Resetowanie się komputera (zasilacz?)

Witam

Od jakiegoś czasu gdy gram miarę dobre gry resetuje mi się komputer :frowning: Wydaje mi się, że jest to wina zasilacza. Oto jak wygląda czujnik (everest) gdy na komputerze nie mam odpalonych żadnych gierek czy programów:

2e0218e273505032.jpg

a tak gdy mam odpaloną grę:

3c4c4a67b9dba62b.jpg

czy to wina zasilacza?

P.S

jeśli w jednej grze, przy której resetuje się komputer ustawię grafikę na software, czyli najgorszą (CS) to komputer przestaje się resetować.

Everest Home może mocno przekłamywać napięcia. Sprawdź je w Biosie.

Raczej tak, masz bardzo duże odchyłki od normy.

Moim zdanie wymień zasilacz na markowy.

Może to karta graficzna nie wyrabia?? Jeżeli przy lepszej grafie się komp resetuje… A jaką karte masz?

geforce fx-7600gs 256mb, zaraz zrobię teścik inną wersją everesta.

A w jaką gre grałeś?? Z tego co pisałeś to wywnioskuję że na najlepszych detalach ci się resetował…

Counter strike, gram w to od dawna i wcześniej się nie resetował, teraz na średnich i najlepszych detalach. po za tym resetuje się prawie przy każdej przyzwoitej gierce.

Everest ultimate edition:

--------[Czujnik]-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Właściwości czujnika:

Typ czujnika ITE IT8716F (ISA 228h)

Typ czujnika procesora graficznego Driver (NV-DRV)

Nazwa płyty głównej ECS RS485M-M

Stwierdzono otwieranie obudowy Tak

Temperatury:

Płyta główna 31 °C (88 °F)

Procesor 40 °C (104 °F)

Dioda procesora 30 °C (86 °F)

Procesor graficzny 45 °C (113 °F)

HDT722520DLA380 [TRIAL VERSION]

Wentylatory:

Procesor 3096 RPM

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.41 V

+3.3 V 3.22 V

+5 V 5.03 V

+12 V [TRIAL VERSION]

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.92 V

VBAT baterii CMOS 3.07 V

DIMM 1.78 V

Debug Info F 00DA FFFF FFFF 0000 0000

Debug Info T 40 31 249

Debug Info V 58 4B 6F C9 BB B6 2D (7E)

Warto uwzględnić także kartę graficzną choć zasadniczo z doświadczenia wiem, że najczęstszą przyczyną restartów jest zasilacz i jego niestabilność. Czasem jednak do głosu dochodzą konflikty sprzętowe. Patrzę jednak na te napięcia z everesta (zapewne niedokładne) i to jednak może być zasilacz a konkretnie skoki napięcia jakie daje. A daje na pewno bo jak w normie na 12V ma 11 z groszem to niewiele trzeba już spadku aby komputer zaczął szaleć. Sam miałem taki przypadek kilka dni temu w moim nowym komputerze z nowiutkim wypasionym zasilaczem kiedy to nowy zasilacz według jego widzimisię resetował sprzęt w losowych momentach. Pomogła wymiana zasilacza… na stary :smiley:

Podaj jeszcze jaki masz procesor to postaram się coś sprawdzić dokładniej

AMD Sempron 3000+ 1.6ghz

odczyt z biosa:

CPU Vcore 1.40V

VDIMM 1.77V

  • 3.3v 3.20V

+5V 5V

+11V 11.64V

VBAT 3.08V

CPU Tcontrol 41 stop.

System temp. 31 stop.

CPU Fan Spedd 3068 RPM

Sys. Fan Speed 0 RPM

Czy możesz pożyczyć inny zasilacz do przetestowania?

Wejdź do panelu sterowania->system->zaawansowane->uruchamianie i odzyskiwanie->ustawienia->odznacz automatyczny restart po awarii. Zobacz, czy przy restarcie nie Masz bluescreenów.

nie bardzo mogę bo komp na gwarancji jeszcze 3 dni :smiley: i szkoda plomb odrywać. bluescreenów nie mam, zaraz zrobię w panelu to co napisałeś.

odznaczyłem to automatyczne resetowanie się po awarii ale komputer i tak się zresetował, bluescreena nie było.

Próbuj zasilacza. Jest problem z napięciem rdzenia i 12V i to duży. Przejrzałem specyfikację Twojego procesora i przez to, że napięcie jest niestabilne dzieją się cuda. Jeśli sytuacja nie występowała wcześniej przy tej samej konfiguracji sprzętu to najpewniej będzie to wina zasilacza. Ja bym to próbował wykluczyć najpierw. Jak masz możliwość to zmień zasilacz na inny, nawet pożycz, wkręć i zagraj. Warto na przyszłość pamiętać o tym, że do poprawnej pracy komputera potrzeba przede wszystkim prądu… także poprawnego. Taki prąd da Ci nawet najtańszy markowy (ale markowy!) zasilacz. Oczywiście należy uwzględnić jego moc w stosunku do zestawu jakim dysponujesz.

Jeśli skacze napięcia to nie spodziewaj się bluescreenów.

ok, dzięki :wink: A jeszcze jak wiesz, to powiedz mi jak będzie wyglądała sytuacja gdy oddam kompa do naprawy na gwarancji? Będą naprawiali zasilacz, czy może wymienią? Na tym zasilaczu komp mi elegancko chodził ok. 1,5 roku.

Skomplikowana sprawa. Naprawie (lub wymianie) podlega dany podzespół. Jeśli możesz rozebrać komputer to reklamujesz sam zasilacz, ale musisz udowodnić, że on jest uszkodzony. Wątpię, przy całym szacunku do Ciebie, czy to potrafisz. Na przyszłość jeśli zamierzasz rozwijać swoje zainteresowania komputerami to składaj komputer z osobnych podzespołów samemu. Więcej o gwarancji tu: viewtopic.php?f=2&t=284693

Dzięki Krzychu za helpa, pozdrawiam :slight_smile:

Aha, zapomniałbym. Może polecisz mi jakiś najtańszy z możliwych zasilaczy (najlepiej na allegro)? Bo krucho u mnie z kasą no a jak z gwarancją nie wypali to trzeba kupić.

Np:

http://www.proline.pl/sklep.php?prodid= … 450AA-101A

http://www.proline.pl/sklep.php?prodid= … T+560A-12S

http://www.proline.pl/sklep.php?prodid= … SC500-AS12

Drugi i trzeci godne polecenia. Możesz taniej gdzieś jeszcze poszukać. Pamiętaj, że warto wydać te trzy stówki.

Kolega raczej chciał coś tańszego :stuck_out_tongue: a Ty mu prezentujesz zasilacz za 300zł do semprona 3000+

-Modecom MC-350 (Nie Feel) ewentualnie mocniejsza wersja- MC-400

-Fortron 350W

Z droższych, OCZ 500W