Rescue grub po instalacji Linux puppy

Witam po instalacji i uruchomieniu ponownie ukazuje mi się to

co mam wpisać by bootowalo z USB lub zainstalować ponownie system??

Jak (nie) instalować Puppy: http://puppylinux.org/main/How%20NOT%20to%20install%20Puppy.htm

Ok a jak mam przywrócić teraz żeby przynajmniej wystartował z USB bo nie startuje wogole ani z plytki

A jak go “zainstalowałeś” na tym USB? Tego się nie instaluje na USB, a po prostu umieszcza na pendrive, odpala jeden skrypt i tyle - jest gotowe do dzialania. Masz napisane w linku powyżej.
Jeśli z płytki startował, to ma wystartować. Tu się przecież nic nie zmieniło, chyba, że coś pozmieniałeś w BIOS.
Inaczej - jeśli nic na tym pendrive nie masz, a chcesz mieć tam Puppy, to po prostu wgraj go ponownie wg instrukcji powyżej. Krócej i prościej.

Na pedrive mam puppy obraz ISO który bootowalo normalnie , nie mam żadnego systemu na dysku i nie wiem co wpisać w tym grub rescue żeby wystartować nie działa nawet bootowanie bo odrazu przechodzi tu

To co zrobiłeś, że przestało?
Przechodzi do grub rescue, co oznacza, że GRUB jest uszkodzony. W Twoim przypadku nie znajduje normal.mod, do którego się odwołuje GRUB. Wobec tego, że nie może załadować tego modułu, przeszedł do “trybu ratunkowego”, w którym oczekuje podania mu ścieżki do pliku normal.mod.
Ogólne reguły, które tym rządzą wyglądają np. tak: https://askubuntu.com/questions/266429/error-file-grub-i386-pc-normal-mod-not-found - spróbuj, może pomoże (część zaczynająca się od “Grub has a small core image that is loaded at boot time”).

Podejrzewam, że miałeś wcześniej na dysku jakąś dystrybucję Linuksa, wyczyściłeś dysk twardy, ale w MBR pozostał grub, który tamtego Linuksa jeszcze szuka, stąd ten komunikat. Możesz się nim nie przejmować, bo jedynie w twoim przypadku oznacza, że system nie startuje z pendrive :wink:
Przygotuj poprawnie pendrive z obrazem Puppy Linux (po Linuksem np. programem dd, pod Windowsem chociażby Rufusem) ustaw bootowanie w BIOS/UEFI z pamięci flash, ew. podczas rozruchu wciśnij [F11] lub [F12] (albo inny w zależności od płyty głównej) wywołujący quick boot menu i wybierz ten pendrive.

edit.
@pavbaranov Z tego co kojarzę to puppy nawet nie korzysta z gruba, więc to ewidentnie jakaś pozostałość po starym systemie :wink:

Nie mam możliwości nagrać wypalić innego obrazu napisałem już to

Jest inna możliwość by bez wypalania obrazu wejść w USB.

Jeśli bootowanie w biosie jest ustawione poprawnie to moim zdaniem uszkodziłeś system na pendrive podczas zabawy z puppy i musisz go utworzyć ponownie. Puppy na to pozwala bo w całości ładuje się do pamięci RAM.

Bardziej służy mi windows…ehh niby Linux jest prosty …

Często wydaje się, że coś jest skomplikowane dopóki się tego nie pozna :wink:

Nie lepiej zacząć od łatwiejszej dystrybucji np: Linux Mint lub Ubuntu ?

1 polubienie

Więc nie ma innego wyjścia oprócz wypalenia obrazu na pendrive? Szczerze to instalowałem puppy przez gparted poprosił o ponowne uruchomienie tylko że nie zaakceptowałem instalacji grub. Nie dawno też miałem problem i nie bootowal bios pendrive tylko że wtedy miałem grub Ubuntu i w konsoli wpisałem fdisk -l i jak pokazał że jest pendrive to zrobiłem reboot i wystartował.

Nie. Czytałeś tutorial jak “instaluje” się Puppy? Tego się nie “wypala”.
W istocie może mieć rację @anon741072 - system startuje Ci z dysku, a nie z pendrive. Odpowiednie ustawienie kolejności bootowania w BIOSie i USB w takim przypadku musi wyprzedzać HDD. Wówczas komputer uruchomi się z pendrive.
Jeśli to co widzimy jest pozostałością po jakimś systemie, to należy to potem przeczyścić (ale to “potem”).
@sultan13771 - Mylisz się bardzo, że Mint bądź Ubuntu są “łatwiejszymi” dystrybucjami.

Złote myśli pocologa:
“Zawsze warto mieć w pogotowiu jakieś distro LiveCD Linuksa na płycie, a będąc początkującym to wręcz obowiązkowe, bo sam nie wiesz kiedy coś zepsujesz” :smiley:

A co, “Arch” łatwiejszy?

1 polubienie

Tylko dziwi mnie to że sam system się zainstalował na dysku. Żeby przeskoczyć przynajmniej ten plik który szuka po innym systemie to by ruszyło .da się w konsoli wpisać by przeskoczyć ten błąd??

Niech Cię nie dziwi, że się “zainstalował”. To jest linux, tutaj można zrobić (prawie) wszystko, albowiem to użytkownik jest “panem” systemu. Twój problem polega na tym, że zrobiłeś to totalnie źle. Ze względu na to jaką dystrybucją jest Puppy i jak został przygotowany i dlaczego, jedyne prawidłowe możliwości jego “instalacji” zostały opisane tu: http://puppylinux.org/main/How%20NOT%20to%20install%20Puppy.htm (raz jeszcze). Należy to przeczytać i do tych instrukcji się zastosować, wcześniej ściągając sobie taki obraz, jaki chcesz. Niemal każda próba inna - biorąc pod uwagę Twoją wiedzę (np. nie instaluje się przez gparted, albowiem to program do partycjonowania dysku, a nie instalator) - skończy się niepowodzeniem.

I nie - nie można pominąć pliku normal.mod, albowiem ten odpowiada za inicjowanie GRUBa. Można go tylko odszukać (search.file) i wskazać. W Twoim przypadku, pomimo tego, że podałem Ci tutorial jak to zrobić, nawet nie próbowałeś. Nikt z nas natomiast nie ma możliwości stwierdzić czy i gdzie ów plik w Twoim systemie leży.

Raz jeszcze - skoro masz wypaloną płytkę z puppy, to:

  1. Wystartuj z niej Puppy’ego,
  2. Wyczyść pendrive’a,
  3. Wgraj Puppy’ego na pendrive’a (a ostatecznie na HDD jeśli chcesz, ale tu o ile pamiętam, były specjalnie przygotowane obrazy).

Przede wszystkim zaś odpowiedz nam na pytanie: potrzebujesz Puppy, by mieć system na pendrive, do uruchamiania go na dowolnym komputerze, czy też chcesz system zainstalować na HDD, a wówczas dlaczego to ma być Puppy (on jest głównie uruchamiany w pierwszy sposób)?

@igor123404: W istocie, z pewnego punktu widzenia taki np. Arch jest łatwiejszy. Do tego jednak trzeba dojrzeć (w sensie poużywać linuksa).

Mam nowy nagrany pendrive z xbuntu i nie bootuje się cały czas pokazuje ten błąd…