Rozbudowa Dell OptiPlex 760

Jaki procesor proponujecie wrzucić do tego komputera?
Płyta główna to M863N z podstawką LGA-775 w obudowie typu desktop (tej wąskiej, ale nie najwęższej - https://downloads.dell.com/manuals/all-products/esuprt_desktop/esuprt_optiplex_desktop/optiplex-760_service%20manual_en-us.pdf)

Pewnie jakiegoś quada z używki?

@anon7248146 @panicagaming może coś ktoś? :>

Chyba z serii 8xxx lub 9xxx, jeżeli dobrze widzę w sieci to Intel Q43 nie obsługuje 6600. Oczywiście z chłodzeniem quadowym, to do E nie wyrobi i będzie 65-70. Do kompletu Ramik do 8GB i to powinno chyba wystarczyć do użytku biurowego. Bo o biurowym mowa? Jeżeli tak to 8200, czy 8300 quad i starczy. Cena jakieś 100 zł za wszystko pewnie.

Gdybyś planował prezent dla chrześniaka z tego komputera, to do gier można z Quadem 9xxx zaszaleć i dorzucić jakąś grafikę, ale te okrojone rx560D za 330 zł pewnie nie wejdą.

SSD … uwzględniłbym od stanu dysku jaki masz, jak zdrowy i ma akceptowalne prędkości… zostawić.

Chodzi tylko o sam procesor, wszystko inne już jest wymienione. Ze względu na specyficzną budowę chłodzenia tam nie wymienię dlatego moje pytanie co przyjmie taka konstrukcja bez problemów z przegrzewaniem i ogólnie co jest wydajne na tą podstawkę. Oczywiście ze zintegrowaną grafiką.

To jest pasywne chłodzenie. jak wynika ze zdjęć (?), ale masz na froncie dodatkowy wentylatorek dmuchający do srodka ? Jak masz Bios odblokowany najwyżej zetniesz zegar o te 100 czy 200 oraz napiecie i będzie stabilnie poniżej 60.

Bios zablokowany, na froncie jest wentylator, ale to takie wiesz… pierdzenie nie dmuchanie :smiley:

Ale na tyłku, nad wyjściem vga masz chyba kratkownicę jakieś 10x10cm i nie dałoby się tam drugiego wyciągającego ? To powinno być za radiatorem procka bezpośrednio i “na osi” tego dmuchającego.
ewentualnie ten na froncie podmienić na mocniejszy/z wyższymi obrotami. Na oko powinno dac radę.

Z tego co paczam po internetach, to quady z serii 8xxx/9xxx będą w sam raz. Q6600 bym nie zaryzykował, wersja SFF ma symboliczne chłodzenie CPU.

Czyli takie coś można brać, czy szukać czegoś lepszego?

Ja bym nie kupił, sknera jestem i 140 zł za 10 letni procek to podatek od produktu “TOP”, który i tak na nasze standardy ledwie różni się od tańszych. Jeżeli masz nadmiar gotówki, możesz brać. :wink:

Ewentualnie:

1 polubienie

CPU fajny, ale 140 PLN bym nie dał. Maks stówa, a i tak bym płakał rozstając się z Jagiełłą :slight_smile:

Te quady, o których pisze @anon7248146 będą miały najlepszy stosunek ceny do możliwości.

1 polubienie

Ok, ma gość kilka sztuk to wezmę te tańsze. W sumie to i tak nie ma dużej różnicy wydajności, a zyskuję jedynie 2 dodatkowe rdzenie.

jeśli dobrze kojarzę płyta główna obsługuje xeon więc może jakiś e5450.

Ale to trzeba coś modować, kombinować, a mi się nie chce :wink: szczególnie ze to nie tylko do jednego kompa.

A ty biznesa otwierasz komputry będziesz sprzedawał

Nie, ale prywatne sprawy nie są tematem tej rozmowy :wink:

q6600 nie jest obsługiwany .A to bardziej gamingowe czy na co dzień.Bo jak ma służyć do gier to q8x00/q9x00 by był fajną opcją.A jak na codzień to wpierdziel tam e8400 i dysk ssd śmiga jak marzenie

Jak już pisałem wcześniej, pytanie jest tylko o najlepszy procesor dla takiego komputera. Ostatecznie doszliśmy do akceptowalnego kompromisu między ceną, a wydajnością czyli q9300, które można znaleźć poniżej 50zl sztuka.
Komputery do prac biurowych.
Oczywiście cena 10zl za sztukę e8400 jest atrakcyjna, no ale bez już przesady, aż tak przyoszczędzić nie potrzebuję :smiley:

Q8400 są tanie i w stosunku do C2D dają sporego kopa.
Temperatury po upgradzie miałem niższe na quadzie, nowa termopasta zrobiła robotę.
To nie są chłodzenia pasywne jak ktoś zasugerował, jeden wentylator tam dmucha przez radiator CPU, to chłodzenie się sprawdza i zachowuje ciszę.
Z tego co pamiętam one mają dość niefortunny pci-e, grafika wejdzie jednoslotowa, mam rację no, chyba że to nie ten w największej budzie tylko jakiś desktop lub SFF/USSF.
Jest GTX1050 inno3d jednoslotowy, sprawdzi się ale c2q będzie go ograniczał, zyskasz za to wsparcie dla wideo 4k.
8GB ramu raczej pomoże niż zaszkodzi, z SSD wyciśniesz max 260MB/s ale komfort pracy wzrośnie i nie odczujesz że to tak stary komputer.

Obudowa typu desktop, czyli ta węższa, ale nie ta najmniejsza :wink:

Jak będę przy komputerze to muszę jeszcze sprawdzić czy te procki q9300 maja integrę, bo tego nie zbadałem.
Dedykowanej grafiki nie chcę, do niczego mi to nie jest potrzebna.

Nie mają, integra jest w płycie. :wink: