Samoczyne przestawienie zegara i ustawień komputera. Czy to możliwe?

Witam .

 Czy możliwe jes  samoczynne przestawienie komputera  jego ustawień zegara,  kalendarza i KIS na rok 2079  oraz nie możności  otwarcia strony DP i innnych… Może to wirus albo hakerzy? Sama napewno tego nie zroviłam. Wszystko  to pod XP

Możliwe! Jeśli wyładowała się mała bateryjka BIOSu, jaka znajduje się w komputerze (laptopie). Trzeba ją wymienić.

Tylko jak się tego  nigdy nie robilo  i nie wie jak sprawdzić  plytę i typ baterii. To jest problem.

Jeśli to komputer stacjonarny (ten z podpisu), to najlepiej go otworzyć i wyjąć okrągłą bateryjkę (pastylkę) wyraźnie widoczną przy krawędzi płyty głównej. Trzeba tam odciągnąć taką małą blokadę i wyjąć. Zabrać bateryjkę na wzór do sklepu elektronicznego. https://www.google.pl/search?q=Bateria+BIOSu&rls=com.microsoft:pl-PL:IE-Address&tbm=isch&imgil=wgcYRyg9sYVC-M%253A%253B0ZbqhaGgFXGOwM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.elektroda.pl%25252Frtvforum%25252Ftopic1440583.html&source=iu&pf=m&fir=wgcYRyg9sYVC-M%253A%252C0ZbqhaGgFXGOwM%252C_&usg=__7c6_y5UG8uGAF2QdlCv_27GLNPI%3D&biw=1179&bih=909&ved=0CCoQyjc&ei=hl8aVaT4Ko7LaOXEgOAJ#imgrc=wgcYRyg9sYVC-M%253A%3B0ZbqhaGgFXGOwM%3Bhttp%253A%252F%252Fobrazki.elektroda.net%252F40_1254299304.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.elektroda.pl%252Frtvforum%252Ftopic1440583.html%3B298%3B174

PS. Po wymianie baterii trzeba koniecznie(!) przy pierwszym uruchomieniu komputera ustawić datę i czas bieżący w BIOSie, a potem sprawdzić i ewentualnie skorygować czas już na pasku, na Pulpicie. Bez tego komputer “zwariuje” i będzie wykazywał różne bzdury.

Tak, tylko gdzie w BIOS-ie? Czy po wyjęciu baterii na dłuzszy okres nie trzeba BIOS instalować ponownie

Nie trzeba nic instalować! Po wymianie baterii trzeba zatrzymać pierwszy start komputera na BIOSie (pulsacyjnie klawiszem F2) i tam ustawić datę i czas. Potwierdzić zmiany i zrestartować komputer. Potem jeszcze jak wyżej napisałem. 

Jeśli się obawiasz tych czynności, to jednak poproś kogoś o pomoc.

Odłączasz komputer od zasilania czy cały czas jest podłączony do prądu?

Niekoniecznie F2. Zależnie od modelu płyty głównej, popularnym rozwiązaniem jest też klawisz Delete, zdarzają się też inne. Trzeba wczytać się w pojawiające się na ekranie komunikaty (które w razie potrzeby można zatrzymać klawiszem Pause/Break), przypuszczam że taka informacja powinna być też w instrukcji obsługi płyty głównej (choć nigdy tego nie sprawdzałem).

 

Bardzo prawdopodobne też, że po wyjęciu i ponownym włożeniu baterii BIOS sam wstrzyma start komputera i zaproponuje wprowadzenie ustawień.

 

Przy czym komunikaty są oczywiście po angielsku.

  Zawsze odłączam komp  po czasie działania .

 

 Szczęsliwie  BIOS mam pod F2. ,ale info  o  klawiszu Braek cenne. Dzięki…

Po przestawieniu  zegara wszystko działa  włłaściwie… Co mogło być  po za baterią takiego zachowania kompa?

Tak jak już było mówione - wirusy i innego rodzaju złośliwe oprogramowanie.

 

Bateria to najczęstszy problem.

Bateria chyba odpada. Czym sprwdzić te wirusy i innne oprogramowanai mając KIS15,żeby się nie pogryzly? Mam XP

Bateria może być winna skoro odłączasz komputer od zasilania często, wtedy ona zajmuje się podtrzymywaniem czasu. Co do skanowania, jeśli skuteczny kaspersky nic nie wykryje to raczej nie ma co poprawiać innymi programami.

Nic innego! Zresztą łatwo to sprawdzić. Odłącz komputer lub laptopa całkowicie z prądu, np. na noc. Jeśli następnego dnia, po podłączeniu komputera do sieci 230V, czas na pasku (a nawet i data!) będą nieprawidłowe, to winna jest na pewno bateria.

Jaka bateria do Intela D945 GCR?

CR2032.

  1. Jak  zresetuje  mi się BIOS,  co trzeba zrobić?

2  Czy .można nie dopuścić do jego resetu?

 3. Czy trzeba gdzieś zapisać  dane przed resetem?

4 . Czy reset BiOS-a wymaga poźniej  aktualizacji,   jeśli tak,  to  jak to zrobić?

Wszystko to  chcę wiedzieć, bo będę to robiła  pierwszy raz.

ad1. Owszem, zresetuje się! Co trzeba zrobić, napisałem niżej.

ad2. Nie da się! Reset nastąpi natychmiast samoczynnie w chwili wyjęcia baterii z gniazda w płycie głównej.

ad3. Nie trzeba nic zapisywać.

ad4. Tak, ustawienia (aktualizacji)  koniecznie  wymaga data i czas w sposób jaki już opisałem, czyli…

po wymianie baterii trzeba zatrzymać start komputera na BIOSie (pulsacyjnie klawiszem F2) i tam ustawić bieżącą  datę i czas. Potwierdzić zmiany i zrestartować komputer. Potem sprawdzić i ewentualnie skorygować czas już na pasku, na Pulpicie (niekiedy może być 1 godzina różnicy). Jeśli się obawiasz tych czynności, to jednak poproś kogoś o pomoc.

Wymieniałem ostatnio baterię w jednym komputerze, nie wyłączałem go przy tym z prądu. Ustawienia zostały zapamiętane.

The firmware has detected that the system has not been set.

To dwie różne rzeczy.

 

Ten komunikat świadczy właśnie o wyczerpanej baterii płyty głównej. BIOS nie zapamiętuje ustawień i każe ci je wprowadzić od początku przy włączaniu komputera.

 

Natomiast komunikat o zainstalowaniu nowych programów to coś w systemie.