Routery Asus cykliczny spadek prędkości

Poproszę o pomoc, bo mi się już skończyły pomysły… nie mogę znaleźć przyczyny problemu.

Dostawca internetu: Multimedia.
Wykupione łącze: 300Mb
Układ podstawowy:
Asus RT-AC59U V2 (Główny), RT-AC58U V3 - technicznie są to takie same urządzenia.
Dodatkowo (Testy):
TpLink Archer C6.
We wszystkich urządzeniach najnowszy dostępny FV.

Wszystkie routery niezależnie od konfiguracji sieci zawsze były resetowane do ustawień fabrycznych a sieć zawsze była stawiana od nowa.

Opisane sytuacje można zobaczyć, film może dosyć długi ale dokładnie widać problemy z wydajnością. Ładnie widać jak włożenie kabla WAN przywraca prędkość około 2:40 minuta.

Układ sieci i urządzeń pierwotny:
Modem ISP LAN => WAN Asus RT-AC59U V2 (Główny) LAN => WAN RT-AC58U V3 - układ AIMESH.
Sieć AIMESH działa prawidłowo, wszystkie urządzenia działają poprawnie nie wypadają z sieci.
Problem:
Co mniej więcej 72godz. wydajność sieci WiFi i LAN spada z 300Mb do 100-130Mb.
Aby prędkość powróciła do 300Mb wystarczy:

  1. Wyjąć i włożyć kabel WAN od routera głównego.
  2. Zrestartować router.

Układ testowy 1 (Testowane były 2 routery po kolei):
Pomiędzy Modem IPS a Router Asus jest wstawiony TpLink.
Modem ISP LAN => WAN TpLink Archer C6 (Router) LAN => WAN Asus RT-AC59U V2 (Router) / RT-AC58U V3 (Router).
Ale efekt jest identyczny, WiFi, LAN spada z 300Mb do 100-130Mb co około 72godz.
Prędkość na routerze TpLink jest prawidłowa 300Mb nie ma spadku.
Pomaga to samo co w punkcie 1.

Układ testowy 2:
Postawiony dzisiaj w mocy.
TpLink jako router główny.
Asus RT-AC58U V3 jako Access Point.
Modem ISP LAN => WAN TpLink Archer C6 (Router) LAN => WAN RT-AC58U V3 (Access Point).
Po uruchomieniu szybkości na obu urządzeniach prawidłowe (czas pracy sieci około 3 godz.) więc coś więcej będzie wiadomo w niedzielę.

Opcje dodatkowe tj:

  • QOS
  • kontrola rodzicielska
  • DMZ
  • Przekierowanie portów
    itd. wszystko WYŁĄCZONE (Nie korzystam).

Jakieś pomysły… gdzie szukać?

IMESH (00:00 – 04:00)
Test szybkości WiFi (Spadek).
Wyjęcie włożenie kabla WAN.
Szybkość prawidłowa.

TEST 1. (04:00 – 10:48)
Test WiFi TpLink – prawidłowa.
Test WiFi Asus – Spadek do 100Mb.
Test LAN Asus – Spadek do 100Mb.
Test LAN TpLink – prawidłowa.

TEST 2. (10:48 – 17:37)
Test WiFi Asus – Spadek do 100Mb.
Test WiFi TpLink – prawidłowa.
Test WiFi Asus – Spadek do 100Mb.
Wyjęcie włożenie kabla WAN.
Test WiFi Asus – prawidłowa.

U mnie w innym routerze jest pozycja: automatycznie restartuj co 24h (coś w tym stylu)

Dzięki,
Ale tutaj nie chodzi o restart tylko o spadek szybkości z niewiadomych przyczyn…
Dobrze działającą sieć włączasz i zapominasz.
Zawodowo operuję na bazach danych, które korzystają z ponad 150 końcówek wyobrażasz sobie że co „X” dni spada wydajność takiej sieci… pracownicy by Cię (…).

A tutaj niezależnie od sposobu budowy spada prędkość.
Obecnie przebudowałem ją na układ:
TpLink - Router
Asus - Access Point
ale wyniki będą za 2-3 dni bo po tylu spada szybkość na Asusku. Bo sam Asus nie wie o co chodzi.

Ale mu chodzi o obejście z restartem w nocy co 24 godziny, by router nie pracował z 3 dni bez przerwy (jak w nocy jest chwila na brak dostępu do maszyn/serwera np. nie macie strony WWW w budynku firmy a „w chmurze” np. OVH co by USA wam nie zgłaszało, że między ich 15 a 19 nie działa strona a w Polsce 1-2 w nocy).

Jak to testowałeś i cylk 72 h olewa dwa restarty programowe to szukamy dalej.
Można by też użyć programatora do gniazdka jak koniecznie musi zaniknąć na sekundę prąd.

Mój domowy router niby między 2 a 5 rano też oferuje jakiś reset sieci Wi-Fi jak jest bezczynny (brak urządzeń lub nie nawalają zapytaniami sieciowymi cały czas).

Oczywiście jest to możliwe tylko…urządzenia/e powinno pracować bez problemów.
Wymuszanie restartu to jakby kupić samochód i aby jeździć co 3 dni „całować” go w rurę :slight_smile: aby jeździł.

Na stronie Asusa do twojego sprzetu jest najnowsze ( z 25 maj 2023) firmware rozwiazujace jakies problem z kartą.

Miałem je przed publikacja bezpośrednio wsparcia od Asusa z Taiwanu :slight_smile: jednak ten FV nie rozwiązuje problemu spadku prędkości.
Temat mam zgłoszony od marca 2023r. i jakoś nie widać postępów…

Tym bardziej że „bydlę” jest wredne i przy automatycznym restarcie potrafi się zawiesić.
Pomaga ręczne walnięcie zasilania po rogach i następnie startuje „normalnie”.

Jeśli Asus nie wie co dalej to byc moze problemem jest sam sprzęt.
Ostatecznie sklada sie z CPU i paru rodzajów pamieci, plus dodatki.

Zapomniałes, że sam sprzet w routerze to dalej tylko doniczka na kwiatki. Router ma oprogramowanie, tzw firmware czyli swój system sterujący i musi mu starczyć te około 128MB na oprogramowanie, zapisywane logi, pamięc podręczną etc. Niestety w brew temu co wielu twierdzi, że dla domu wystarczy to najczestrzy problem routerw .

dź na stronę konfiguracyjną Asusa i to co tu ponizej opisują ustaw wszystko na Disable lub Wyłacz i zapisz. Router ucruchomi się od nowa tzw Restart zrobi i potestuj wtedy. Często switch control w asusach jest domyślnie na Auto i jak się nie ma szybkiego łącza 600 Mb/s i w zwyż to CTF czyli nie idzie przez CPU routera transfer nie daje efektu.

Na obu Asusach to zrób :slight_smile:

https://www.asus.com/support/FAQ/1011711/

Problem jest „grubszy”, Roter działa stabilnie tylko w opcji Access Point.
Znam 2 innych użytkowników z takimi samymi modelami i mają podobne problemy.

  • jednemu wypada co 3-4 dni z AiMesh (Z zawodu informatyk)
  • drugiemu zatyka łącze

Obecnie:

  1. Jeden oddałem na reklamację i kupiłem inny model.
  2. Drugi podłączyłem TpLinka do w trybie AP pracował około dwóch tygodni bez problemu.
  3. Obecnie (Drugi) jest podłączony jako AP do TUF RT-AX5400 i od około 5 dni też działa bez uwag. W trybie AiMesh wypadał z sieci, po wyjęciu i włożeniu WAN wracał na 1-2min. i znowu spadał z sieci.

Odnośnie zasobów:

  • RAM 80%, procesor 30-60% w trybie Router, logi zawsze mam wyłączone

I dalszy ciąg testów.

Łączenie TP-Linka z Asusem to moim zdaniem bez sens totalny bo nie oszukujmy się TP-Link bynajmniej ma gorsze oprogramowanie od Asusa chociażby pod względem stabilności.

Dowiedz się od Multimedia czy moga ci ich router ustawić w tryb bridge bo wcale by mnie nie zdziwiło jakby waskim gardłem był router operatora, chyba, że to ONT gdzie masz jeden port ethernet Gigabitowy i światłowód, ale watpie bo obecnie to rzadkość u operatorów.

Dla przykłądu mam INEA symetryk 600Mb/s i mam ONT na scianie, a podłączać moge jaki chce router. INEA dała jakiś tam Tilgin router i on po kablu chodzi dobrze, ale po wi-fi w 2.4 Ghz w pokoju 32m kwadratotowe na jednbym końcu po długości pokoju Tilgin, a na drugim TV Samsunga, któy ma tylko 2.4 Ghz. YouTube maks 460p, jak dam 720p to tnie tak, zebyś tym tilginem rzucał przez okno z wściekłości. Podłączam swój Acer Predator Connect W6 i moge 4K 60p o hdr ogladac na luzie na TV.

Pierwsza rzecz w Asusach Wi-Fi Smart wyłącz i każde pasmo oddzielnie, szerokośc pasma w 2.4 na 40Mhz, w 5 Fgz jak mozesz 80Mhz lub nawet 160Mhz na sztywno. Kanał w 2.4Ghz 7-8 mało kto taki ustawia nawet jak ma po automacie to większośc na auto to 10-11 kanał, w 5Ghz maks 48 kanał i testuj :slight_smile:

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym i za ogrodzeniem nie masz sąsiada tylko dalej to się raczej nie zakłócacie :slight_smile:

Nie łacz szmelca TP-Link z Asusem bo co by kto o TP-Link nie pisał to oprogramowanie TP-Linka było i jest nie dopracowane. Asusa może idealne nie jest bo żadne nie jest, ale jest o wilele lepiej dopracowane.

11 postów zostało podzielonych na nowy temat: Ad hominem - kolejne walki w klatce