Samoczynne resetowanie się komputera podczas pracy

Witam!
Ostatnio coś mój komp się sam resetuje (Hard Reset) w najmniej spodziewanym momencie. Po prostu tak „Pyk” gaśnie RGB na sekundę i wstaje od nowa POST i OK. Oto mój zestaw:

MOBO: Asus Tuf Gaming X570 Plus;

CPU: Ryzen 7 3700X;
16 GB RAM DDR4 Dual Channel 3600 MHz - nie pamiętam, co to są za kości i nie wiem, czy jakiś soft to pokaże (CPU-Z nie pokazuje);

GPU: Gigabyte RTX 2080 Super;
PSU: Hmm, nie rozbiorę obudowy, a Soft nie pokazuje… Spoko, to nie no-name, to 80+ Gold jest - tyle pamiętam;

  • UEFI Aktualne;
  • OS: Windows 11 i Ubuntu 21.10 Dual Boot z Grub’em;
  • Chłodzenie CPU: box’owe;
  • SSD: image
  • HDD: image

No tyle musi starczyć. Tylko tego RAM’u nie znam i PSU. O co może chodzić?

Postawienie sensownej diagnozy bez co najmniej kilku testów jest IMO niemożliwe. To zgadywanka. Przyczyny mogą być różne. Może przegrzewać się cpu (sprawdź temperatury, pastę), może być jakiś problem z pamięcią (odpal memtest), mogą gryźć się jakieś sterowniki lub aktualizacje (resety tylko na windowsie czy na linuksie też?). Musisz zwrócić uwagę na okoliczności tych resetów. Może jednak jest jakiś wspólny mianownik?

Zacznij od testu RAMu.

Możesz próbować odpalić z minimum urządzeń podpiętych do mobasa. Test RAMu a puźniej odpał z jedną kością. Przy okazji obczaj moc zasiłki, bo certyfikat dobra rzecz ale na piłowanie w granicach max obciążenia duzo nie da. Musisz wykluczyć jak najwięcej podzespołów i konfliktów softwareowych bo na końcu zostaje płyta główna (np: w części sekcji zasilania). U siebie miałem podobne cyrki, reboot od czasu do czasu, później częściej po którym z kolei płyta już nie byłą w stanie wstać.

Soft to na pewno nie, bo odpaliłem Ubuntu, 2 minuty i pyk - reset.

Pierwsze na co bym stawiał, to pamięć. Zdjąć taktowanie, wsadzić jedną i test. Potem druga i test. Jak ok to podnosić taktowanie.

Kolejna rzecz która często zawodzi, to płyta Asus lekko wypasiony = od zawsze spora szansa na kłopoty. Zobacz jaka wersja BIOSu, zwykle u Asusa cała masa błędów i masa nowych wersji.

Ktoś zaspawał boczną ściankę?

Połączenie tak prądożernej karty ze zbyt słabym zasilaczem może się skończyć właśnie restartami komputera, gdy tylko pojawią się nagłe skoki zapotrzebowania na energię.

Na win 10 działa to powinno i na win 11.

Wiersz polecenia(administrator)
wmic memorychip list full

Ponizej jest opis innych poleceć dotyczacych pamięci.

Dostałem to:

BankLabel=BANK 1
Capacity=8589934592
DataWidth=64
Description=Pamięć fizyczna
DeviceLocator=DIMM_A2
FormFactor=8
HotSwappable=
InstallDate=
InterleaveDataDepth=
InterleavePosition=
Manufacturer=Kingston
MemoryType=0
Model=
Name=Pamięć fizyczna
OtherIdentifyingInfo=
PartNumber=KHX3600C17D4/8GX
PositionInRow=
PoweredOn=
Removable=
Replaceable=
SerialNumber=ADB4EA1B
SKU=
Speed=3600
Status=
Tag=Physical Memory 1
TotalWidth=64
TypeDetail=16512
Version

No to już wiesz co to za kości. Masz producenta i dokładny typ

Co do reszty twojego problemu to po tym co napisałes problemem jest sprzęt. Moze bios.
Na dwóch systemach to samo.
Może jakis test obciazeniowy coś wykaze?
@wasabi1084 ci napisał od czego zacząć. Piszez ze masz chłodzenie boxowe. Wydajne to nie jest.
A tak przy okazji co oznacza?

Obudowy czego?

Komputerowej obudowy i nie rozbiorę sam, bo jestem niepełnosprawny…

No to niestety jedyne co mozesz zrobić to jakis test obciażeniowy + test Ram-u ale to co najwyzej dostarczy wiedzy co jest nie tak a i to nie pewne. Pozostaje znajomy z jakąś praktyką w grzebaniu lub serwis.

Poproś jakiegoś kumatego ziomka żeby rozkręcił i zajrzał co w trawie piszczy. Jeśli kupiłeś gotowca to może ktoś ci podłożył świnię…

Tutaj masz link do memtest. Jest to program, którym przetestujesz pamięć RAM. Potrzebny będzie jakiś pendrive, który można będzie sformatować. Po stworzeniu pendrive z memtestem, trzeba z niego uruchomić komputer i jest tam możliwość wykonania testu pamięci.

Sugeruję od tego zacząć.

Odświeżam temat!
Podam zdj. z wynikami jednego przebiegu MemTest86:


Nic nie wykryło, więc RAM sprawny, no nie? Skan antywirusowy wykonany i też czysto.

Porównaj swój z wynikiem opisujacym błędy.


Wniosek wyciągniesz sam.

??
Co chcesz przez to powiedzieć? Nie ukrywaj tak. Jak coś poważnego, to pisz.

Nie żartuj. Nie potrafisz porównac tych dwóch obrazków i zobaczyć róznicę?
Zero błędów

Pamięć sprawna na pewno, bo zrobiłem 3 przebiegi i jest gitara.

Skoro pamięć wygląda ok. i komputer podczas testów się nie wieszał, to oznacza, że ze sporym prawdopodobieństwem płyta, procesor i zasilacz są ok. To teraz uruchom system, odpal FurMark i niech sobie pochodzi ze 30 minut. Upewnimy się czy karta się nie wywala.