Równoczesne korzystanie z komputera przez 2 osoby

Nie wiem czy ktoś z was, może słyszał o tym że z 1 komputera mogą korzystać 2 osoby równocześnie. Wystarczy tylko windows xp(2 profile użytkowników i odpowiedni program) lub linux i 2 monitory lub 1 monitor i tv

Można albo 2 karty graficzne wykorzystac, albo 2 wyjścia(DVI, D-Sub, HDMI) w jednej karcie graficznej.

Zalety takiego rozwiązania:

  • mniejsze zużycie prądu(2 komputery to nie 1)

  • mozliwość komfortowego grania w gry z wieloma użytkownikami(także w gry sieciowe)

  • brak sporów

  • jeśli 2-óch domowników złoży sie na 1 komputer, to wydamy mniej pieniędzy a możemy mieć lepszy komputer

Należy pamiętać, że aby móc w ten sposób korzystać z komputera należy mieć też 2 zestawy klawiatury i myszki(koszt - 2 x 30-40zł, w zależności) oraz dużo pamięci ram(512MB lub więcej), a także dobre podzespoły. Tzn. nie najtańsze badziewia, tylko coś dobrego… Najtańszy procesor 2rdzeniowy AMD socket AM2 kosztuje ok. 500-600zł

Sam niewiem jak to zrobić, ale niedługo będzie artykuł w KŚ Ekspert o tym… A co wy o tym sądzicie?? Może ktoś z was coś na ten temat wie…

ok 1200 zł. Dopiero po lipcowych obniżkach będize kosztowal 550zł.

512 to minimum na jednego. Na dwóch to conajniej 1GB + obsługa programów wymagjących gier 2GB spokojnie wystarczy.

Do tego mocna karta grafiki albo dwie… mocny zasilacz… wole jednak dwa pecety :wink:

Zalezydo czego uzywasz komputera…

Ale i tak wychodzi o wiele taniej i mniej prądu żre…

Jak się z kimś złożysz to wydasz mniej a będziesz miał coś porządnego…

Athlon 3800+ X2, GeForce 7600 HDMI, DVI lub D-sub albo 7900, 1024 MB DDR2 PC 800, Dysk 250GB lub 2 dyski ---- dla wymagajacyh

Athlon 3000+ AM2, GeForce 7300GT lub 7600 - dlamniej wymagajacych…

Miałem kiedyś link do takiej strony, na której było pokazane jak skonfigurować jeden komputer do obsługi do SZEŚCIU :o użytkowników jednocześnie (6 myszek, 6 klawiatur, 6 monitorów, 6 kart graficznych na PCI {lub 3 karty podwójne DualHead} :D).

Było to odpalone pod Linuxem (oczywiście :D) na mocnym sprzęcie (3 Ghz bodajże) i podobno każdy z użytkowników mógł się cieszyć szybkością w okolicach PIII 800Mhz a nawet grać w dość nowoczesne gry. Wyboraźcie sobie taką wydajność na Windowsie XP… Niewykonalne…

Jak ktoś kojarzy tego linka, to niech poda bo ja szukałem na googlu i coś nie mogę znaleźć.

Do gier to moze to za bardzo się nie nadaje, ale do pracy biurowej, jak najbardziej.

Widziałem nawet kiedyś specjalną przystawkę którą podłączało się do kompa, do niej dodatkową klawiaturę, myszkę itp i nie trzeba było za bardzo grzebać.

Mam linka, ale tylko do 3-stanowiskowego zestawu.

http://cs.senecac.on.ca/~ctyler/ruby/

Złączono Posta : 29.06.2006 (Czw) 14:01

MAM !!

Czemu tak uważasz?? Jezeli kupisz coś porządnego to czemu nie??

Athlon 3800+ X2 AM2, 2GB DDR2 PC 800, GeForce 7900, nForce 570 lub 590, 2 dyski 160GB SATA RAID NCQ 16MB cache — cena w lipcu wyniesie 3,5 - 4 tys. zł

Dwa monitory LCD: 17" DVI, D-Sub lub HDMI złącze — 1800 zł

Lepiej w Sli bo jedna karta może niezabardzo to pociągnąc dwie wymagające gry…

Podczas korzystanie dwóch osób czas dostępu bardzo się wydłuży.

LCD do gier? to powyżej 3k za jeden…

Na dwa kompy będzie OK. Na więcej trochę gorzej. Pamiętaj żeby wliczyć cenę podwójnej karty graficznej.

Oprócz tego poważnie zastanowiłbym się nad linuxem na takim sprzęcie - na windowsie XP dwóch użytkowników jednocześnie… hmmm to może działać różnie. Ale jeśli chcesz kompa do gier, to oczywiście Linux odpada.

Złączono Posta : 29.06.2006 (Czw) 22:30

Dokładnie.

Także się zgadzam. Lepszy będzie 2 x 120 GB lub 2 x 160 GB połączone w RAID 0. Śmiga niemiłosiernie szybko. Wiem bo mam.

Bez przesady. Nie mówimy chyba o Game-Maniaku. Wystarczy mu zwykłe LCD.

tak juz widze jak sobie wszyscy na tych 6 “stanowiskach” odpalaja jednoczesnie Doom III albo chociarz ET :smiley: to ładny pokaz sjaldów maja nie ma co…

niewidze sensu zastosowania czegos takiego… obojetnie jaki system bysmy tam nie walneli to sie posypie w mgnieniu oka…

A dlaczego tak sądzisz? Moze jakieś argumenty? Czy tylko od, tak sobie naszła Cię ochota na napisanie jakiegoś posta?

No system się nie wywali jak będizesz miłał 4 opterony, 4 dyski 16GB RAMu i Quad Sli. Czy jest sens? A teraz jaki do tego zasilacz… :mrgreen:

areh prosta sprawa… prztecietna rodzina kowalskich 2 szkrabow po 14 lat + 18 latek [admin] maja jednego kompa i te dwa szkraby potrafia go “rozwalic” w 2dni [nawet na koncie z ograniczeniami] wiec nawet super admina szlag trafi i da sobie spokuj… poprostu zrobienie formata bedzie bardziej humanitarne niz naprawianie tego syfu…

oczywiscie mozna to zrobic na XP czy linuxie, nie ma problemu tylko ze jak na jednym koncie sie cos rozwali to reszte tez szlag trafi… juz nie wspomne o rodzielaniu ramu czy procesora przy max pracy na wszystkich kontach to zrobi sie z tego na kazdym pentium II 555Mhz

…tak, ale zapomniałeś dodać… NA WINDOWSIE.

Jeśli na linuksie ustawisz nawet te 6 stanowisk, i dasz użytkownikom konta z ograniczeniami, to się tego tak łatwo nie rozwali.

Nie mówimy o tym samym systemie. Ty cały czas mówisz o windowsie, więc NIE UOGÓLNIAJ i nie przerzucaj jego wad na linuksa.

Złączono Posta : 30.06.2006 (Pią) 11:08

W szkole miałem kiedyś całą salę komputerową (21 komputerów) funkcjonującą na MULTIHEADOWYM UNIXie - Solaris. Nie był to do końca czysty MULTIHEAD, bo każdy komputer miał jakąś MINIMALNĄ jednostkę centralną, która odbierała i wysyłała tylko sygnały do servera przez sieć. Natomiast server zajmował się faktycznym “funkcjonowaniem” - komputery klienckie były tylko od przekazywania obrazu użytkownikowi i sygnałów myszki i klawiatury serwerowi.

W każdym razie działało to całkiem znośnie, do przeglądania internetu a nawet słuchania MP3-jek w sam raz. To było dobrych 6 lat temu, a konfiguracja servera to około 1,5 - 2Ghz, 2GB RAM.

21 komputerom - klientom (użytkownicy o ograniczonych prawach) nie udało się tego systemu rozwalić. Chodził stabilnie, zwisy POJEDYNCZYCH STANOWISK zdarzały się rzadko. Ale zawiesić/popsuć cały server było rzeczą niemożliwą.

Ja mam na mysli 2 uzytkowników, a nie 6 jakby ktoś nie czytał tego co napisałem.

Według mnie rozwiązanie jest ciekawe, zwłaszcza że mam brata młodzszego i kiedy chcemy korzystać z kompa wieczorem to jest mały problem…

Nie zawsze będą siedziały 2 osoby na kompie. Ja zresztą nie zamierzam grać w Quake 4. Co najwyżej w AoE III lub w jakieś strategie. W CS-a moznaby pograć. Zwłaszcza jak ci dwaj uzytkownicy będa sie widzieli jak w LAN-ie. Ping będzie niski, połączenie szybkie…

Lepiej kupić zestaw za 4,5 s. zł niż 2 oddzielne zestawy za 6 tys. łacznie…

Zresztą, chyba nie potrzeba routera do tego, aby uzytkownicy mogli korzystać równocześnie z internetu…

4,5 tys zł ?? Toż to za tyle da się złożyć bez problemu dwa zestawy po 2.200 każdy z monitorem. Ty weź się człowieku lepiej zastanów. Mógbłyś na przykład złożyć 2 kompy o następującej konfiguracji :

Monitor 17’’ CRT (jeśli chcesz oszczędzić kasę to możesz nawet kupić używane).

Sempron 64bit 3000+ socket 754

512MB RAM (a można się zastanowić nad 1GB bo niedużo drożej)

HDD 120GB SATA RAID

Grafika Radeon X600 lub Geforce 6600 (PCI - Express)

Płyta GIGABYTE GA-K8NE (SATA, RAID, Dźwięk, LAN 1Gbit, s754, PCI-E)

DVD RW LG GSA-4167B

I to wszystko X 2. W tanim sklepie (jak np. AREST we wrocławiu) wyjdzie to w granicach ~4600 zł.

Polecam tą konfigurację, bo sam taką mam - czytaj mój podpis :D. Do tego ten Sempronik CUDNIE się kręci (z 3000+ na 4200+ na pudełkowym wiatraku) i jego temperatura jest BARDZO niska ( w tej chwili równo 30stopni ) oraz chodzi EKSTREMALNIE stabilnie, tak więc masz REALNIE procesory dwa razy droższe niż kupiłeś.

EDIT:

Jeśli kupiłbyś takie zestawiki, to możesz zagadać do mnie na PW i powiem ci DOKŁADNIE jak to podkręcić. To wbrew pozorom bardzo łatwe kiedy się wie jak :D.

BlackMan zdziwił byś sie jak taki 14 latek co klika we wszystko może rozwalić nawet linuxa… i naprawde nie pisz teraz ze linux jest “de best” bo to nie ma sensu

Jak mu nie dasz uprawnień to może klikać gdzie mu się podoba, wciskać dowolne kombinacje klawiszy a i tak linuxa nie rozwali.

Nie jest “de best”, ale DOBRZE SKONFIGUROWANY linux jest NIE DO ROZWALENIA przez 6 - latka, 10-latka, 14 - latka, czy nawet X - latka bez uprawnień. No chyba że się wkurzy że nie może nic popsuć i wyrzuci dysk twardy przez okno albo nasika do obudowy :smiley: - wtedy owszem da się go popsuć.

Po prostu BEZ UPRAWNIEŃ nie możesz zrobić ABSOLUTNIE NIC na co nie pozwolił ci administrator. Co nie znaczy że taka konfiguracja Linuxa musi być rzeczą łatwą…

Nie rozumiesz całej ISTOTY LINUXA. Linux/UNIX jest ZAPROJEKTOWANY do właśnie takich sytuacji jak wieloużytkownikowy system, a system uprawnień jest dużo bardziej przemyślany od Windowsa.

A fe… teraz jest AM2 i tylko w to się pakować!

Nie lepiej 7300GT od galaxy :mrgreen:??

Ja osobiście zastanawiam się żeby mojego desktopa zostawić bratu, a sam chce kupić jakiegoś taniego laptopa (w gry nie gram, używam kompa do pracy, internetu, słuchania muzyki i przeglądania internetu). Sądze że za 1k da rade skołować jakiegoś PIII i nawet sobie gierki odpale. Więc zastanów się nad cyzmś takim :slight_smile:

BlackMan

to prawda masz racje, ale nie ma takiego systemu ktorego nie da sie rozpiepszyc :stuck_out_tongue: taka prawda…