Ściąganie i instalacja Debiana

Witam . Chce się bliżej zaznajomić z Linuxem i mi, jako początkującej , polecono Debiana. Sama kiedyś zainstalowałam Opensuse przy Windzie - nie wyszło to komputerowi na dobre, co potwierdza Pan Formatujący :wink:

Tak więc kilka pytań mam:

  1. Idąc linkami doszłam do http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0.3/amd64/iso-cd/ i zaczęłam ściągać cd1. Czytając installation guide (polskie) z jakiegoś forum, dowiedziałam się, że

“na pierwszej płycie umieszczony jest instalator systemu oraz środowisko graficzne (na pierwszej płycie CD jest to GNOME, aczkolwiek istnieją alternatywne pierwsze CD zawierające KDE oraz Xfce z LXDE)” <-- przy czym mnie interesuje KDE. Co pobrać w takiej sytuacji ?

  1. Jeśli już coś pobiorę. Jak dowiedzieć się ile aktualnie mam partycji i bezpiecznie tworzyć nową ? Dam radę sama czy prosić o pomoc Pana Formatującego z miasta xxx ? :slight_smile:

  2. Czy w wypadku Debiana lepiej skorzystać z maszyny wirtualnej ?

Dziękuję za pomoc i linki

Ad. 1. http://www.debian.org/CD/torrent-cd/index.en.html - wybierz wersję DVD, oprócz GNOMEa znajdziesz tam również KDE.

Ad. 2. Podczas instalacji jakiegokolwiek systemu operacyjnego można to zrobić.

Ad. 3. A to niby dlaczego?

Na pierwszy raz polecał bym Ubuntu, lub jeżli wolisz KDE to Kubuntu.

Instalacja:

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Instalacja-systemu,Demonstracja,11279.html

Zgadzam się z Marcin240.

Biorąc pod uwagę że nie jesteś specjalnie zaznajomiona z np. partycjami itp jako kilkuletni użytkownik linuksa polecam (subiektywnie) ubuntu lub kubuntu.

Debian mimo iż trudny nie jest wymaga pewnej wiedzy od użytkownika którą można łatwo i przyjemnie zdobyć czytając, czytając i jeszcze raz czytając w necie oraz obcując z prostymi dystrybucjami.

Areh :

  1. czy to koniecznie musi być bittorrent ? sciągnęłam getrighta i śreeednio przepadam za bittorrentem. chyba,że nie ma innego wyjścia. Jak znajdę ,że to KDE a nie GNOME ? ^^

  2. Nie wiem, po prostu nie będę musiała chyba robić tych partycji, czego się paaanicznie boję.

Marcin204 : nie do końca pierwszy raz. 2 lata temu miałam styczność z ubuntu, mint, mandrivą i opensuse. ale były to króótkie chwile, które z nimi spędziłam, nadal jestem początkująca.

Plichu : z tematu “jaką dystrybucję wybrać” przeczytałam, że lepiej wziąść Debiana. Jestem na jego zdecydowana.

Nadal nie wiem co robić :slight_smile:

Czemu uważasz że lepiej wziąć debiana? Weź pod uwagę że jak sama napisałaś boisz się robić partycji (przy instalowaniu debiana będziesz musiała je samemu wydzielić, wybrać system plików, ustawić punkty montowania), do tego debian wymaga znajomości podstaw administracji systemu przez konsolę, znajomości takich narzędzi jak apt-get/aptitude czy dpkg, wiedzy co to są repozytoria itp itd

Naprawde uważasz że debian będzie lepszy niż ubuntu które w końcu jest nastawione na początkujących użytkowników i jest w pełni user-frendly?

Odpowiedź sobie na pytanie czy poradzisz sobie z debianem… na chwilę obecną (subiektywnie) czarno to widzę…

Ja jestem waszą owieczką - kieruję się tym co mi podacie a teraz aktualnie mam mentlik. Proszę bardzo:

temat Jaki Linux - wybór dystrybucji, strona 49, roobal pisze mi tak:

“Jeśli chcesz się czegoś nauczyć to na początek polecam Debiana, jak się już obeznasz z systemem i będziesz chciała się bardziej zagłębić w działanie Linuksa to polecam Gentoo, które ma świetne podręczniki instalacji i obsługi systemu i można się przy tym systemie wiele nauczyć i poznać jak na prawdę działa system. Możesz w przyszłości wypróbować jeszcze Slackware, Arch Linux czy polski wytwór - KateOS w celu pogłębiania wiedzy”

Miałam do czynienia z ubuntu, jestem zdecydowana na debiana a mój wybór nie jest tematem tego tematu :slight_smile:

Więc mam tylko kilka pytań. Potrafisz zainstalować debiana? Posługiwać się aptem/aptitude? Wiesz co to system plikow, jego rodzaje, punkt montowania, swap? Wiesz jak zainstalować i skonfigurować alsę?

Pytam z ciekawości.

Jeżeli zdecydowałaś się na debiana w porządku, napewno w razie co postaramy się pomóc.

Tak jak sugeruje Areh pobierz wersję DVD.

http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0.3/i386/iso-dvd/

Debiana nie. Ale poradzę sobie z pewnością… Na resztę pytań nie odpowiem - nie muszę ich znać ! System ma mi służyć jako domowy a te pojęcia, które prosisz, żebym wyjaśniła, wychodzą poza zakres mojej zdobytej wiedzy kiedykolwiek. Zapewne nigdy nie będę ich znać, co mi w niczym zupełnie nie przeszkadza :wink:

Wersje DVD nie są na moje łącze. Plik 500 MB ściąga mi w 40 minut, nie myślę nawet ile zajmie ściągnięcie 4 GB. A jednak policzyłam - 4 godzinki z czymś. I to tylko 1cd !!

Skoro chcesz instalować debiana to jednak powinnaś je znać…

Jak bez nich utworzysz odpowiednie partycje albo zainstalujesz cokolwiek w systemie? Pytam teraz jak najbardziej poważnie!!

Na 1 cd jest jedynie gnome jak pisał areh, albo ściągaj dvd albo kilka cd. Z allegro się nie opłaca. Są różne akcje pod tytułem “Rozdajemy linuksa”. Poszukaj na googlach pod tym hasłem i upewnij się że czy ktoś z twojej okolicy przypadkiem nie mógłby ci nagrać takiej płytki.

Partycję już utworzyłam w windzie (100 gb). Gdy będę chciała coś zainstalować, wtedy będę się martwić. Oto mi właśnie chodzi, o naukę funkcjonowania Linuxa.

Nie uważam ,żeby 15 złotych za all DVD to była przesadzona cena. Nie mam nikogo takiego w okolicy , kto by mógł mi to ściągnąć :wink:

15zł + przesyłka + czas oczekiwania na nią…

Ostrzegam że jak wywali ci iksy (x windows system) i zostanie konsola, lub internet po instalacji nie zadziała (dosyć możliwe, jak łączysz się z internetem) zostaniesz z ręką w nocniku.

Może lepiej zainteresować się maszyną virtualną i na niej chociaż poćwiczyć?

Pytam bo nie chce być złośliwy tylko pomóc…

Mówią że najlepiej nauczysz się pływać gdy ktoś wrzuci cię na głęboką wodę…

Szkoda że ten ktoś nie wziął pod uwagę że w ten sposób najwięcej osób tonie…

15 zł to cena DVDków i przesyłki razem. Niech mnie wyixuje, okej. Mam jeszcze lapa, jakoś sobie poradzę :stuck_out_tongue:

btw. błędy ,które popełnie, są moje. Na nich się nauczę.

OK twój wybór. Mam nadzieje że napotkasz jak najmniej problemów.

W razie co pisz :slight_smile:

Dziękuję, jak tylko przyjdą płyty ruszę do boju :wink:

Po co wszystkie dvd, lepiej netinstall najlepiej testinga, to w zupełności wystarczy, bo wszystko co jest na płytach jest w repo. A pakiety w stablu są już dość stare.

mati ,połowe twego postu nie zrozumiałam . juz wiem co i jak. a tak pół-serio too - nie żałujcie 15 złotych :smiley: :smiley:

:roll:

:roll:

Net install jest w tym momencie zupełnie bez sensu…

@ekgie

Dla mnie również 15zł to nie jest jakiś majątek ale naprawde chce ci się czekać kilka dni na płytki?

Priorytet ile ? 4 dni moooze. W ciagu 4 dni zorientuje sie lepiej w temacie debiana :stuck_out_tongue:

Priorytet max 2 dni. Biorąc pod uwagę że wybrałaś opcję za pobraniem. Jutro płytki zostaną wysłane i jak dobrze pójdzie w środę będę… jak pójdzie źle (też dosyć możliwe) będziesz czekała dłużej…

Jeśli płacisz przelewem to dodaj jeszcze 1 dzień na zaksięgowanie przelewu…

Oczywiście zakładając że płytki zostaną poprawnie nagrane/nie zostaną uszkodzone w transporcie.

Płacić 15zł za kilka płyt DVD gdzie jedna płyta to koszt 80gr, wysyłka max 3 (koperta, znaczki)…

Dla mnie bezsens skoro napisałaś że 500mb idzie ci w 40minut a DVD ściągnęło by się w kilka godzin.

Wrzucasz torrenta i rano masz. rób jak chcesz, dla mnie to po prostu nie logiczne…