Rozmazane teksty/czcionki na dodatkowym monitorze

Sprawdziłem kilka z aplikacji i 7zip ma poprawne czcionki, a BIM i Notepad ++ mają fatalne również na ekranie 1080p.

Być może w tym przypadku najlepiej będzie w ogóle wyłączyć wygładzanie.

1 polubienie

Wygładzanie da się wyłączyć tylko pod wybrane programy czy tylko pod wszystkie?

Pod wszystkie. Z drugiej strony przy tej rozdzielczości, może się okazać, że będziesz bardziej zadowolony z takiego rozwiązania. Nie zaszkodzi ustawić, zrestartować i po prostu sprawdzić.

1 polubienie

Miałem wcześniej monitor też z AOC tylko 24" w Full HD i nie było takiego rozmazywania jak na tym 27" w 4K.

Odświeżę problem.
Po zgłoszeniu problemu do AOC stwierdzili że to jakiś problem z monitorem i zaproponowali wymianę na inną sztukę.
I nie uwierzycie ale przysłami inną sztukę i problem romzycia ten sam.

W międzyczasie przetestowałem swój monitor na innym laptopie i też są romzazane czcionki jak na moim.

Poddaję się… Ratunku :rofl:

Spotkałem się z tym. Tylko przy 100% było dobrze. Też nie mogłem sobie z tym poradzić. Znajomy oddał monitor w ciągu 14 dni i kupił inny 27" ale full HD i problem się rozwiązał. :smiley:

1 polubienie

Hmm może sterowniki pomogą? https://eu.aoc.com/api/frontberg/downloadable/9c479ffb-98cf-4e40-abe0-8d79f563b3f0/Windows_Drivers_U2790PQU.zip

1 polubienie

Nie wiem czy było robione, a nie mam czasu wertować wątku. Robiłeś ClearType? Jak nie to może to pomoże, chociaż ja obstawiam, że problemem jest skalowanie, które w Win nie jest natywnie wspierane we wszystkich aplikacjach.

Robiłem ClearType na samym początku nie pomogło.

Jak to zainstalować? W zipie są tylko takie pliki:

Jak spod Windowsa daje wyszukaj sterowniki w tym katalogu to nic nie instaluje, twierdząc że Windows posiada obecnie poprawne sterowniki.

Dokładnie jak piszesz, jak wrócę na 100% czcionki są wyraźne ale bardzo bardzo małe.

To pewnie zupełnie inna sprawa, ale jak na przykład ja mając na moim lapku ustawione w systemie skalowanie na 125% to wiele programów jest wyświetlanych kiepsko.
Pomaga otwarcie danego programu w trybie „rozwiąż problemy ze zgodnością”.
Potem wybieram opcję


i następnie coś z dużymi czcionkami.
Wówczas program jest wyświetlany już poprawnie, zawsze kiedy go uruchamiam.
Pewnie nie tędy droga, ale warto spróbować na tych, które są źle wyświetlane (zamazane).

1 polubienie

Zip wypakowałeś? Nigdy nie instalowałem sterowników do monitora, bo nie miałem potrzeby. Być może trzeba najpierw w menedżerze urządzeń zaznaczyć monitor i odinstalować te od windowsa.

No właśnie dlatego znajomy wziął 27" full HD. Do czytania onetu i oglądania YT i innych prostych rzeczy mu wystarcza.

1 polubienie

Tak sobie patrzę w internecie.
Masz coś takiego we właściwościach?

albo

Tu jeszcze jest jakiś poradnik:

1 polubienie

Sprawdzę już jutro jak będę przed laptopem.

W Menedżerze urządzeń znajdujesz monitor (zapewne Standardowy monitor PnP), z menu podręcznego wybierasz Aktualizuj oprogramowanie sterownika i ręcznie wskazujesz mu folder z plikiem .inf. Nie wybieraj automatycznego wyszukiwania sterowników bo system nic nie znajdzie.

Właśnie tak robilem wskazujac wypakowany katalog i podkatalogi.
Moze sprobuje usunac domyślne Windowsa i wtedy je zainstaluje.

To przecież już dawno temu Ci napisałem, że jeśli tak jest to nie jest to wina systemu, monitora, ani niczego na co masz wpływ lecz tego, że aplikacja nie wspiera skalowania.
Możesz próbować to co zaproponował @sensu. Jenak jeśli potrzebujesz powiększyć o 200% UI to albo kup 2x większy monitor, albo wróć do FHD bo mając skalowanie 200% i UHD tak naprawdę nic nie zyskujesz i nie ma to za dużego sensu (poza marginalnymi przypadkami, które wątpię by Ciebie dotyczyły).

Nie pomogło.

To już kiedyś robiłem nie pomogło.

Tak właśnie robiłem i komunikat:

Zrzut ekranu 2023-02-19 211646

Wróciłem do FHD i bez skalowania (100%) i teraz wszystkie programy mają rozmazane czcionki.

Ale FHD na tym AOC U2790PQU?
On ma natywną 3840x2160, więc każda inna będzie rozmazana.