Ściąganie i instalacja Debiana

Heh… wolę płacić 15 złotych, niż błagac rodziców, nieskutecznie, aby komputer przez noc ściągał jakis plik :stuck_out_tongue: to juz dotyczy zycia osobistego. nie kazdy moze pobierac 24h na dobe, w nocy :roll:

Chyba że tak.

W każdym razie wybór oczywiście należy do Ciebie.

a teraz koniec OT bo wparuje Areh lub Kaka i skończymy kariere :stuck_out_tongue:

:smiley: okej. too temat mozna zamknac czy coos.

w razie problemow, newbie [tj ja] załozy nowy watek :stuck_out_tongue:

Plichu , to nie jest wcale takie super trudne w instalacji. Można poczytać poradnik kolegi Kaka’. Sam jak parę lat temu instalowałem Debiana nie miałem prawie żadnego pojęcia o linuksie, a co mówić o Debianie.

Tu masz obraz płyty z KDE http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0 … e-CD-1.iso

Zapoznaj się z tym tematem partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

Tu masz jeszcze opis instalacji Debiana http://jakilinux.org/linux/debian/debia … -po-kroku/ :slight_smile:

Zależy do czego chcesz używać Debiana, jeśli tylko do nauki to lepiej na WM, jeśli jako system do codziennego użytku to lepiej na fizycznej maszynie :slight_smile:

@ Plichu , Debiana ja poleciłem, ponieważ koleżanka pisała w innym temacie, że chce poznać głębiej Linuksa i na początek, moim zdaniem najlepszy jest Debian, który nie jest tak skomplikowany jak na przykład Slackware czy Gentoo, które koleżanka będzie mogła poznać później, jeśli będzie na to gotowa i będzie miała ochotę na dalsze, dogłębne poznawanie Linuksa :slight_smile:

Pozdrawiam!

Tyle postów i nikt nie zasugerował jakiegoś LiveCd, chyba całkiem dobrze sprawdza się w tej roli płytka od Ubuntu. No i wtedy trzeba naprawdę chcieć, żeby sobie inne systemy popsuć :slight_smile:

Racja :slight_smile: Ale Debian też oferuje LiveCD, więc można go sobie sprawdzić przed instalacją :slight_smile:

Pozdrawiam!

@roobal

Ja to doskonale wiem. debian jak najbardziej nadaje się do nauki. Ale bądź co bądź podstaw “maksymalnie minimalnych” wymaga. Nie zaprzeczysz że znajomość choćby apt-geta jest niezbędna…

Moim zdaniem z wiedzą na poziomie -1 w pewnych dziedzinach głupotą jest się za cokolwiek brać…

To tylko moje zdanie zaznaczam :slight_smile:

@ roobal:

  1. ok, obraz iso już jest na twardym dysku ^^

  • dokonałam już partycjonowania. przygotowałam dysk D (100GB) dla debiana

  • byłam na tej stronie, prześledziłam poradnik . wygląda bardzo prosto, do momentu “partycjonowanie dysku”. tu jestem zielona, nie wiem co wybrać tuuuu http://jakilinux.org/reviews/instalacja … nny_15.png ani w dalszych krokach partycjonowania. gdyż nie chcę nic już partycjonować , jak napisałam wyżej, już to zrobiłam. jak w tym instalatorze będzie nazwany dysk D ?

  1. Bardziej tak : do użytku codziennego, ucząc się na nim powolutku :stuck_out_tongue:

i nie lubię live cd!

@Plichu : wybacz, że moja wiedza jest na poziomie ujemnym… raczej określiłabym ją na “0” niż “-1” :roll:

Nie rozumiem takiego podejścia. Jestem tu nowa i chcę się czegoś nauczyć. Gdybym wiedziała, co to punkty motowania i co znaczą pozostałe pojęcia, o których Ty doskonale wiesz, to zapewne by mnie tu nie było. Liczę na to,że sama się dowiem, lub ktoś mną trochę pokieruje, co zrobił roobal. To chyba normalne, że użytkownik mający 21 postów, który jest tu od 2 dni, jest hmmmmmmmmmm średnio lub wcale zorientowany ?? No nie wiem, dla mnie jest to normalne a Twoja uwaga o moim pojęciu ujemnym jest tu bardzo nie na miejscu :expressionless:

Co za OT.

To w takim razie musisz tylko przypisać punkty montowania* i wybrać system plików jakim ma być sformatowana partycja** i utworzyć partycję swap ***. Jeśli masz sporo RAMu to możesz nie tworzyć partycji swap ale nie masz 100% pewności, że system będzie działał bez niego bezbłędnie.

Zapoznaj się jeszcze z tym tematem linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

On już tak lubi filozofować i się drażnić z ludźmi :smiley:

Pozdrawiam!

*) Punkt montowania to katalog (folder), w którym partycja będzie montowana i w którym zawartość partycji będzie widoczna. Ty musisz wybrać przede wszystkim dla partycji, na której ma być instalowany system Katalog główny , który jako punkt montowania oznaczany jest jako / , partycję na dane możesz zamontować w katalogu domowym /home , w którym oprócz danych przechowywane będą lokalne pliki konfiguracyjne, czyli dla wybranego użytkownika, dla wszytkich czyli globalne pliki konfiguracyjne znajdują się w katalogu /etc.

**) Tu do wyboru masz kilka systemów plików: Ext2/Ext3/Ext4 , ReserFS i kilka innych, najbardziej popularne są z rodziny Ext a najbardziej w modzie jest Ext4 , który osobiście polecam.

***) Swap nazywany jest po polsku jako partycja wymiany i tak samo nazwano w instalatorze Debiana.

Niestety, nikt z nas nie wie jak będzie nazwany “dysk D”, ale zapoznaj się z tym artykułem: http://www.dobreprogramy.pl/Struktura-d … 11405.html a na pewno trochę Ci się sprawa nazewnictwa dysków/partycji pod Linuksem rozjaśni.

roobal : Okej ale skoro przy pojęciach dołączyłeś gwiazdki to liczyłam ,że je wyjaśnisz ;D

btw. RAMu mam 1,93 GB

Aktualnie jestem na etapie wypalenia tego iso na CD (O własnie, nie wiem czy jakąś jeszcze mam…)

Areh : czy ten screen nie wyjaśni http://zapodaj.net/8bd556658d65.jpg.html jak będzie nazwany dysk D?

Idąc tym tropem, wychodzi na to,że wg. Linuxa - hda to dysk C, z windą, a dysk D to hdb (chyba) ?

Wystarczająca ilość aby obyć się bez swapa ale jak pisałem, system może działać niestabilnie :slight_smile:

No nie za bardzo :slight_smile:

Nie, hda - pierwszy dysk twardy, hdb - drugi dysk twardy, hdc - trzeci, hdd - czwarty itd. Partycje są oznaczane cyframi, więc jeśli masz partycje podstawowe to hda1 - C, hda2 - D ale to też nie ma reguły, bo Windows oznacza po swojemu po prostu - tą partycję/nośnik pamięci, który “dorwie” jako pierwszy oznacza kolejną literą a w Linuksie jest zachowana kolejność i jest to oznaczone w bardziej logiczny sposób :slight_smile:

Tak wyjaśniłem tylko za szybko post opublikowałem i go musiałem poprawić sciaganie-instalacja-debiana-t374609-15.html#p2427029 :slight_smile:

Pozdrawiam!

No to przypuśćmy ,że obejdę się bez swapa.

Tak, przeglądnęłam ten temat, o nazewnictwie dysków i partycji. Mimo wielkich chęci rozumiem ułamek z tego ale podczas instalacji, która odbędzie się lada chwila, wszystko się hmm objaśni.

edit: o bardzo dziękuję za to wyjaśnienie. czyli hda2 :slight_smile:

To na pewno nie będzie hda2, bo z tego co widzę na zrzucie partycja jest logical , czyli logiczna a logiczne przyjmują numerację od 5 , czyli hda5, hda6 itd. Odpal jednak lepiej jakieś LiveCD i pokaż wynik polecenia sudo fdisk -l.

Na początek zainstaluj sobie lepiej na wirtualnej maszynie :slight_smile:

Pozdrawiam!

Nie hda, większość jąder oznacz dyski jako sda nawet jak nie są sata. A co do oznaczeń polecam ustawić sobie etykiety partycji (w win prawy przycisk na wybraną partycje i właściwość, tam do góry wpisujesz np. dla dysku D wpisujesz nawet dysk D) linux również wyświetli etykiety.

@roobal : zagubiła mi się live cd *.* postąpiłam za radą dragonna

zaraz zacznę się bawić w te instalacje, tylko wypale płyte i ustawie w biosie uruchamianie z płyty

własnie pojawił sie pierwszy problem. spanikowałam z tym dyskiem D a z wolnej przestrzeni utworzyłam 105 gb.

roobal, nie znalazłam tam ext4. a tylko ext2 i ext3. system plików dałam ext2. punkt motowania /home. dałam “dalej”. i wyskoczył komunikat o treści “BRAK GŁOWNEGO SYSTEMU PLIKÓW” prosze to naprawić bla bla. co tu więc zmienić ??

Dodane 11.01.2010 (Pn) 11:41

Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Dodane 11.01.2010 (Pn) 11:44

up up

Nie ma sensu czepiać się o szczegóły, hda to był tylko i wyłącznie przykład :slight_smile:

Zapomniałem, że w Debianie stabilnym nie ma wsparcia dla Ext4, musisz wybrać Ext2 lub 3 w tym wypadku polecam Ext3.

Bo musisz wydzielić partycję, na której zainstalujesz system i przypisujesz tej partycji punkt montowania / (ten znak to ukośnik, po angielsku slash). Jeśli chcesz wydzielić dodatkowo partycję na dane (dokumenty, muzyka, filmy, zdjęcia) to przypisz jej punkt montowania /home. Tak poza tym Debian powinien automatycznie przypisywać punkty montowania do poszczególnych partycji, jedynie swap trzeba ręcznie ustawić.

Pozdrawiam!

załamuję rece nad nieudaną konfiguracją internetu o0 mam wifi