RAID na AsRock Z77 Extreme 4-m

Witam,

Zakupiłem sobie drugi dysk SSD, identyczny jak ten który posiadam, z zamiarem połączenia ich w RAID0.

Problem jest tego typu, że nie mogę uruchomić kreatora RAID, a w biosie nie widnieją opcje które powinny tam być.

Próbowałem wszystkiego, łącznie z clear cmos i nic. Jest jakiś inny sposób, żeby przygotować RAID0 pod instalację windows z uefi?

CTRL+I

Próbowałem. Instrukcje na stronie asrocka, a dokładnie na stronie dokładnie mojego modelu, nie są od niego.

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Extreme4-M/?cat=Download&os=BIOS

Sata mode selection : RAID

Co dokładnie w tej instrukcji jest nie tak? (ftp://europe.asrock.com/Manual/RAID/Z77%20Extreme4-M/English.pdf)

 

Strona 8: W biosie nie ma takich opcji, CSM mogę tylko włączyć lub wyłączyć, nic dodatkowego się nie pojawia po przełączeniu. Poza tym to nie jest screenshot z tego modelu.

Strona 9: Step2 - Pozycja Intel Rapid Storage nie jest widoczna nigdzie.

Strona 12: Intel RAID bios nie odpala pomimo, że zmieniłem tryb SATA na RAID, próbowałem różnych kombinacji w ustawieniach bez efektu. Support asrocka milczy puki co.

Porty SATA 6Gb/s ASMEDIA nie mają wsparcia RAID (dwa ostatnie szare z prawej) !

Czarne 3Gb/s , szare 6Gb/s .

Intelowskie 6Gb/s to SATA 3 0-1 , 0-2 .

Jakkolwiek głupio to zabrzmi - po zmianie trybu pracy kontrolera z AHCI na RAID - zapisujesz ustawienia i uruchamiasz ponownie komputer ?

Odpowiadam: tak jest panie generale :stuck_out_tongue: A tak serio, jak by działało to bym nie pisał :slight_smile:

Obydwa dyski są podłączone do dwóch pierwszych SATAIII, nie używam asmedia.

Szarych (czarne tylko 3Gb/s !) ?

Zmień konfigurację tych portów .

Na płycie masz 2 kontrolery SATA tylko kontroler Intela obsługuje RAID i tylko do jego gniazd możesz podłączyć dyski gdy chcesz uruchomić RAID.

Opisz dokładnie, do których gniazd SATA podłączasz oba dyski.

Cytat z instrukcji obsługi ftp://europe.asrock.com/Manual/Z77%20Extreme4-M.pdf  str. 44 (której nie chciało Ci się przejrzeć):

W tłumaczeniu:https://goo.gl/TRQW63
 

… i sprawdź czy przypadkiem nie masz włączonej opcji quick(silent) boot. Czasem powoduje to, że aby włączyć bios kontrolera RAID trzeba być szybszym niż światło …

Jeden dysk do SATA3_0 a drugi do SATA3_1.

 

Sprawdzę, chyba raczej wyłączyłem, bo mi nie zależy na tym. Edit: Sprawdziłem, fast booty są OFF.

4 szare to SATAIII z czego 2 to asmedia, czarne to SATAII.

asrock-z77-extreme4-sata.jpg

Tak i dyski SSD podłącz do SATA3_0_1 , SATA3_0_2 .

Tam jest SATA3_0 i 3_1, do których dyski są podłączone i wykrywane poprawnie. Wkurza mnie ta płyta, nigdy więcej tego szmelcu od asrocka.

 

Ta opcja nie istnieje w biosie.

F9 ?

F10 - zapisywanie ustawień BIOS

Zapodaję screenshoty z biosu.

160604003034_1024x768.jpg

160604003048_1024x768.jpg

160604003114_1024x768.jpg

SATA Mode Selection -> RAID

Exit - Save& EXIT

a potem Crtl-I

Tak robisz ?