Różaniec?

cześć
jak się odmawia różaniec poproszę o opis ?

1 polubienie

http://rozaniec.web-portals.pl/

http://rozaniec.web-portals.pl/#jak_odmawiac_rozaniec

Niestety padły ich widea, więc tylko można poczytać.

Niedługo czas kolędy, zapytaj księdza.

1 polubienie

U nas już pasożyty chodziły.

Na pewno od samej modlitwy Font Awesome 4.7 nie wróci na forum (dalej prace rozgrzebane).

Generalnie to prosta czynność ,mówisz NIE i po wszystkim

https://www.xn–zdrowaka-rvb.pl/jak-odmawiac-rozaniec/

1/ Dziwne - wg. tradycji w Polsce wizyta duszpasterska jest po Świętach Bożego Narodzenia
2/ Pasożyty - zwyczajnie odmawiasz wizyty i tyle, nie jest to przymus. Pamiętaj, że to jest jest ważne dla wielu ludzi i jest też częścią naszej tradycji. Pamiętaj też, że bez tej tradycji niektóre kraje nawet w najbliższym sąsiedztwie już mają nawoływanie do modlitwy ( Adhan). Ja tam mimo wszystko wolę się przemęczyć z dzwonami w niedzielę.
Ja księdza po kolędzie przyjmuję, bo w większości sytuacji są to ludzie bardzo dobrze wykształceni, inteligenti - miło z takim porozmawiać. Można uznać, że jestem osobą niewierzącą i zawsze o tym informuję duszpasterza - może mam szczęście, ale trafiam na bardzo ciekawych ludzi. Czasem to wygląda, jakby robili sobie u takich ‘niewierzących’ przerwę - poprosił o papierosa (“rzucam od trzech miesięcy, ale nie mam już siły” - ja nie palę, ale śmierdziało od sąsiadów, oraz wypił pół szklaneczki portera bałtyckiego).
Trochę dystansu - rozumiem, że “gimboateizm” jest w modzie, ale trzeba to robić z głową :slight_smile:

3 polubienia

@stens1950 o co chodzi - to też tak się odmawia przytulonym do drzewa? Nie do końca rozumiem.

Jak widać, nie wszędzie szanują tradycje. Domów do obskoczenia sporo, nie wszędzie zdążyliby zebrać pieniądze po świętach.
Co do tradycji, to kolędowanie wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich, kolędowano wtedy w okresie po Szczodrych Godach.
Co do pasożytów, miałem na myśli całą tą organizacje, zwaną Kościołem Katolickim. Ktoś kto nie pracuje na swoje utrzymanie, tylko żeruje na innych, to dla mnie pasożyt.

To na dłuższą dyskusję przy piwie, no ale:

1/ nie ma nakazu dawania pieniędzy. Kolędowanie wywodzi się z obowiązku - proboszcz, lub ostatnio modne księża przyjezdni rzeczywiście mają do odwiedzenia bardzo dużo mieszkań. Jest to szczególnie ciężkie logistyczne na ogromnych blokowiskach. Tu najeży uszanować kościół za niesamowite zbiory informacji dotyczące ludzi - narodzin, ile osób mieszka itd. Spis powszechny to przy tym marna statystyka :wink:

2/ Nie ważne z czego się wywodzi, jest naszą tradycją. Boże Narodzenie (a raczej termin) też wywodzi się z zupełnie innej tradycji. Wg. bibli Jezus nie urodził się w grudniu - są podane ze dwie/trzy możliwe daty, ale nie zima/grudzień. Data i tradycja choinki/jedzenia została zaadaptowana przez kościół do swoich potrzeb.

3/ Pasożyty - pechem jest to, że państwo się miesza w kościół i są ewenementy w postaci Rydzyków i innych wrzodów. O tym się głośno nie mówi, ale kościół jest największą organizacją dobrocznynną w Polsce - co nie zmienia faktu, że jest dużo spaścionych knurów żyjących w plebaniach przerobionych na pałace no i tuszowe pedofilii i innych wykroczeń (z ogromną pomocą państwa).

Pytanie jednak dotyczyło “jak odmawia się różaniec” - znając życie jest aplikacja do tego na Androida, ale nie chce mi się sprawdzać :wink:
No dobra, sprawdziłem - jest apka do różańca.

ja naprawdę chce wiedzieć jak się prawidłowo odmawia ten różaniec to nie żart ?

Gdybym ja chciał poznać to co Ty poszedłbym do księdza i tyle. Na pewno dowiesz się więcej bo praktycznie.

Po co ktokolwiek miał by tracić czas na coś takiego?

Próbowałeś dowiedzieć się w kościele?

1 polubienie

Albo u zakonnic / mnichów jak są w twojej miejscowości i mogą się kontaktować z światem zewnętrznym.

Ludzie wierzący są najczęściej szczęśliwsi od ludzi, którzy nie wierzą.

Różańca i kawy nigdy nie odmawiam

1 polubienie

Różańca i kawy nigdy nie odmawiam

Jak dla mnie to brzmi dwuznacznie:

  • kawy zawsze się napiję,
  • różańca nigdy nie odmówię.
1 polubienie

I o tą dwuznaczność tu chodzi :wink: