Router Wi-Fi - co warto kupić?

Ale przecież to norma jest. Wszystkie routery mikrotika które są wyposażone w kilka kart WIFI na starcie tak mają. A jak podepniesz kolejne urządzenia w sieć Mesh, to rozciąga się to na kolejne punkty.

No, tak dynamiczne DNS ma praktycznie większość routerów. Możesz sobie przecież założyć na dowolnej stronie, nawet swojej własnej. To akurat jest trywialne, mnóstwo firm stosuje takie rozwiązania, niemal wszystkie które oferują np. kamerki. Zresztą sam stosuje podobne, w pewnej firmie zajmującej się wentylacją w dużych obiektach potrzebny jest monitoring parametrów. Są routery LTE, z dynamicznym, publicznym adresem IP. Mikrotiki łączą się ze stroną klienta i nanoszą informacje o parametrach wentylacji, oczywiście można też zarządzać zdalnie całym systemem poprzez tą stronę. A oprócz tego potrzebne jest też nawiązywanie połączenia vpn, co też bez problemu można zrobić. Tak, zrobisz na DOWOLNYM mikrotiku dokładnie to samo a nawet więcej. No, może poza jakimiś starożytnymi, czy specjalistycznymi modelami.

Najprostszy, nowoczesny router z WIFI 2.4 + 5GHz, oraz portami ethernet 10/100/100 to chyba RBD52G hAP ac2, ok 250zł.

Mozecie podac jaki jest przewidywany koniec wsparcia dla produktow ktore polecacie? Wiekszosc producentow nie podaje.

Dla mnie dlugosc wsparcia jest krytyczna gdyz juz nie pierwszy raz mam sytuacje gdzie po zakupie 2 lata i produkt traci wsparcie.

Na forum amplifi ktoś zapytał o to, jak długo jeszcze będzie wspierany Amplifi HD i dostał odpowiedź, że tak długo jak będą mieli na ten sprzęt klientów.

Trudno powiedzieć, ale system jest stale uaktualniany i rozwijany, nie zanosi się na to, aby firma Mikrotik kończyła działalność. Tak naprawdę ograniczeniem jest wydajność starych procesorów, w starych routerach, które nie radzą sobie już z niektórymi zadaniami. Co najmniej te kilkanaście lat wsparcia powinno być, zanim sprzęt się nie zestarzeje.

No nie jest tak. Kazde urzadzenie ma wsparcie producenta od momentu pojawienia sie w sprzedazy do momentu wycofania ze sprzedazy + jakis jeszcze czas. I tutaj pytanie jaki to czas?

To zeproducent nie samyka biznesu nie ma jic wspolnego ze wsparciem dla urzadzenia.

D-link zakonczyl wsparcie dla DIR-2660 ktore ledwo sie pojawilo 2 lata temu na rynku.

Ja potrzebuje oficjalna informacje od producenta a nie przypuszczenia. Placac 600 PLN za D-Linka sadzilem ze z 5 lat pociagnie a teraz wiecie jak bardzo sie pomylilem…

Na stronie Mikrotika pisze:

The device has an operating system preinstalled and licensed. No separate purchase is necessary and the product is ready to use. The device includes free software updates for the life of the product or a minimum of 5 years starting from date of purchase.

Jak oczekujesz dłuższego wsparcia, to idź w kierunku sprzętów obsługiwanych przez OpenWRT.

Ale to zupełnie co innego. D-Link tworzy sobie soft do routera. Mikrotik ma soft i dodaje obsługę kolejnych urządzeń do niego.

Dla przykładu MikroTik RB751U-2HnD, urządzenie z przed ok. 10 lat nadal działa na najnowszej wersji, mimo, że to już muzeum. link

Synology ID i ich cloud to nie do końca odpowiednik DDNS.
Urządzenie (typowo serwer NAS) nawiązuje kontakt z serwerami producenta więc odpada problem z łącznością za NATem operatora.

Mikrotik np. nie posiada (lub nie posiadał, nie śledzę tematu na bieżąco) 802.11r, więc przerzucanie użytkowników między poszczególnymi AP może być nieco bardziej zauważalne (w sumie i tak zależy od gęstości punktów i konkretnych ustawień).

RouterOS jest rozwijany od lat, ale czy producent nie postanowi w pewnym momencie porzucić np. najtańszych urządzeń? Nie wiadomo.
Podobnie synology, w przypadku serwerów nas oferuje wieloletnie wsparcie, ale czy podobnie będzie w przypadku routerów?

Fajnie, ale na Synology 3 kliknięcia założone konto i działa, a tu co Terminal jak w Linuksie w Mikrotiku? Super, serio kupuje router i pisać komendy, żeby coś ustawić. Czasami mam wrażenie, ze myszka jest tylko dla idiotów.

Na synology ustawiałem to 2-3 minuty, a na Mikrotiku wpisywanie lini komend itp to chyba dla tych co mają kwarantannę i nie maja już ze sobą co zrobić, albo nie śpią, nie jedzą i nie myją się bo muszą ustawiać router.

Załączam zrzut z Synologu, na którym widać, że DDNS jest wyłączony, ale najlepiej wypowiadać się nie wiedząc jak to działa na Synology, ale musi wszędzie wszystko dizalac tak samo.

Przecież zaznaczyłem na swoim zrzucie, ze DDNS mam nie aktywny, a włączone Quick Connect Synology, a wy dalej, ze to DDNS. Czy wy patrzycie na coś w ogóle czy jak mantrę swoje klepiecie tylko?

To zwykłe DDNS. Niczym się nie różni. Wszystkie usługi, a nawet wiele więcej zrobisz z całą masą dowolnych operatorów, lub własną domeną.

Posiada. Kwestia karty. Możesz tez w starych urządzeniach wymienić karty na nowsze. Ale szczerze wolę sam sprawdzić i ustawić sobie parametry przełączania.

Jak na razie sprzęt z przed 10 lat ma wsparcie. Aby tylko wyrabiał mocą obliczeniową. To jak z W10, idzie nawet na C2D, tylko wolno.

Długo coś,. Powinno zająć kilka sekund.

A jak chcę konto gdzieś indziej, to ile zajmuje? Jak chce w Polsce np. bo mi RODO nie pozwala za granicą? Albo mam już jakiegoś DropBoxa i chciałbym to zintegrować? Albo mam nas i chciałbym połączyć?

Sugerowałeś, że Mikrotik tego nie ma. I ja na to odpowiadam. Bo to, że w Synology działa to lepiej i jest znacznie bardziej user-friendly to jest oczywista oczywistość. Wiem co mówię bo jestem fanboyem Synology. Niestety z routerami zabrnęli w ślepą uliczkę. Maja za drogi sprzęt dla usera domowego, a jednocześnie ten sprzęt nie trafia w gusta rynku tzw semipro…

To jest podobnie jak z komputerami Apple-a. Nikt nie rozumie, ze płacimy nie tylko za sprzęt dopracowany, ale tez za soft, dopracowany mimo wszystko bardziej niż Windows bo nie robiony pod konfiguracji sprzętowych tak naprawdę więcej niż ludzi na świecie i prostszy w obsłudze, a najważniejsze często nawet 8 lat aktualizacje systemu do nowszej wersji. W Windowsie czyli u MS-oftu nigdy nie masz pewności, ze nie zmienią decyzji i jak chcesz nowy system znowu plac minimum 500 zł. Tutaj tez jest oprogramowanie Synology Router czy jak to tam się dokładnie nazywa jest dopracowany, w pełni po polsku, prosty. To wszystko ktoś robi i na pewno nie za frajer :slight_smile:

Co do Apple to jeszcze należy wspomnieć o iCloud, który z smartfonami lub / i tabletami działa swietnie mając jedno, wspólne konto.

Ludzie kochają kupić tani sprzęt, ale potem narzekają, ze coś nie działa, często właśnie dlatego, ze soft do tego sprzętu jest nie dopracowany i nie dopracowywany, a dopracowanie softu nie oznacza, ze co tydzień dostaje aktualizacje czy co miesiąc jak w Windowsie.

Filozofia Synology nie jest taka jak filozofia Apple. Ampfli to jest filozofia Apple:

W Polsce w złotówkach to się kupi, pytam z ciekawości?? Port WAN ma czy tylko 4xLAN?? :stuck_out_tongue: Bo szukam info na stronach, ale tylko pisze 4xGbit switch :wink:

A to Ubiquit :stuck_out_tongue:

Powoli się pojawia w handlu, np https://www.senetic.pl/product/AFI-ALN-R

Co do pytania o port WAN. OIDR ten rysunek, to port WAN jest osobno, na dole:

Takie pytanie klasyczne :stuck_out_tongue: Czemu to takie aż drogie?? :stuck_out_tongue: W czym lepsze od mojego Synology MR2200AC poza wifi 6? :slight_smile: