RAM - jak sprawdzić częstotliwość, w które gniazda podpiąć

(Mm Urbanek) #1

Wielka prośba:

Zestaw ze stopki - czy ktoś mógłby mi trochę wytłumaczyć (na forum lub GG) jak to jest z RAMami. Jak to podkręcić, co to jest dzielnik a co częstotliwość (to nie to samo?), dlaczego CPU-Z pokazuje tabelę od 233 do 400 mhz (zależnie od napiecia i timingów). HELP!

Przed kręceniem procka zmieniłem HTx3, trfc na 195 nm (chociaz nie wiem co to :P), timingi na 5-5-5-16-2T i napięcie na 2,1 V. Czy to ma zostać? I czy mogę RAMy dualowe wpiąć np. w pierwsze i trzecie gniazdo na M/B żeby nie były tak blisko siebie (dotykają się tymi..obudowami)?

(Sk91) #2

Procesor Mnożnik razy FSB dzielnik RAM = taktowanie ramu

przykład.

Core 2 Duo E8200.

3,6GHz 8x 450FSB 1:1 450 =900MHz to na moim przykładzie. Ramy podkręca się albo dzielnikiem albo podnosząc FSB co prowadzi do podnoszenia zegarów procesora.

Ustaw Timingi 5-5-5-15, napięcie 2,1. Podaj jaką masz obecnie FSB i jakie dzielniki posiada twoja płyta. To można sprawdzić w biosie.

(Alladynek) #3

Ramy muszą być w tego samego koloru portach by były w dualu.

(Mm Urbanek) #4

Dzielniki 400, 533, 667, 800. Clocki ustawione 5-5-5-15-2T, Zmieniłem na CL5 moje taktowanie procka 275x10,5=2,85 ghz. Nie do końca zajarzyłem o co chodzi z tym obliczaniem, ale jak mi powiesz ile ja mam to dam radę :stuck_out_tongue:

Ramy są w portach o tym samym kolorze chociaż ledwo się zmieściły - nie grzeją się przez to bardziej ze ich obudówki przylegają do siebie?

(Sk91) #5

Trudno tak doradzić przez neta, musiałbym sam zobaczyć co tam masz poustawiane.

Co do dzielników, nie masz wyżej jak 800?

(Mm Urbanek) #6

Nie :frowning:

(Sk91) #7

My się chyba źle rozumiemy.

Masz w biosie coś takiego:

1:1

5:6

4:5

2:3

etc? Na bank masz tylko musisz dokładniej poszukać.

(Mm Urbanek) #8

Kurcze :stuck_out_tongue: - w8 poszukam - tylko mi z forum nie uciekaj :slight_smile:

(Sk91) #9

Ok poszukaj, ja za 10 min wracam:

1:1

1:1,2

1:1,25

1:1,5

lub to co wyżej podałem

z.w.

(Mm Urbanek) #10

Kurcze no, nie ma - nie ma. Jak się to może nazywać? W jakiej sekcji być? Mam ostatnio aktualizowanego Award Biosa.

(Mm Urbanek) #11

Moze tylko w plytach pod C2D jest? A w AMD moze sie nazywa mnoznikiem HT :P?

(Sk91) #12

Właśnie nie wiem jak to się nazywa, u mnie jest jasno pokazane, klikam i wybiera sobie.

masz teraz FSB 275?

Poszperaj i ustaw Tak. FSB 275 dzielnik 1:2 550 (1100MHz) ustawi 2,2V, 5-5-5-15.

(Mm Urbanek) #13

Kurcze, moglby ktoś powiedzieć czy to sie nazywa HT Multiplier? - ten odpowiednik dzielnika 1:2 dla C2D. Bo czegoś takiego na pewno u mnie nie ma.

(Mm Urbanek) #14

Przy kręceniu proca zmieniałem z HT x4 na HT x3 więc może to o to chodzi :/?

(Sk91) #15

Tutaj Ci nie pomogę, nie wiem jak to jest na płytach AMD ehhh... sorki.

Aha i nie pisz postów pod postami bo dostaniesz drugie ostrzeżenie tak jak ja ;/

(Mm Urbanek) #16

Dzięki za radę, niby wiem, ale edytowanie zajmuje więcej czasu, a boję się, że uciekniesz. Poszukam po necie albo poczekam az ktos odpowie, kto sie w AMD orientuje ;/

(Sk91) #17

Nie martw się, nie ucieknę. Jak nie dziś to jutro odpisze :wink:

(Mm Urbanek) #18

Hmm.. A jakims Everestem czy innym ustrojstwem nie sprawdzę taktowania ? Bo bym sam popróbował co się zmienia przy zmienianiu czego :). Ty jesteś z 91 roku ? Znaczy się, pytam, bo ja jestem z 92 i tak mało jeszcze wiem, że mnie to przeraża :P.

(Sk91) #19

To z którego jest się roku to nie znaczy że nie trzeba się na czymś znać. Znam 13latków którzy składają kompy a np mój 28letni brat potrafi tylko średnio obsługiwać komputer :stuck_out_tongue:

CPU-Z / Memory i napisz mi wszystko co tam pisze.

(Mm Urbanek) #20

Tia, ale jeśli wiążę z informatyką przyszłość (chociaż raczej programowanie :P) - to powinienem wiedzieć więcej :).

Screeny:post-49171-1385653410177_thumb.jpgpost-49171-13856534102185_thumb.jpg

Ciekawy post:

http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=112438 (na dole o AMD)