Ruskie powiadomienie z kalendarza

Telefon leżał na biurku, przyszło powiadomienie i widzę, że jest już coś nie tak. Taka informacja na ekranie blokady pojawiła sie:


Wchodząc w kalendarz, widzę cis takiego:
O co chodzi? Wirus? Nigdy wirusa nie załapałem na Androidzie.

Kołacze mi się po głowie, że na SW albo AW pisali o spamie w postaci zaproszeń wysyłanych na skrzynki GMailowe. Zaproszenia dotyczyły rzekomych spotkań. W treści oczywiście “lewy” link i tym podobne kwiatki. Wynika to z tego, że każdy może wysłać Ci “apointment”. Taki urok skrzynek pocztowych.

1 polubienie

To by się zgadzało. W spamie rano dostałem zaproszenie:

1 polubienie

Czyli: nie przejmować się. Skasować, zapomnieć. Nadawcę możesz wrzucić na czarną listę, ale zapewne niewiele to pomoże.

Na przyszłość: nie dzielić się z nikim swoim podstawowym adresem e-mailowym bez wyraźnej potrzeby. Na śmieciowe rzeczy trzymać śmieciowy adres.

Przy okazji: sprawdź na stronie https://haveibeenpwned.com/ skąd wyciekł Twój e-mail.

Morele.net, oraz DLH.net (NIE DHL). Kilka lat temu już to widziałem.
Co ciekawe, na Morele nigdy konta nie zakładałem, nie robiłem tam zakupu.

1 polubienie

To komuś się udało założyć konto, gmail wrzucił do spamu (mail potwierdzający / aktywujący konto), spam opróżniłeś lub Google też opróżnia regularnie co 7 - 60 dni bez interwencji.

Usunąłem wiadomość spam, 2 dni temu. Dziś, ta sama wiadomość przyszła, to samo okno na ekranie blokady. W dodatku, dziś, na drugi numer przyszedł sms rzekomo od Google z linkiem, gdzie konieczna jest weryfikacja numeru telefonu. To jakaś plaga w ostatnich dniach tego g***a.

Akurat jeśli chodzi o weryfikację numeru to jest to normalne zjawisko:
https://niebezpiecznik.pl/post/twoj-telefon-sam-wyslal-sms-na-numer-732232988/

Bo to taki kalendarz, trochę prywatny, trochę publiczny, niestety.

Jak nie korzystasz, to polecam wyłączyć możliwość dodawania do Kalendarza wydarzeń wysyłanych za pośrednictwem Gmaila, oraz uniemożliwić Kalendarzowi automatyczne dodawanie przysyłanych zaproszeń.

Obie rzeczy na komputerze:

1 - image

2- image

Tak też zrobię. Dziś dostałem znowu ten spam z kalendarza z tym, że tym razem każdy tydzień miesiąca, na kilka lat do przodu, był zaspamowany zaproszeniami. To już jakieś chore zaczyna się robić.

BTW. Ciekawy sposób sobie spamerzy znaleźli, ale że Google na to pozwala… :thinking:

Znalazły się też polskie adresy e-mail. Chyba Polska jest tak atakowana najczęściej.
Szukam “wydarzeń z kalendarza” na koncie Google, jak i w Gmailu, nie mogę znaleźć.


Znalazłem. Opcja znajduje się w Kalendarzu:

Sprawdź gdzie wypłynął Twój e-mail, wpisz też go w google czy nie jest na jakiejś liście.

Niby pisał, że wyciekł z Morele (fake konto jakiegoś śmieszka) i z czegoś jeszcze.

A roboty na pewno już na tyle pokradły, że jak ktoś nie wrzucił maila w stopkę dla beki, to już mocniej nie zindeksują.

To nie morele, bo inaczej nas tez by spamowali kalendarzem :wink: mnie tylko rozdzwaniaja codziennie nowymi badaniami w moim mieście :smiley:

Wyłączyłem wydarzenia z Gmaila i jest spokój.

Kiedy już myślałem, że wyłączenie wydarzeń z Gmaila pomogło, dziś znowu dostałem ten sam spam do kalendarza, na kilka lat do przodu. Nie wiem już co mam z tym zrobić, aby pozbyć się tego.

A zmieniłeś też drugą opcję?

Miałem na “Tak” ustawione. Zapomniałem o tym wcześniej. Zmieniłem.