Rozmazane teksty/czcionki na dodatkowym monitorze

To w końcu jak odpalasz ten zewnętrzny monitor to na jakiej karcie pracuje?
Bo chyba nie na Intelu tylko na NVidii?
Jeśli na Intelu to jakaś lipa, skoro nie można sterować zewnętrznego wyświetlacza mocniejszą kartą Nvidii.
Pisze, że niektóre funkcje nie są obsługiwane przez kartę graficzną innej firmy niż Intel…więc skoro monitor odpala się na zintegrowanej Intela to jak najbardziej obsługuje wszystkie funkcje ten panel.
U mnie jest ustawienie skalowania na „zachowaj skalowanie wyświetlacza” u ciebie „zachowaj współczynnik proporcji”…zmieniałeś to ustawienie skalowania?
Może jest jeszcze inaczej i na przykład można wymusić, aby wszystkie aplikacje (jak na przykład u mnie) pracowały na karcie Nvidii…tylko nie wiem, czy wówczas jak się odpali dany program na Nvidii - to czy podłączony wyświetlacz również odpali go na Nvidii zamiast Intela.
Trzeba testować.

Ale oni chamsko przerobili EXE na UWP (podobnie jak GIMP, Firefox czy Paint.NET).

Tak zgłupieli całkiem, że teraz panele w tych nowych sterownikach zaciągane są ze sklepu Microsoftu a nie jako program ze sterownikami
Chociaż na stronie wsparcia do mojego lapka jest „stary” panel Nvidii do pobrania.
Nie instalowałem go, nie wiem czy w ogóle działa, bo system zaciągnął sam ten ze sklepu Microsoftu.

Masz dwie karty graficzne. zintegrowana Intela i INVIDII. Napisałem ze Invidii obsługuje wyższe rozdzielczości. Moze nie Ultra HD ale co najmniej 2K
Napisałem ci byś wszedł na ich stronę i tam szukał pomocy.
Czemu nie przełaczysz kart i nie skorzystasz z oprogramowania INVIDI?
Przeskalowanie z 2K na tzw. 4K powinno dawać lepsze efekty.

Sęk w tym, żeby odpalić zewnętrzny monitor na Nvidii.
Też tak twierdzę.
Nie wierzę, że nie można i przez HDMI lapek odpala tylko z Intela.

Jak dalej idą tokiem, że dodatkowa grafika tylko „oblicza”, to Intel wyświetla papkę jaką wygenerowała nVidia.

Dobra, nie mam wprawdzie monitora 4K, ale podłączyłem mojego lapka do TV.
I sprawa wygląda następująco.
Lapek prawidłowo wykrył TV i przełączył go automatycznie na kartę nvidii.
W panelu nvidii pojawiło się wiele wcześniej niedostępnych ustawień.
Więc jest tak, że lapek pracuje na Intelu a monitor (TV) na nvidii.



W panelu nvidii pojawiły się dodatkowe ustawienia „Wideo” i „Wyświetlanie” więc można próbować zmianę tych ustawień dla monitora.
Lapek to też Legion więc chyba wszystko powinno działać tak samo.
Samo przełączanie, czy dany program ma pracować na Intelu, czy nvidii - to teraz jest przeniesione z panelu do ustawień systemowych Windows 10.
Jednak monitor zewnętrzny jest sterowany nvidią jak widać, więc jej ustawienia wpływają zatem na monitor na sztywno, nawet jak jest pulpit, czy tam program odpalony na gorszej grafie.

Moze jednak przeczytaj czego temat dotyczy.
I nie pisz ze nie masz monitora 4K więc Na TV wypróbujesz.
Otóż problem właśnie dotyczy monitora 4K. Jego rozdzielczosci i upscalingu konkretnych aplikacji na nim. Tak ciężko zrozumieć o co chodzi.

:man_facepalming:

Jesteś upośledzony, czy jak?
Dałem przykład tego na jakiej karcie odpala się w tych lapkach dodatkowy monitor.
Autor wypisywał:
„Pan powiedział mi że za wyjście HDMI jest odpowiedzialna wbudowana karta graficzna w moim przypdaku Intel”.
Więc wyprowadziłem go z błędu…
Sam pisałeś, żeby odpalał na nvidzie, więc bądź tak łaskawy i się nie wymądrzaj.
Tak, teraz ma jasność, że może spróbować jeszcze z ustawieniami w panelu nvidii.
Co tym razem ci nie pasi? Panie przemądrzały.

Jak myslisz o jakiej karcie cały czas piszę i w stosunku do jakiej karty wstawiłem linki dotyczace konkretnych działań a na jakiej były wykonane. O ile były.

I uświadom sobie ponownie

P.S. Co do HDMI. Ktos powiedział co powiedział. Ja nie mam ani tego laptopa ani jego user manual.
Nie będę grzebał w sieci i szukał czy tak zwana karta zewnetrzna w tym laptopie ma wspólne wyjście hdmi ze zintegrowana. Było by dziwne ze nie, ale wszystko jest mozliwe bo tu pisza tak.

" Będąc kartą modułową mxm, NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti Mobile nie wymaga żadnego dodatkowego złącza zasilania, jej pobór mocy nie jest dokładnie znany. To urządzenie nie ma możliwości podłączenia wyświetlacza, ponieważ nie jest przeznaczone do podłączania do niego monitorów. "

To samo piszą w stosunku do mojej.
Jednak karta pokazuje, że to właśnie ona obsługuje zewnętrzny monitor…
Dodatkowe ustawienia na niej aktywują się właśnie w momencie dopiero, kiedy podłączy się zewnętrzny monitor.
OK - więc możliwe, że jest tutaj jakiś nietypowy mix Intela z nvidią(?)
Jednak warto spróbować z ustawieniami na niej, skoro pojawiają się dodatkowe.
To co napisałem wcześniej jest informacją, że zgłaszają się nowe ustawienia, czyli na karcie nvidii.
Więc nie jest to zupełnie zbędna wiadomość o czym napisałeś podsumowując mój post.

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-gtx-1650-mobile.c3367

Tutaj screen panela nvidii, kiedy nie jest podłączony zewnętrzny monitor.

Więc jeśli HDMI obsługuje Intel, to najwyraźniej jest to jakiś mix obydwu z tym, że jednak nvidia ma wpływ na to jak renderowany jest końcowy wynik na dodatkowym wyświetlaczu, ponieważ gdyby było inaczej to nie pojawiałyby się te dodatkowe ustawienia na karcie nvidii.
Dobra ja odpuszczam, skoro jakieś dodatkowe informacje jakie dałem są zupełnie nietrafione.
Mając podobny laptop, myślałem że są warte uwagi.

Wiem jedno.

Ale wiem też ze.
Jeśli mamy grafike hybrydowa (tzn. korzysta z zintegrowanej karty graficznej oraz dedykowanej karty graficznej, naprzemiennie z automatu), to wyłączenie zintegrowanej karty graficznej może uniemożliwić korzystanie z zewnętrznego monitora.
Mamy tu laptop Legion Y-540 i tak to tu ponoć działa.

"dezaktywowałem za pomocą menedżera urządzeń, nic innego nie było możliwe, ale po wyłączeniu nie mogę już używać zewnętrznych monitorów. Jestem bardzo rozczarowany Lenovo. "

Ja zas myślałem o eksperymencie w którym w bios/uefi wyłączasz karte zintegrowaną by mieć gwarancję że cały ruch na zewnątrz odbędzie się poprzez karte dedykowana, ponieważ rzecz nie doyczy gier, filmów a zwykłej grafiki, zwykłych aplikacji, gdzie z automatu nastapi przełączenie kart na lzejszą (zintegrowaną)
Potrzebna jest pewność ze upscaling odbedzie sie na karcie dedykowanej.
Czy to cos da? Nie wiem ale jak nie sprawdzisz? Nie wiesz.
Na zintegrowanej nie dało.

Do końca nie wiadomo jak to jest.
Skoro wyłączenie integry …uniemożliwia pracę na zewnętrznym monitorze.
Jednak samo tylko podłączenie zewnętrznego, aktywuje dodatkowe funkcje w panelu nvidii.
Dzieje się tak nawet, kiedy lapek ma odpalony tylko pulpit.
Więc chyba jednak nvidia odpowiada za wyświetlanie na zewnętrznym, zwłaszcza że go zgłasza „u siebie” jako podłączony ( a nawet jak odpalam jakąś grę na nvidzie - to ona daje komunikat, że na niej jest odpalona dana gra, ale nie jest podłączony żaden wyświetlacz (?) a więc wewnętrzny… czyli jest jakieś powiązanie obydwu grafik i możliwe, że jak kolega wyżej napisał…nvidia renderuje a Intel i tak to potem sam wypluwa.
Intel też pokazuje w swoim panelu dwa wyświetlacze z tym, że nie ma określenia, która grafika odpowiada za dany wyświetlacz…
Na początku jak kupiłem lapka to miałem w UEFI wyłączoną kartę zintegrowaną Intela, uruchomiona była tylko nvidia…jednak nie podłączałem wówczas ekranu dodatkowego, więc trzeba by to sprawdzić organoleptycznie, czy faktycznie system odpalony jedynie na nvidii nie da możliwości wówczas odpalenia dodatkowego monitora.
Co zdaje się co najmniej dziwne, zwłaszcza że lapek umożliwia podłączenie aż dwóch dodatkowych wyświetlaczy razem z wewnętrznym.
Czyli można w końcu poeksperymentować, wyłączając najlepiej w UEFI integrę i podłączając zewnętrzny monitor zobaczyć, czy odpali.
Druga opcja to przy podłączonym dodatkowym monitorze i pojawiającej się wówczas zmianie w panelu nvidii (dodatkowe funkcje ustawień) po prostu zmieniać je i obserwować co będzie się działo na obrazie zewnętrznego monitora, a już żeby było jeszcze dokładniej to ten w laptopie zupełnie wyłączyć.
Czyli kolega autor ma jeszcze dwie czynności do wykonania, co zawsze daje jakieś dodatkowe możliwości.
Jednak autora już dawno nie było, więc chyba sobie odpuścił temat.

Tematy chorobowe spowodowały że częściej jestem w gabinecie u lekarza niż tu na forum.

Problem z eksperymentowanie polega na tym ze to twórca tematu wie co za laptopa ma.
Z seriami Legion, jak zauwazyłem, bywa róznie.
Jedne sa zaopatrzone w coś co nazywa sie Lenovo Vantage. Inne nie.
W jednych trzeba posiłkowac sie alikacjami dotyczacymi kart
W jednych mozna bezproblemowo w uefi wyłaczyć integrę.
W innych ponoc to niemozliwe i pozostaje tylko Menedzer urzadzeń.
W jednych integra musi byc właczona by było połaczenie z zewnętrznym monitorem.
Bez pełnego User manual a nie Quick, dotyczacego konkretnego sprzętu nie wiele da sie zrobić.
Pewnie gdzieś w sieci jest, ale ten konkretny Legion nie jest już produkowany więc pewnie trzeba sie trochę naszukać.
No i problem nie dotyczy tego czy da sie podłaczyć zewnętrzny monitor bo sie da.
Ani czy w zaleznosci od tego co jest uruchomione, nastepuje przełaczanie kart przy korzystaniu z ekranu laptopa, bo następuje.
Problemem jest upscaling niektórych aplikacji na zewnętrznym monitorze, którego rozdzielczośc jest znacznie wyższa niż rozdzielczość ekranu w laptopie, do której cała grafika jest przede wszystkim dostosowana.
P.S.
Trzeba tez pamietać ze cały ten hybrydowy bajer z różnymi kartami na laptopach jest spowodowany jedna z najważniejszych zasad działania laptopa jako urzadzenia mobilnego.
Ta zasada to jak najwieksze wydłuzenia działania baterii.
Po to są te dwie karty

1 polubienie

OK - po prostu warto u kolegi na jego sprzęcie jeszcze dokładnie wszystko sobie sprawdzić.
Pokombinować z ustawieniami.
Jenak chyba do końca nie uzyska satysfakcjonującego rozwiązania, skoro „jedne” programy działają poprawnie a tylko w wypadku niektórych jest źle.
Ten programik Lenovo Vantage - to taki panel dostępny dla każdego lapka od Lenovo w którym po prostu producent dał „wszystko” w jednym miejscu.
Czyli są w nim dostępne aktualizacje sterowników, aktualizacja UEFI z poziomu systemu, ustawianie ładowania baterii i inne duperele, które w większości są dostępne w samym systemie.
Ja tego nie instalowałem, bo wszystko co mi jest potrzebne jest dostępne z poziomu systemu i nie potrzebny mi jest dodatkowy soft, który właściwie robi to samo.
Aktualizacje sterowników i UEFI można zrobić ręcznie.
A jak ktoś potrzebuje mieć wszystko w jednym programie to oczywiście może sobie go pobrać ze strony wsparcia Lenovo.
Jest dostępny dla każdego lapka.
" Lenovo Vantage jest oprogramowaniem firmy Lenovo dedykowanym wszystkim urządzeniom opartym o platformę Windows. Głównym zadaniem aplikacji jest dbanie o najnowsze aktualizacje systemu oraz sterowników".
Ja na początku mając ustawienie skalowania w systemie na 125% i nieco większe czcionki, miałem problem z niektórymi programami (zwłaszcza starymi), które tragicznie się wyświetlały…jednak u mnie pomógł prosty zabieg, czyli dostosowanie ich przy pomocy zgodności i zrobiły się ostre.
Tutaj jest jednak inna sytuacja i tylko poprzez jeszcze testowanie różnych ustawień może kolega uzyska właściwe rozwiązanie - lub faktycznie może takie nie istnieje w takiej konfiguracji sprzętu.

1 polubienie

Zrobił to, jak twierdzi.
Bez rezultatu.
XPExplorer, Manifest i Tryb zgodności Windows od wersji 17xx
Na zewnętrznym monitorze o 4 x większej rozdzielczości to nic nie dało.
Zrozum wreszcie.
Rzecz nie dotyczy problemów z grafiką niektórych, starszych aplikacji, przystosowanych do wcześniejszych systemów Windows (7, 8,) i uruchamianych w Win 10 na laptopowym ekranie 1920x1080, lecz aplikacji które w tej rozdzielczości, w tym systemie, wyswietlają sie normalnie a w wyzszej rozdzielczości juz nie.

Wiem, że to zrobił i nic nie dało…dlatego napisałem, że jest u niego inna sytuacja.
Swoją drogą o ile u mnie pomocny jest tryb zgodności w jakim można uruchamiać programy, tak już na przykład takie systemowe aplikacje jak na przykład monitor wydajności i inne nie można uruchamiać w tym trybie…więc też są lekko nieostre i rozmyte.
No, ale na to nie ma też jakiegoś sensownego rozwiązania - w Windows 10 jak widać jest sporo jeszcze miejsc pamiętających Windows7 i źle się skalujących na innej wielkości skalowania niż 100%.
PS ZROZUMIAŁEM Dlatego napisałem, że u niego jest inna sytuacja.
Wynika z tego, że to jednak chyba wina samych aplikacji, skoro u niego akurat jedne źle się skalują a inne dobrze i nie można niczym naprawić, aby były dobrze wyświetlane na takiej rozdzielczości przy takim skalowaniu jakie ma kolega.
Jeśli nie - to oznacza jedynie, że sam system w takiej konfiguracji sprzętowej „polega”, skoro na innych jest dobrze.
Warto byłoby sprawdzić na innym sprzęcie z taką samą rozdzielczością i skalowaniem te same aplikacje - jak się zachowują i czy winien jest tutaj sam laptop…bo takiej jasności nie ma do końca.

Napisałem autorowi co ma robić. Dodałem tez