Ruter czy karta sieciowa Wi-Fi USB

I tak wzmacniacz będzie lepszy niż accespoint? Ma lepszą elektronikę i lepiej to wifi będzie działać?

Jak wcześniej napisałem. W obu przypadkach to jest proteza kabla LAN :slight_smile: Ale moim zdaniem lepsze rozwiązanie niż wifi dongle na usb.

Kiedyś w jednym miejscu zasugerowałem TP-Link Archer T2U Nano. Łapie AC w 5GHz. Dosyć dobrze się to sprawdzało, ale nawet w najlepszej konfiguracji będzie ograniczone prędkością portu USB. To raz.

Ze wzmacniaczami daj sobie spokój. Taką samą funkcję ma większość routerów w ‘sobie’, nawet i tych tanich. Korzystałem z takiego rozwiązania kiedyś na Nce, było ok.

Właśnie o to pytam bo jakoś wolałbym mieć w gabinecie taki ruter i podpiąć i spiąć go z kompem kablem. A dodatkiem byłoby to że pokój obok mógłby inny komp łapać wifi rozsiewane przez taki ruter.

Pytanie który lepszy bo ceny 50 czy 120 to różnica. Jak mam dać raz i rzeczywiście coś jest lepszego to wolę raz wydać. Poszukam na olx też używek ale prosiłbym o nakierowanie czego szukać jakiś konkretny model albo po prostu info co dobrze żeby miał taki router bo dla mnie to myślałem żeby anten miał dużo:⁠-⁠) zadanie takiego routera to ma być złapanie z odległości 6m przez ścianę wifi od rutera z UPC i przy okazji żeby dać ścianę obok po wifi sygnał w drugim pokoju.

Kupiłem archer a8 za stówkę z wysyłką. Zobaczę jak będzie działać a jak będzie coś nie tak to sam to wystawie i odsprzedam.

Dlaczego instrukcja podłączenia pokazuje że muszę połączyć mój modem z tym tplinkiem kablem?


Mam nadzieję że ten TP-Link może działać tak jak mówiłem. Czyli podłącze go do zasilania i po wifi złapie sygnał modemu UPC?

Większość routerów na oprogramowaniu firmowym nie obsługuje trybu który sobie wymyśliłeś. Generalnie routery podpina się po kablu. @januszek wyżej sugerował odpowiedni sprzęt.

Nie no fajnie że proponowaliscie coś co mi nie odpowiada i przecież o tym pisałem… Ja rozumiem że ktoś proponuje co innego ale niech powie że nie będzie co innego działać i żebym nie kupował albo zaakceptował w jaki sposób dizala. Jasno pisałem przecież czego ja oczekuje także nie wiem po co proponować mi coś czego nie chciałem.

Czyli to musi być połączone po kablu i nie ma innej możliwości?

Takie coś jakiś czas temu robiłem na zabytkowym kupionym ze 4 lata temu Tenda za +/-100zł. Chyba sporo(?) routerów teraz potrafi podłączyć się do sieci WiFi jako do źródła Internetu i udostępniać ten Internet poprzez porty LAN w routerze i dodatkowo poprzez swoje WiFi, działając jako przedłużacz sygnału WiFi (przynajmniej dwa Tenda z jakimi miałem do czynienia to potrafiły, sprawdź w instrukcji przed zakupem). Nie trzeba kupować dedykowanego urządzenia, bo te bywają droższe i robią to samo.

W każdym razie w Tenda trzeba było zaznaczyć tryb WISP (Wireless Internet Service Provider) i takiej opcji szukaj w sprzęcie który ewentualnie bys chciał kupic.

W tej cenie problem jest zawsze ten sam. Zapomnij raczej że jak pojawi się dziura w oprogramowaniu routera, to ktoś się pochyli żeby ją załatać. Pod tym względem urządzenia WiFi na USB są lepsze, bo sterownik dostaje aktualizacje przez Windows no i sam Windows jest aktualizowany w przeciwnieństwie do systemu routera.

Co do zasięgu, jeżeli jesteś na skraju sygnału WiFi i jeszcze udostępnisz ten sygnał poprzez kolejne WiFi to spodziewaj się znacznych spadków transferu. Tutaj najlepiej jest połączyć punkty dostępowe WiFi kablem do routera głównego.

Wracając do USB, jakiś czas temu znęcałem się nad takim urządzeniem https://allegro.pl/oferta/karta-sieciowa-tplink-archer-t3u-usb-ac1300-antena-13211623746
osiągając jakieś 30Mb/s na 2.4Ghz, bo 5Ghz był za słaby i na nim transfer był jeszcze niższy. Po czym kupiłem gruby ekranowany przedłużacz USB, tak żeby antenka była 2 metry bliżej routera no i te dwa metry dały mi 250Mb/s, czyli max ile router daje. Warto takie triki znać.

Masakra, ciągle coś nowego polecacie. Po co kupowałem ten TP-Link… Czas i kasa w błoto. Bujać się i odsprzedawać teraz a po prostu chcialem zwiększyć sygnał wifi i jasno mówiłem że nie chce po kablu łączyć modemu UPC z tym nowym wynalazkiem.

Proste pytanie - czy ten tp link, który mi poleciliscie kupić da radę połączyć z UPC modemem po wifi czy tylko kablem?

Nie wiem dlaczego kupowałeś akurat ten model, ale faktycznie wygląda, że WISP nie ma. Jak kupowałeś używany, to musisz dogadać się ze sprzedawcą czy przyjmie zwrot Zwrot i reklamacja towarów zakupionych na Allegro Lokalnie - Pomoc

Kupując nowy możesz zawsze oddać bez podania przyczyny, jak kupujesz na Allegro to patrz czy jest darmowy zwrot.

obraz

Ten na pewno https://allegro.pl/oferta/router-bezprzewodowy-tenda-ac1200-dualband-ac10-13720402371 ma WISP → https://www.tenda.cz/sites/Upload/AC10/AC10_UG.pdf → od strony 39 PDF’a
(poszukaj bo widzę tańsze u innych sprzedawców też z darmowym zwrotem jak coś, tak od 115zł w zwyż, te tańsze nie mają zwrotu za darmo)

Generalnie ustawienie sieci tak żebyś był zadowolony to duży temat i jak robisz to po raz pierwszy to może coś pójść nie tak i warto mieć możliwość oddania sprzętu.

Z olx używany prywatnie, mam 24h na kliknięcie że coś nie tak ale to raczej nie przejdzie bo nie jest z nim nic złego.

Tu jest taki model używany za 50zl

Tylko czy to tak będzie działać jak chce? On ma być w drugim pomieszczeniu niż modem upc i one mają się między sobą złapać Bezprzewodowo. Dopiero od tego od tego tenda chce kablem do komputera sobie połączyć.

Po prostu pogadaj ze sprzedającym, że nieporozumienie i na jakich warunkach mógłbyś dokonać zwrotu. Większość sprzedających stara się w takich przypadkach zeby klient był zadowolony i godzi na zwrot. Pewnie jedynie koszty wysyłki poniesiesz. Albo wystaw go na Allegro Lokalnie czy na OLX.

edit:
Parę lat temu u znajomego takiego Tenda ustawiałem, tylko starszy model. Normalnie podpiąłem się do sieci WiFi i potem nie dosyć, że wzmocnił sygnał poprzez utworzenie kolejnego punktu dostępowego WiFi to jeszcze znajomy wpiął do niego po kablu do portów LAN dwa komputery i o ile się nie mylę, działa mu tak do dziś.

To chyba był taki, nie pamiętam dokładnie. Na dziś dzień juz starocie, brak aktualizacji, nie ma 5Ghz, nie ma 1000Mbit switcha…

Nie wiem co mogę Ci polecić, kup nowy na Allegro z darmowym zwrotem koniecznie, jak będzie to działać tak jak chcesz to go oddaj i kup używany? Ktoś się na mnie wkurzy za proponowanie takich kombinacji :wink:

Sprzedawca napisał

Dzien dobry. Router mozna podlaczyc jako repaeter sygnalu.

Jak sie Pan zaloguje to musi Pan ustawic router jak repeater i wowczas on odbiera sygnal wifi i przekazuje go dalej.

No część TP-Linków ma tą opcję, mam jakiegoś starocia który też obsługuje. Wrzuć zrzuty ekranu panelu konfiguracyjnego. To co chciałeś uzyskać to właśnie jest równoznaczne ze wzmacniaczem / repeaterem sygnału.
Dlaczego nie chcesz spróbować sprawdzić czy ten router będzie „tworzył” lepszy zasięg wifi tylko upierasz się na wzmacniaczu? Jak duże masz mieszkanie / dom?

dokładnie, zobacz co masz w panelu bo najwidoczniej w instrukcji są tylko podstawy. Coś takiego znalazłem Using Your Router As A Wireless Repeater - Home Network Community

Wyciągnę wieczorem lub jutro rano tego mojego TP-Linka i sprawdzę jak tam to wygląda.

Czyli uważasz że powinienem np po kablu w salonie stary modem połączyć z nowym i oo prostu ten nowy będzie lepiej rozsyłać sygnał?

W pierwszym swoim poście napisałem dlaczego myślę nad drugim modemem. Uszkodziłem USB w wifi takim za 20zl który mam wpięty w stacjonarny komputer (zdjęcie na początku tematu) i chciałem jak już mam coś kupić, zainwestować w nowy modem który by ściągał z modemu UPC po wifi lepszy sygnał i mój komputer stacjonarny połączył właśnie kablem z tplinkiem.

Drugi aspekt to mój laptop który ma rozwalone coś w karcie sieciowej i zasięg wifi jest na prawdę w odległości paru metrów od modemu tylko dlatego w części domu nie łapie w nim internetu. Dlatego myślałem żeby tp link był takim przedłużeniem sygnału wifi po dalszej części domu gdzie mógłbym używać laptopa swojego nawet na tak słabym zasięgu.

Fakt. Racja, przepraszam, tak to jest jak się na kilku forach człowiek udziela XD mój błąd.
Gdyby nie wifi w stacjonarce to spróbować można by było nawet ze względu na lapka. Jeśli twierdzisz że coś ma rozwalone to spoko, pewnie wiesz lepiej niż ja, ale… Może po prostu wypięła się antenka od sieciówki a może system nie dogaduje się z tą sieciówką, może też jest problem na linii router - lapek w sensie konfiguracji (różne tematy przerabiałem i sporo od konfiguracji zależy).

Właśnie kable dwa do karty są wpięte. Tam dochodzą jeden czarny drugi biały kabelek na taki okrągły kliknięcie. Z tego co kojarzę już zmieniałem miejscami kable jeden z drugim i chyba to kiedyś pomogło ale teraz od miesięcy już wielu zasięg jest slaby