RAM - jak sprawdzić częstotliwość, w które gniazda podpiąć

Wielka prośba:

Zestaw ze stopki - czy ktoś mógłby mi trochę wytłumaczyć (na forum lub GG) jak to jest z RAMami. Jak to podkręcić, co to jest dzielnik a co częstotliwość (to nie to samo?), dlaczego CPU-Z pokazuje tabelę od 233 do 400 mhz (zależnie od napiecia i timingów). HELP!

Przed kręceniem procka zmieniłem HTx3, trfc na 195 nm (chociaz nie wiem co to :P), timingi na 5-5-5-16-2T i napięcie na 2,1 V. Czy to ma zostać? I czy mogę RAMy dualowe wpiąć np. w pierwsze i trzecie gniazdo na M/B żeby nie były tak blisko siebie (dotykają się tymi…obudowami)?

Procesor Mnożnik razy FSB dzielnik RAM = taktowanie ramu

przykład.

Core 2 Duo E8200.

3,6GHz 8x 450FSB 1:1 450 =900MHz to na moim przykładzie. Ramy podkręca się albo dzielnikiem albo podnosząc FSB co prowadzi do podnoszenia zegarów procesora.

Ustaw Timingi 5-5-5-15, napięcie 2,1. Podaj jaką masz obecnie FSB i jakie dzielniki posiada twoja płyta. To można sprawdzić w biosie.

Ramy muszą być w tego samego koloru portach by były w dualu.

Dzielniki 400, 533, 667, 800. Clocki ustawione 5-5-5-15-2T, Zmieniłem na CL5 moje taktowanie procka 275x10,5=2,85 ghz. Nie do końca zajarzyłem o co chodzi z tym obliczaniem, ale jak mi powiesz ile ja mam to dam radę :stuck_out_tongue:

Ramy są w portach o tym samym kolorze chociaż ledwo się zmieściły - nie grzeją się przez to bardziej ze ich obudówki przylegają do siebie?

Trudno tak doradzić przez neta, musiałbym sam zobaczyć co tam masz poustawiane.

Co do dzielników, nie masz wyżej jak 800?

Nie :frowning:

My się chyba źle rozumiemy.

Masz w biosie coś takiego:

1:1

5:6

4:5

2:3

etc? Na bank masz tylko musisz dokładniej poszukać.

Kurcze :stuck_out_tongue: - w8 poszukam - tylko mi z forum nie uciekaj :slight_smile:

Ok poszukaj, ja za 10 min wracam:

1:1

1:1,2

1:1,25

1:1,5

lub to co wyżej podałem

z.w.

Kurcze no, nie ma - nie ma. Jak się to może nazywać? W jakiej sekcji być? Mam ostatnio aktualizowanego Award Biosa.

Moze tylko w plytach pod C2D jest? A w AMD moze sie nazywa mnoznikiem HT :P?

Właśnie nie wiem jak to się nazywa, u mnie jest jasno pokazane, klikam i wybiera sobie.

masz teraz FSB 275?

Poszperaj i ustaw Tak. FSB 275 dzielnik 1:2 550 (1100MHz) ustawi 2,2V, 5-5-5-15.

Kurcze, moglby ktoś powiedzieć czy to sie nazywa HT Multiplier? - ten odpowiednik dzielnika 1:2 dla C2D. Bo czegoś takiego na pewno u mnie nie ma.

Przy kręceniu proca zmieniałem z HT x4 na HT x3 więc może to o to chodzi :/?

Tutaj Ci nie pomogę, nie wiem jak to jest na płytach AMD ehhh… sorki.

Aha i nie pisz postów pod postami bo dostaniesz drugie ostrzeżenie tak jak ja ;/

Dzięki za radę, niby wiem, ale edytowanie zajmuje więcej czasu, a boję się, że uciekniesz. Poszukam po necie albo poczekam az ktos odpowie, kto sie w AMD orientuje ;/

Nie martw się, nie ucieknę. Jak nie dziś to jutro odpisze :wink:

Hmm… A jakims Everestem czy innym ustrojstwem nie sprawdzę taktowania ? Bo bym sam popróbował co się zmienia przy zmienianiu czego :). Ty jesteś z 91 roku ? Znaczy się, pytam, bo ja jestem z 92 i tak mało jeszcze wiem, że mnie to przeraża :P.

To z którego jest się roku to nie znaczy że nie trzeba się na czymś znać. Znam 13latków którzy składają kompy a np mój 28letni brat potrafi tylko średnio obsługiwać komputer :stuck_out_tongue:

CPU-Z / Memory i napisz mi wszystko co tam pisze.

Tia, ale jeśli wiążę z informatyką przyszłość (chociaż raczej programowanie :P) - to powinienem wiedzieć więcej :).

Screeny:post-49171-1385653410177_thumb.jpgpost-49171-13856534102185_thumb.jpg

Ciekawy post:

http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=112438 (na dole o AMD)