalować program 32 bit i będzie on dobrze działał.? czy wersje programów trzeba dobierać tak, jak mamy “bitowy” system. :slight_smile: 64bit na 64bit.?

Tak możesz bezproblemowo instalować programy 32 bitowe w systemie Windows x64.

Ponieważ programów x64 jest na razie jak na lekarstwo, tak więc wręcz niekiedy będziesz zmuszony do instalowania tylko 32 bitowych wersji z prostej przyczyny - ponieważ nie ma ich wersji 64-bitowych.

Poczytaj:

kategoria-programow-bitowych-t413283.html#p2643582

W większości tak, kłopoty mogą być jedynie ze starym softem.

sterowniki - tak.

Programy niekoniecznie, 32bitowe programy działają dobrze pod 64bitowym OSem. Oczywiście używanie 64bitowej wersji programu (o ile jest dostępna) owocuje lepszymi wynikami (tzn np konwerter plików wideo w wersji 64bitowej szybciej będzie pracować od swojego 32bitowego odpowiednika).

Niestety 64bitowych programów jest dość mało, przeważnie są to różnego rodzaju pakery i konwertery (gdyż to one najwięcej zyskują z dłuższych 64bitowych instrukcji).

Kolejnym plusem jest obsługa większej ilości pamięci przez system oraz to, że program 64bitowy może wykorzystać jej więcej (w 32bitowym systemie aplikacja 32bitowa mogła maksymalnie wykorzystać 2 czy tam 2,5GB).

btw na 32bitowym systemie nie da się odpalić 64bitowych programów.

Proponuję abyś poczytał w internecie o różnicach 32 i 64bit, jest dość trochę o tym artykułów

Wersja 32 bitowa obsługuje RAM o maksymalnej wielkości od 3,0 do max 3,5GB w zależności od konfiguracji komputera

Wyraźnie napisałem o maksymalnej pamięci którą może wykorzystać jeden program, a nie o pamięci operacyjnej którą może wykorzystać 32bitowy system operacyjny.

Czyli ktoś ma 32bitowy system i 4GB ramu, to system mu widzi i wykorzystuje max 3,5GB, z czego np program do renderowania może wykorzystać maksymalnie 2GB, niezależnie od tego czy te pozostałe 1,5GB jest wolne czy zajęte.

tutaj jest trochę o limitach:

http://msdn.microsoft.com/en-us/library … 85%29.aspx

szczególnie z programami 16-bitowymi

dzięki za wyjaśnienia :smiley: