Router Wi-Fi - co warto kupić?

Szukam dobrego routera Wi-Fi. Zalozenia:
• Dlugie wsparcie producenta (obecny router od daty zakupu po 2,5roku traci wsparcie producenta)
• Dobrze by bylo miex Wi-Fi6 ale to nie jest mus.
• Dobry zasieg
• Mozliwosc spiecia kilku urzadzen w jedna siec (ten sam sid ) i automatyczne przelaczanie
• Cena do 500/600 PLN

Tanio: System Mes Tenda Nova MW5G 3-PACK (1200Mb/s a/b/g/n/ac) zamiast 529,00 za 399,00 zł w tej promocji: Tydzień peryferiów z rabatem nawet 48%

Dobrze: https://www.x-kom.pl/p/342062-system-mesh-wi-fi-ubiquiti-amplifi-hd-mesh-router-1750mb-s-a-b-g-n-ac-usb.html

Lepiej być nie może: https://eu.store.ui.com/products/amplifi-alien-router

Mikotik, wiadomo. Sprzęt pod tytułem, podłącz i zapomnij, ze wsparciem na lata, z bazą użytkowników i rozwiązań, z kompatybilnym systemem dla wielu routerów, z możliwością zmiany obudowy, ortów, anten, modemów itp.

Tenda to tandeta. Wsparcie zerowe, wykonanie podłe.

Ubiquiti jest dobre, ale drogie w stosunku do Mikrotika.

Ubiquiti - Brat ma. Wydał sporo kasy - kupił 2 lata temu. Niestety w grudniu jak aktualizowaliśmy oprogramowanie to przy okazji pokazała się informacja że na początku 2021 koniec wsparcia i trzeba nowe urządzenie.

Potrzebuje coś co pociągnie przynajmniej 5 lat a nie 2 lata…

Mikrotik jest ok i na bieżąco aktualizowany. Ale nie każdemu przypadnie do gustu routerOS.
Polecam spróbować najpierw z maszyną wirtualną (jest obraz do pobrania).

Jeżeli chodzi o zasięg to w każdym przypadku jest przeciętny, nie spotkałem jeszcze urządzenia które jakoś bardzo by się wyróżniało.

Tu jest demo RouterOS:
http://demo.mt.lv/webfig/

Odpowiednikiem Ubiquity AMPLIFI od Mikrotika jest MikroTik Audience RBD25G-5HPacQD2HPnD:
https://www.senetic.pl/product/RBD25G-5HPACQD2HPND

A tu, recenzja:

Dla mnie ideałem jest połączenie tych dwóch urządzeń. Jakiś MikroTik właśnie a do tego do UNIFI od UBIQUITI. Może być np hAP ac2 (w miarę tani i bardzo wydajny - oczywiście z jego WIFI nie korzystamy) + UNIFI 6 Lite. Troszkę ponad budżet ale moim zdaniem warto.

Polecanie Mikrotika zwykłemu użytkownikowi sieci jest bez sensu. Chcesz porządny z mnóstwem funkcji i po polsku to tylko Synology. Ja mam MR2200AC i najlepszy w tej klasie cenowej jaki mialem, a mialem na 14 dni w tej klasie cenowej Asus, Netgear, D-Link, Xiaomi z AX i zostałem przy Synology, który mimo braku sterczących anten w domu 200 m kwadratowych budowanym w latach 1994-1996 obejmuje ponad polowe dwóch pięter stojąc na pietrze, zasięgiem Wi-Fi. Funkcja SMART Wi-Fi działa fenomenalnie. Możliwość założenia Synology ID i udostępnianie plików z pendrive-a lub dysku na USB z routera poprzez konto Synology nie zależnie czy masz zewnętrzne IP czy wewnętrzne, rewelacja.

Dlaczego bez sensu? Można go zasilić POE, dzięki temu mogłem umieścić urządzenie centralnie na strychu. Można dodać anteny, dzięki czemu mam zasięg w całym domu i wokół. Można ograniczyć Internet dzieciom, można udostępnić drukarkę, pliki, można zarządzać tak transferem, żeby mgło pracować wygodnie wiele osób.

A przed wszystkim system ma ogromne wsparcie i bardzo łatwo znaleźć opisy i tutoriale jak sobie coś tam zrobić.

Na tej samej zasadzie, można i router sobie zlutować :wink:

1 polubienie

A co z nimi nie tak? Bardzo stabilny sprzęt z przewidywalnym wsparciem i dość przystępny cenowo.

I ma dodatkowo funkcje Quick Set dla początkujących użytkowników.

Takie to mają TP-Linki, Huaweie i inne tańsze więc to akurat żądny argument.

Z tym, że one po kilku latach są złomem, bez wsparcia.
Na dodatek brak w nich najprostszych funkcji, np. spróbuj zrobić tak trywialną rzecz, jak ograniczenie czasu dla dziecka, tak aby w danych godzinach mogło ono korzystać jedynie z połączeń do lekcji, a w danych godzinach mieć dostęp do np. lola czy fornite.
Przy okazji przyda się np. dynamiczne przydzielanie pasma. Prosta rzecz, raptem chodzi oto, żeby oglądając film czy ściągając dane, nie wpływać na ping w grze.
A może przyda się sprawdzanie czy przypadkiem nie zerwało połączenia z dostawcą, i ewentualny automatyczny reset jeśli tak?
A może chcemy sobie ściągać jakieś dane torrentem, bez włączonego komputera? Bo też można. A może ktoś chce sobie blokować reklamy, ale przed komputerem, poprzez monitorowanie i blokowanie zapytań do domen, które są odpowiedzialne za linki do reklam?
Takie Pi-hole, można zrobić na mikrotiku.

Zresztą można naprawdę dużo, i wcale nie trzeba mega umiejętności.
A pomijając wszystko, sprzęt jest stosunkowo tani, solidny i ma długie wsparcie.

OK. To z ciekawości, jakim Mikrotikiem zastąpisz Synology MR2200 z podobną funkcją jaka ma Synology Smart Wi-Fi i tak samo super działająca i nie kosztującym więcej jak taki synology?

A co konkretnie daje Synlogy Smart WI-FI, bo na ich stronie niema niczego rewolucyjnego.
Widzę tylko informacje o standardowych rzeczach jak automatyczna zmiana sieci w zależności od odległości i jakości połączenia, obsługa połączeń z innymi urządzeniami, możliwość korzystania jednocześnie z kliku źródeł/dostawców internetu, czy dynamiczne ip. Czyli takie standardowe opcje. Sprecyzuj co oznacza pojęcie Smart WI-FI.
Może chodzi ci o sieć Mesh?

Prawdopodobnie jest to Wi-Fi z roamingiem, rozwiązanie podobne jak np. w punktach dostępowych unifi sterowanych przez kontroler.

Klienci są automatycznie przenoszeni między punktami o najlepszych parametrach.

Ale to przecież jest Mesh i od dawna jest możliwe na praktycznie dowolnym sprzęcie mikrotkia. Oczywiście, jakie zasoby damy i jak to sobie ustawimy tak będzie działało, ale niema problemu ze sparowaniem dowolnych urządzeń tak aby tworzyły sieć i przełączały klientów do najlepszych punktów.

Np. tutaj
tutek dla sieci opartej o 4 urządzenia.

Masz Tri-Band w 2.4 oraz 5 Gaz maks AC. Po włączeniu tej opcji sam dobiera najlepszy sygnał Wi-Fi z jakim łączy się urządzenie z Synology. Jeżeli jesteś dalej od routera próbuje się połączyć z 5Ghz, ale jak widzi, ze nie ma transferu przełącza się na 2.4Ghz. Testowane na iPhone Xr i Huawei P30 Lite. Tak samo decyduje o 5Ghz czy w paśmie od kanału 100 czy w paśmie od kanału 36. Czy to programowe, czy sprzętowe nie wiem, ale np w TP-Linkach podobna funkcja, nie pamietam ich nazwy, ale jak raz połączył z 2.4 Gaz to się tego trzymał, to samo w Netgear.

Zapomniałem napisać o najfajniejszym, czego nie znalazłem u konkurencji jak Asus, Netgear, ze zakładasz konto Synology, tworzysz Synology ID i w ten sposób po zalogowaniu na to konto masz dostęp do plików z urządzenia podłączonego do USB 3.0 routera nie zależnie czy masz publiczne IP, czy jesteś za NAT-em operatora i możesz z tymi plikami robić wszystko tak jak np. przez FTP z zewnętrznym IP. Wątpię, ze Mikrotik ma takie coś. Ma ustawienia ograniczania prędkości chociaż przy LTE do 60Mb nie testuje, tak samo ograniczanie dostępu godzinami itp. Z całkiem fajnie przetłumaczonym oprogramowaniem na polski jak i pomocą z opisem funkcji. Więc coś za coś. :slight_smile:

To czytałeś? W 2 sekundy w Google znalazłem, druga pozycja po wpisaniu “Synology smart wi-fi”

https://www.synology.com/pl-pl/srm/feature/convenient_wireless_control

Tutaj dokładny opis po polsku:

https://www.synology.com/pl-pl/knowledgebase/SRM/help/SRM/WiFiConnect/wifi_wireless_macfilter

Fakt pomyliłem nazwy, ale to szczegół w tej chwili.

To się nazywa DDNS i Mikrotik to ma, vide:
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Cloud#DDNS