Rozmazane teksty/czcionki na dodatkowym monitorze

Laptop Lenovo Legion 17", rozdzielczość 1920x1080.
Monitor AOC U2790PQU, rozdzielczość 3840x2160.

Na monitorze na niektórych programach mam rozmazane czcionki.

Sterowniki do Nvidia GTX 1660Ti zaktualizowane, system Windows 10.

Przeszedłem wiele metod naprawy tego za pomocą poradników na YT i żaden nie pomógł.

Ktoś coś?

Zobacz jak wyglądają ustawienia skalowania na dodatkowym monitorze, możesz to sprawdzić w ustawieniach ekranu. Jeżeli skala będzie większa niż 100% to zmień ją na 100%, zapisz nowe ustawienie i przeloguj się w systemie lub uruchom komputer ponownie. Napisałeś, że problem występuje w niektórych programach - tak się właśnie dzieje przy skalowaniu np. 125%.

1 polubienie

Ustawiłem 200% na dodatkowym monitorze aby ikonki były ciut większe bo na 100% były za małe nie dało się nic odczytać. Podobnie było na 125%, 150% i na 175%.

A jak wygląda obraz, jeśli ustawisz, że ten monitor jest jedynym ekranem?

1 polubienie

Zrobiłem test jak proponowałeś.
Jak ustawię monitor jako jedyny ekran to też na niektórych programach są okienka/teksty rozmazane.

Rozumiem, że rozdzielczość w tym monitorze jako jedynym jest ustawiona natywna?

1 polubienie

Taka jest na monitorze 4K 3840×2160.
Monitor to AOC U2790PQU.

Czy jest 3840x2160 ustawiona, w ustawieniach ekranu.

1 polubienie

Laptop:

image

Monitor:

image

Sprawdź ClearType. W pierwszej kolejności, możesz spróbować dopasować pod siebie wygląd. Wystarczy w wyszukiwarce systemowej wpisać Clear Type, wejść w Dopasuj tekst Clear Type i przejść przez cały proces dopasowania. Po restarcie powinno być widać efekty. Można też spróbować w ogóle wyłączyć wygładzanie czcionek, ale mogą być z tego powodu mniej ładne.

1 polubienie

Robiłem to na samym początku, nic nie dało z tym Clear Type.

Czy problem jest z czcionkami samego systemu, czy też występuje wyłącznie na programach zewnętrznych?

1 polubienie

Spróbuj tego rozwiązania. Tylko zrób sobie kopie rejestru.

1 polubienie

W 90% przypadków programy zewnętrze np Notepad++.
Odpalam go na ekranie laptopa czcionki są poprawnie, przesuwam okienko na monitor zewnętrzny i już są rozmazane.

Próbowałem już tych rozwiązań było jeszcze gorzej, musiałem rejestrem wracać do poprzednich ustawień.

Masz jeszcze jakieś pomysły, czy też się już poddałeś? :smiling_face_with_tear:

Sprawdziłbym jeszcze na czystym systemie, czy jest tak samo.
Notepad ++ ma, w ogóle nieciekawe czcionki i pomaga zmiana czcionek w edytorze stylów, oraz zmiana ikonek.

1 polubienie

Problem nie występuje tylko w Notepad++, poniżej lista gdzie jeszcze są kłopoty:

  • Notepad ++
  • BIM VIsion
  • 7-Zip
  • Double Commander
  • PDF Sam Basic
  • Revo Uninstaller

To dwie różne aplikacje? :thinking:

Skalowanie czcionek nie musi działać poprawnie w aplikacjach które nie są do tego przystosowane (czyli większa ich część). Obstawiam, że to skalowanie psuje Ci „czcionki”. Możesz zrobić testy:

  1. Ustawić skalowanie na 100% i rozdzielczość na monitorze na FHD (uzyskasz tak samo duże czcionki)
  2. Ustawić skalowanie na 100% i rozdzielczość natywną (UHD)

Jak czcionki będą ok - nie będą rozmazane, to znaczy że skalowanie Ci je psuje.

Generalnie bez sensu jest ustawiać 200% skalowania na monitorze UHD bo wtedy UHD traci nieco sens bo masz niewiele więcej przestrzeni roboczej niż w przypadku FHD. Jedynie obraz ostrzejszy, ale raczej nie kupuje się monitora UHD po to by grafika systemowa była ostrzejsza.