Ryzen 7 3700X - nierównomierne rozprowadzenie pasty termoprzewodzącej

Ja rozsmarowuję po całości warstwę, która praktycznie jest prześwitująca. Tak, tylko żeby uzupełniła braki i złe doleganie radiatora. Po to jest pasta. Nie przejmuję się tym jakoś szczególnie i nie nadaje paście magicznych właściwości.

Fakt. że jak nałożysz za dużo, a radiator ma słaby docisk, to zostaje warstwa niepotrzebnej pasty, która zamiast pomagać stanowi kolejną warstwę termiczną to ciepłowodów…

@anon67650823 nie chce tutaj się już udzielać :stuck_out_tongue:

Zwrócę tylko uwagę, że “człowiek” nie jest w stanie docisnąć z taką siłą jak mocowanie chłodzenia. Więc “kropka” i tak rozejdzie się po całym IHS. Ergo: kropka rulez.

Jasne… szczególnie, kiedy masz docisk 2-punktowy… i dociskając jedną stronę wszystko ucieknie… nie ma co wycisnąć w drugą :wink: bequiet rulez :wink:

To dociskaj dwie naraz :smiley:

No i to nie jest takie proste. Żeby zrobić równo to trzeba 2 długie śrubokręty i kręcić po tyle samo. Już lepiej rozprowadzić

Cooler fajny ale ten docisk serio trochę leży :frowning:

Z drugiej strony jak dasz zbyt cienką warstwę to się nie wyrówna i będą puste miejsca, co też zwiększy temperatury. Chyba jednak zdam się na siłę docisku be quieta. Może nie jest aż taka zła. Zresztą jak patrzyłem te testy aplikacji past to aplikacja zbyt dużej ilości nigdy nie miała znaczenia i temperatury były jak przy idealnej aplikacji, ewentualnie w granicach błędu.

Tego nie da się pokazać :wink: Doświadczenie… Kup 10mg pasty, smaruj i testuj :wink: Pasta jest tania :wink:

Oj az tak mi na temperaturach nie zależy. Bardziej chodzi o to żeby głupio nie skrócić życia procesora bo istotną część nie będzie pokryta pastą. Swoją drogą nie rozumiem czemu nie ma nigdzie odczytów temperatury z IO Die. No chyba że ja o czymś nie wiem. Jaką pastę używasz? Wydaje mi się że przy 3700X to nie ma jakiegoś dużego znaczenia jaką wezmę. Ten procesor ma sam w sobie problem z odprowadzeniem ciepła i to nie pasta będzie tutaj ograniczeniem i tak. Pewnie jakaś średnia też będzie spoko.

Mam procka 3950x i pastę mx4 bodaj? Mam to głęboko w poważaniu, czy procek ma 4 stopnie w tę, czy we tamtę :wink:

Spodziewam się że nie będzie nawet 4 stopni różnicy względem kryonauta :wink: Może sam wybiorę mx4 następnym razem. Cena dość fajna w porównaniu do wyżej wymienionej :slight_smile:

Ja się bardziej niż pastą, zastanawiam jakie termopady kupować, bo czasem koleżeńsko serwisuję laptopy znajomym, a to już robi jakąś różnicę, bo to gruby przewodnik. Pasty za kilka cebulionów nie poleciłbym nikomu celowo. Serio, to jest marginalny problem, jeśli prawidłowo użyta.

Będę chciał wymienić pastę w laptopie niebawem, i zastanawiam się ile powinienem jej zaaplikować. Znalazłem kilka filmików z aplikacji i ludzie używają sporej ilości pasty. Np ten https://youtu.be/16T9XngtvGo
Zakładam że albo wypłynie albo będzie gruba warstwa pomiędzy rdzeniem a chłodzeniem. Myślę że taka ilość jest zdecydowanie marnowaniem pasty a może wręcz zaszkodzić.
Jest w stanie ktoś polecić jakiś dobry film na którym mogę się wzorować?

Rozprowadź pastę zanim założysz chłodzenie i po problemie.

Mówisz o laptopie? Cieniutka warstwa wystarczy czy lepiej trochę grubszą niż zwykle w pc się stosuje? I jak mocno potem dokręcić chłodzenie? W końcu mamy tutaj goły rdzeń. Trzeba uważać żeby nie ukruszyć

Zazwyczaj chłodzenie jest tak zrobione żeby dokręcić do oporu i nie ma prawa nic zrobić procesorowi.

https://a.allegroimg.com/s512/11e732/68badff44510b8f8be8fd75dbf2d/Pasta-termoprzewodzaca-Revoltec-Thermal-Grease-Nan

Takiej używam od lat, wystarczy pomalować cały IHS.

@anon741072 Próbowałeś metody na “X” z Dark Rockiem? Mam wrażenie że jest ona jedną z bardziej polecanych w internecie.

Nie kombinuj, jak rozsmarujesz masz gwarancję pokrycia całości, nie jest to jednak jednoznaczne z przyleganiem chłodzenia na całości.

Właśnie o to mi chodzi. Jeśli DRP4 za słabo dociska to nie będzie przylegało na całości. Jest jeszcze taka opcja żeby dać po rozprowadzeniu małe ziarenko na środku żeby się wyrównało.