Rozmazane teksty/czcionki na dodatkowym monitorze

Tak.

Fak, ani go tak ani go tak.

Masz jeszcze szanse go zwrócić?

Niestety nie.

Ale tak na chłopski rozum mi wytłumacz. Nie miałbym pretensji gdyby na jego natywnej rozdzielczości wszystkie programy dawały ciała.
Ale to tylko kilka jest rozmazanych reszta jest poprawnie.

Ale tylko przy czcionkach innych niż 100%.

1 polubienie

Ja nie wiem. Znajomy przy tym siedział. Później ja siedziałem i nic to nie dało.

1 polubienie

No właśnie nie, przy skalowaniu 200% część działa poprawnie a część nie. Więc biorąc na logikę żadne nie powinny działać przy 200%.

Z drugiej strony jak zglosilem ten problem do supportu to napisali po kilku dniach ze to problem monitora i przyślą inną sztukę.
Przysalli inna sztukę ale z nia bylo to samo.

Chodziło mi żebyś wrócił do monitora FHD. Jednak zmiana rozdzielczości z UHD na FHD, nie powinna sprawić takiego efektu jak napisałeś, tj. nie jest prawdą to co napisano niżej, że

W przypadku przejścia z UHD na FHD nie powinno być problemu, po prostu 4 piksele będą wyświetlały to samo.
Jeśli jednak masz problem przy ustawieniu FHD i skalowania 100% to poszukałbym jeszcze w ustawieniach systemowych i monitora jakichś funkcji odpowiedzialnych za jakieś wyostrzanie czy inne bajery. Mogą one powodować u Ciebie jakieś dziwne problemy. Powinieneś też ponownie zrobić ClearType.
Ogólnie jest ryzyko że coś masz namieszane w jakichś ustawieniach.

1 polubienie

No ale pisał, że tak nie jest.

Support często się nie zna.

Poszukaj jeszcze w internecie „dsr smoothness”.

1 polubienie

Jutro spróbuję poszukać w funkcjach monitora.

Zrobilem to po ustawieni FHD ale nie poprawilo niczego

Takie są dostępne ustawienia monitora:

@sensu Proponuję czytać wypowiedzi do końca. To że tak nie ma nie znaczy że jest to normalne zachowanie monitora. Co można wywnioskować z całych 2 akapitów, a nie tylko jednego wyrwanego.

@fenek81 coś mi nie pasują te Twoje ustawienia, weź przywróć monitor do ustawień fabrycznych i daj znać co ma ustawione w Luminacja - Ekonomicznym, oraz daj znać jakie inne opcje tam są. Pytanie dodatkowe, czy instalowałeś jakieś sterowniki monitora albo jakiś dodatkowy soft do niego?
Najważniejsze, jaką rozdzielczość miałeś ustawioną w momencie robienia tych zdjęć?

PS. Jeśli coś jeszcze googlujesz w temacie to nie szukaj info o tym konkretnym modelu czy firmie, problem raczej nie wydaje się związany z tym konkretnym egemplarzem, a jeśli ustawiasz rozdzielczość FHD na monitorze UHD to nie powinno być takiego efektu jaki opisujesz.

1 polubienie

Nie instalowałem bo się nie dało o czym informowałem w poście wcześniej.

Nie doinstalowywałem też żadnego oprogramowania do monitora.

Link do instrukcji tam opcje menu są opisane:

Racja, jednak robię kilka rzeczy jednocześnie, nie zawsze mam czas i nie zawsze mi się chce.

Ty z resztą też czasami:

Dodam jeszcze jedną rzecz, może się przyda do czegoś.

Znajomy mówił, że testowo na chwilę wtedy wgrał Windows 8 i nie miał tego problemu ze skalowaniem czcionek.

1 polubienie

To rozwiązanie hardkorowe które nie wchodzi w grę.
Za dużo firmowych rzeczy na kompie żeby eksperymentować.

Coś może jest na rzeczy ze sterownikami, że nie mogę tych od AOC wymusić aby zainstalował.

Przywróć monitor do ustawień fabrycznych i wybierz Eco mode na standard, dodatkowo usuń monitor z menadżera urządzeń i dopiero ponownie podepnij monitor. Zmień rozdzielczość monitora do FHD, zrób kalibrację kolorów i clear type. Wstaw zdjęcie z menu monitora z zakładki Ekstra, oraz z windowsa - display settings (ppm na pulpicie to się chyba nazywa ustawienia ekraniu) i niżej będzie link do Advancesd display settings - patrz moje screeny, chodzi mi o ostatnie informacje.
Daj znać jak podpinasz monitor pod laptopa, jakim kablem, jakimi złączami, jakie przejściówki. Nie podałeś modelu laptopa, ale coś mam przeczucie, że podpinasz monitor poprzez przejściówkę i to może być problemem.


1 polubienie

Tak na szybko, resztę wrzucę jak wykonam.

Model laptopa gdzieś już podawałem: Lenovo Legion Y540-17IRH - Type 81Q4 z Win10.

Monitor podpięty kablem HDMI jaki dostarczyło AOC.

Nie mówię, żebyś zmieniał Windowsa na 8, ale raczej to, że wg mnie to problem związany z tym systemem. Teoretycznie mógłbyś chyba zrobić upgrade do Windows 11 i problem może zniknie, ale na nic nie namawiam. Sam nie mam Windows 11.

1 polubienie

Tak, już kiedyś miałem przygodę z tym skalowaniem na innych sprzętach po przejściu na Win10 na Win7 było poprawnie.

Podpinałem monitor do laptopa brata z Win11 było to samo. Część programów rozmazanych część poprawnie, czyli tak jak u mnie.