RX 5700XT vs RTX 2060super

Cześć,
głowię się i troję która z tych kart jest lepszym wyborem. Testy (przynajmniej te które widziałem) wskazują na zbliżone wyniki.
Jednak RX 5700xt wytwarza duuuużo więcej ciepła i pobiera więcej energii.

Mój komputer jest w nie dużej obudowie mATX, więc obawiam się czy nagrzana grafika nie wpłynie negatywnie na resztę komponentów. Dodatkowo mam nowy zasilacz 550W, przy AMD chyba musiał bym go wymienić (dodatkowe koszta).

Interesują mnie tylko wersje “mniejsze” i ciche, czyli Sapphire RX5700xt lub MSI 2060 Super (obie ~2000zł)

jestem na etapie składania, więc przybliżony zestaw do karty:
ryzen 5 3600/Core i5-10400
bequiet Shadow Rock LP
płyta główna: celuję w MSI Mortar
SILENTIUMPC Supremo M2 Gold V2 550W
ram 16GB 3200 (chybą że intel to 3000)
SSD M2 500GB
obudowa Silverstone GD04,

a może po prostu wziąć RX 5600XT/RTX 2060??

RTX 2060 SUPER. Definitywnie. Ten Radeon nie obsługuje dxr (Ray Tracingu).

… ten rtx 2060S też nie, no chyba, że mówimy o pokazie slajdów lub Minecrafcie. :wink: 2060, nawet Super, są za słabe do grania na RT, spory spadek FPS jest wtedy - np. bf na wysokich nie utrzyma stabilnych 60 fps, a to wszak strzelanka.

W rasteryzacji przoduje 5700XT i nie ma co do tego wątpliwości, że to lepszy wybór. 5700XT ma bliżej do 2070 Super. Jak masz wielkie ciśnienie na Raytracing to 2060 Super jest jedynym wyborem.

Co do wyboru pomiędzy 5600XT, a 2060 to powiedzmy są na równi, choć RX wydaje się być ciut wydajniejszy w rasteryzacji. Wszystko rozbija sie o cenę, a jak tak rzuciłem okiem to RX jest średnio stówkę tańszy. Co do Raytracingo to 2060 się nie nadaje. Jest zbyt pocięty.

BTW. W sklepach wszelkie RTX Super są praktycznie na wykończeniu. Nvidia najwyraźniej już całkowicie odcięła dostawy by promować zakup RTX 3000, których fizycznie nikt nie ma na stanie.

na RT mi w ogóle nie zależy.
chcę grać w 60 klatkach (komp podłączony do TV) 1440p w nowsze gry.

RTX 3070 też jest opcją, wszystko rozbija się nie o fundusze ale o temperatury i decybele.
niższe modele tzn 5600xt i rtx2060 mniej grzeją, tyle dobrego, nie wiem tylko jak długo i czy w ogóle pociągną nowe gry.

RTXów 3000 w ogóle nie ma obecnie na rynku a jak już są to w astronomicznych cenach lub z czasem oczekiwania kilku tygodni - nie wszyscy zamawiający w dniu premiery jeszcze dostali, a co dopiero kolejni chętni.

Na tę chwilę najlepsza opcją wydaje się być RX 5700XT. Z tym grzaniem i poborem prądu to niekoniecznie dobrze kombinujesz. Temperatury nie zależą tylko od samego chipu, ale jeszcze od wydajności chłodzenia. Druga sprawa to jeżeli i tak zrobisz cap do 60FPs to karta nie musi koniecznie pobierać pełni mocy. Różnica będzie taka, że RX 5600XT będzie bliżej górnej granicy limitu poboru, a 5700XT względnie niżej. Może sie okazać nawet, że przy locku 60FPS karty pobierają taką samą ilość prądu.

co przemawia dla mnie za rtx 2060S to niższe temperatury (mała obudowa) i mniejsza prądożerność, mam 6mc zasilacz 550W i nie musiał bym go zmieniać.

RX 5700xt kusi ale te temperatury są wysokie, boje się, że to się odbije na każdym komponencie w obudowie.

mam na oku RTX 2060S MSI gaming za 2200zł, wiem, że sporo ale coś za coś (+ liczę na jakis black frajdej)

Masz klasyczny zestaw Polaka z x-com. Masz chipset AMD, procek AMD. To kup tez grafikę AMD. Będzie na różnych grach różnie działało. U mnie na starym RX 470 lepiej chodzi Tomb Raider i DOOM niz u kolegi z 1060. Ale gorzej w czymś innym.
Nie ma złotego środka. Chyba, że masz 4000 zł do wydania.(ray tracing)
A jak ciepło w budzie to dokup wiatrak wsysający za 30-50 zł do obudowy.

chyba wybór padnie na RX 5700xt sapphire (liczę na jakieś promki),
pójdzie w trym cichy.

pytanie do was, czy przy konfiguracji:
Ryzen 3600(3600x), MSI b450 mortar max, ram 16GB 3600mhz, SSD M2 1TB, RX 5700XT
wystarczy zasilacz SILENTIUMPC Supremo M2 Gold V2 550W
wg prostych wyliczeń wystarczy, chociaż piszą by do rx 5700XT mieć 600W

KARTA 230w, PROCEK do 95W, RESZTA z 50-60W.
Wystarczy, aczkolwiek w peaku będziesz się bujał koło 75%. Nie jest to tragiczne, ale dobijając do 80% lepiej jednak o rozmiar większy brać (np. wentylator zasilacza będzie cichszy).

@anon7248146 dzięki,
to zasilacz zostawię i będę obserwował/nasłuchiwał jak pracuje. Jak będzie szalał to wymienię na jakiś 650W

Wystarczy kupić zasilacz lepszej marki to nawet w 80% obciążenia będzie mieć lepszą kulturę niż zasilacz z większym limitem mocy. Gorszej marki/sortu.

90 miesięcy gwarancji w cenie 300zł

Jak chcesz mieć więcej mocy to jeszcze seasonic w bronz da ci 650W w gwarancji na 60 miesięcy

te Seasonic takie dobre? odpadają i tak bo nie są półmodularne/modularne.
Jak bym zmieniał to chyba bequiet 600W

Wiesz co, bequaiet jest chyba o 50 zł droższy, w sumie juz bym dla spokoju wziął go. :wink:
Seasoniki mają dobrą opinie, ale cena jest też wyższa, co widzisz.

ten zasilacz SILENTIUMPC Supremo M2 Gold V2 550W to ja już mam :smiley:
dlatego jak kultura pracy będzie kiepska to go wymienię, ale dobrze, że da radę bo nie chce mi się bawić w sprzedaż i zakup nowego.

Osobiście nie brał bym żadnej z kart. Obecnie karty nVidii z rodziny 3000 to typowe Jeti ale wolałbym poczekać na premierę 3060 TI, która zdeklasuje obie.

Są też modularne wersje do kupienia

Za 420zł z gwarancją na 120 miesięcy czyli 10 lat

Na początku stycznia Seasonic kosztował mnie 379 PLN. W wersji 650W. Te dzisiejsze ceny to jaki dramat.

To nie wina seasonica tylko polskich sklepów odpalają tryb janusza przed świąteczną wyprzedarzą gdzie cenia pewnie też będzie wykręcona wmawiajać ludziom że to autentyczna promocja

Powiedzmy że produkt kosztuje 300zł podnoszą do 370 a w święta dają 340 promo Niby 30zł taniej a jednak nadal drożej o 40zł.

Nie każdy codziennie loguje sie do sklepu i śledzi zmiany kurs cenowy wszystkich rzeczy we wszystkich sklepach więc masz prawo nie znać cen i oto chodzi Sklepikarzom by nabić cie cenowo w butelkę.

A wiesz co w tym wszystkim jest najsłabsze?

Jak klikam historię cen w Ceneo, to dostaję to:

Ceneo jest w zmowie z januszami. I to nie pierwszy raz.