Ściąganie z vod.tvp.pl - słaba jakość


(kamiledi16) #1

Napisałem dzisiaj poradnik ściągania ze strony vod.tvp.pl,

viewtopic.php?f=7&t=548643

ale okazuje się, że nie do końca jest tak, jak bym chciał. Mianowicie, mimo ściągania z parametrem video-6, czyli maksymalna dostępna jakość, ściągnięty film wygląda dość średnio. Nagrałem parę filmów prosto z telewizji, jak leciały premierowo i ich jakość jest o wiele wyższa, niż na stronie tvp. Ogólnie jest tak - jak ściągam sposobem użytkownika Cedar, opisaną w tamtym temacie, to ta teoretycznie najwyższa jakość wygląda dość średnio:

Powiększcie sobie, żeby lepiej widzieć. Po ściągnięciu jakość też taka jest, czyli taka sobie.

jak ściągam moim sposobem - wciskam przycisk Download w przeglądarce Opera, film otwiera się w nowym oknie - jakość jest niezła:

Ale wygląda nieźle tylko na podglądzie, bo po ściągnięciu jakość jest taka, jak na pierwszym zdjęciu, czyli gorsza. Z tym że tam nie da się otworzyć filmu na pełnym oknie w tym podglądzie, więc trudno porównać.

Ale tak się składa, że nagrałem ten film prosto z telewizora podczas jego premiery i wygląda on nieporównywalnie lepiej:

I to jest hd, które powinno być. Z innymi filmami też jest taki sam problem. To ten film:

http://vod.tvp.pl/audycje/dla-dzieci/do ... y/12421012

O co może chodzić? Czemu na podglądzie w Operze film ma niezłą jakość, a po ściągnięciu jest taka słaba? Czyżby twórcy wrzucali filmy w marnej jakości? W takim razie bardziej opłaca się nagrywać filmy podczas premiery, tyle że z kolei nagrywają mi się one w formacie mts i potem mam problem z przekonwertowaniem tego na coś normalnego.

Mimo, że w Operze na podglądzie filmu nie da się otworzyć filmu na pełnym oknie, to różnica jednak jest, może niezbyt duża, ale jednak - po zeskalowaniu obrazków do równych rozmiarów wygląda to tak:

Na górze film moją metodą (Opera), na dole film metodą Cedara (Firefox) - ten niżej wygląda trochę gorzej, ale po ściągnięciu i tak oba wyglądają tak samo, czyli dość kiepsko. I w obu przypadkach nie jest to hd. Ten film też nagrałem prosto z telewizji i mogę wstawić dość dobitne porównanie:

Na górze film nagrany prosto z telewizora, na dole maksymalna jakość z Firefoxa.


(struart) #2

Materiały z VOD nigdy nie będą w takiej jakości jak te z przekazu telewizyjnego. Materiały w VOD w założeniu mają działać jako strumień przez internet więc nie można szaleć z jakością bo pół Polski nie ma takiego neta, żeby to uciągnąć :stuck_out_tongue: To, że w logo jest znaczek HD to tylko takie zagranie TVP w VOD tam jest tylko znaczek HD nie ma to gwarantować jakości i tyle.

Co do jakości na screenach to jest ona taka sama tylko właśnie Opera nie daje na większy ekran i dlatego wygląda "lepiej" po ściągnięciu wygląda słabo bo jest powiększone i zaczyna być widać efekt mocnej kompresji.

Co do formatu m2ts to program Handbrake sobie z tym świetnie poradzi i przekonwertujesz to do popularnych formatów mkv/mp4 itd itp :stuck_out_tongue:


(Cedar) #3

Nie bądź aż tak pewny, może nie to co w TV ale jakość jest ok (995 MB, 1280x720):

http://dcs-188-64-86-7.atmcdn.pl/dcs/o2 ... BE38A7B683


(kamiledi16) #4

Mam wrażenie, że kilka miesięcy temu ich materiały były w lepszej jakości, widzę to po ściągniętych filmach np. w czerwcu. Ale wtedy ściągałem to wtyczką DownloadHelper w Firefoxie, a od pewnego czasu przestało mi to działać.

Tak, tyle że na tym porównaniu, które wstawiłem, to zdjęcie z Opery musiałem rozciągnąć, a jak wiadomo przy rozciąganiu jakość się pogarsza - a mimo to i tak wygląda lepiej, niż zdjęcie z Firefoxa, którego rozmiaru nie zmieniałem.

Co do konwersji mts na avi - spróbuję tego Handbrake, bo sprawdzałem 3 inne programy i żaden sobie nie poradził.

Mógłby ktoś porównać ten film, który dałem?

http://vod.tvp.pl/audycje/dla-dzieci/do ... y/12421012

Jak to u was wygląda na najwyższej jakości, czy też jest taka dziadowa jakość? Bo może to u mnie jest coś nie tak.


(struart) #5

Przepraszam może źle się wyraziłem z tym nigdy :slight_smile: Ale skupiałem się na ofercie TVP, a nie TVNu.

Co nie zmienia akurat faktu, że VOD w TVP chyba w ogóle nic w HD nie udostępnia jakimkolwiek.


(kamiledi16) #6

Tak jak pisałem, kiedyś programy były w lepszej jakości. Teraz wprowadzili jakieś dziwne skalowanie jakości, na przykład jak pojawia się napis ,,Buforowanie", to automatycznie robi się pikseloza, potem stopniowo jakość się poprawia, aż znowu pojawi się napis buforowanie i tak dalej. Zerknij tutaj:

http://vod.tvp.pl/audycje/dla-dzieci/do ... y/11053595

Tutaj jest całkiem niezłe hd, a to było wrzucone chyba w czerwcu. I tu nie ma tego stopniowania jakości, nawet jak się pojawia buforowanie, to jakość się nie zmienia. Przyznasz, że tutaj obraz wygląda bardzo dobrze. A porównaj to z odcinkiem wrzuconym dzisiaj:

http://vod.tvp.pl/audycje/dla-dzieci/do ... h/12421102

Tutaj już jest to głupie stopniowanie jakości i nawet na tej najwyższej wygląda tak, jak pokazałem na zdjęciu - czyli o wiele gorzej. Poza tym jak wyjaśnić różnicę między obrazem w Firefoxie i w Operze?


(Cedar) #7

960x540, 505 MB

Zrzut ekranu: http://goo.gl/j80eWu


(kamiledi16) #8

Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęcia z momentu, jak kamera jest daleko od postaci, bo tak z bliska to lepiej wygląda. Mógłbyś zrobić zdjęcie z momentu 0:36-0:50? U ciebie chyba to trochę lepiej wygląda, ale z daleka dużo lepiej widać różnice.


(Cedar) #9

Dużo pewnie też zależy od odtwarzacza, ja używam tylko GOM Player, przez jakieś 2 lata różne sprawdzałem i jakość dla mnie na nim jest najlepsza (+ oczywiście dokładna jego konfiguracja pod moje upodobania)

Zrzut: http://goo.gl/qCR1SR


(kamiledi16) #10

No cóż, u ciebie to wygląda tak jak u mnie, czyli ta jakość za dobra nie jest. Sam napisałeś, że ten film ma rozdzielczość 960x540, sprawdziłem też bitrate - 2128 mb/s. A ten, który był wrzucony w czerwcu ma 1280x720 i bitrate 3124 mb/s. A ten nagrany z telewizora - rozdzielczość 1920x1080 i bitrate 7398 (ten sam film, który sprawdzał Cedar). Widocznie poszli na łatwiznę i zaczęli wrzucać filmy w gorszej jakości, choć jak widać, parę miesięcy temu jakość filmów była lepsza, a ta z telewizora jest już bez porównania. Więc chyba nic z tym nie zrobimy i pozostaje nagrywać prosto z telewizora.

Struart - czy ten Handbrake potrafi łączyć pliki? Bo mi się to podzieliło na 3 pliki mts i musiałbym to złączyć w jeden film.

PS. Rozumiem, że te skalowanie jakości wprowadzono dla ludzi ze słabszym internetem, ale czemu ta najwyższa jakość jest gorsza niż parę miesięcy temu? I to dość spora różnica - bitrate wcześniej 3124, teraz 2128 to około 1/3 gorzej. Skoro jest aż 6 stopni jakości, to ta najwyższa powinna być co najmniej taka sama, jak wcześniej. A to już chyba lekka przesada:

http://imageshack.us/f/853/5cua.jpg/ Oczywiście po rozciągnięciu dolnego zdjęcia różnice jeszcze bardziej by było widać - wstawiłem rozmiar oryginalny.

To nie dotyczy tylko filmów dla dzieci, bo porównałem też ten film, który akurat też mam nagrany z telewizora:

http://vod.tvp.pl/audycje/rozrywka/swia ... 3/12397034

Film z Vod ma rozdzielczość 960x540 i bitrate 2975 mb/s, więc jest trochę lepiej, ale ten z telewizora ma 1920x1080 i bitrate 7023 mb/s i też różnice widać gołym okiem. Nie chce mi się tego porównywać z programami wrzuconymi kilka miesięcy temu, ale pewnie też są spore różnice. No ale nic na to nie poradzimy, jak widać trochę skopali sprawę z tym skalowaniem jakości.

Napiszcie mi, jak z tym łączeniem filmów w Handbrake.


(struart) #11

W Handbrake tego nie zrobisz, ale daj mi chwile i Ci powiem co i jak.

Pobierz http://www.videohelp.com/tools/tsMuxeR

Odpal w oknie programu na górze po prawej kliknij ADD wskaż pierwszy plik mts.

Teraz kliknij JOIN i wskaż kolejny plik mts i znowu JOIN z kolejnym partem i tak, aż dodasz wszystkie :slight_smile:

Niżej zaznaczasz TS Muxing lub M2TS Muxing niżej wskazujesz gdzie ma zapisać plik i kliknij Start Muxing po ukończeniu masz jeden plik mts, który konwertujesz w Handbrake.

Co do jakości jeszcze to widzę, że niektóre nowe pozycje w video-6.mp4 wyglądają przyzwoicie, a niektóre nawet mają więcej poziomów w jakimś promocyjnym spocie o Voice of Poland były poziomy video-8-10 :slight_smile:

Najwidoczniej TVP leci sobie w kulki i nie wszystko co ma w HD nagrane udostępnia w VOD w HD lub ładnym SD i wrzuca co popadnie :slight_smile:


(kamiledi16) #12

Dzięki, jutro sprawdzę i napiszę, czy się udało. Nawet próbowałem to zrobić w windowsowym Live Movie Maker i niby się udało, ale film zrobił się jakiś mało płynny - rwie trochę, a dałem 30 klatek, a wygląda jak by było z 8. Zobaczymy, czy twój sposób da radę, oby mi się jakość nie pogorszyła :slight_smile:

Widocznie mam pecha i trafiam na to, co ma gorszą jakość :slight_smile: Ale fakt faktem, że kiedyś to było ujednolicone i wszystko wyglądało dobrze, a teraz tylko wybrane filmy. I tego skalowania nie było, bo jak próbuję oglądać online i wczyta mi się ten najniższy stopień jakości, to nic nie widać :slight_smile: A kiedyś nawet jak chwilę pobuforowało, to zaraz leciało dalej z tą samą jakością.

Z ciekawości ściągnąłem dwa odcinki Mody na Sukces (nie oglądam tego, tylko chciałem sprawdzić parametry :slight_smile: ) Nie wiem, kiedy wrzucone, ale też są różnice - odcinek 5764 ma rozdzielczość 1280x720, bitrate 2953, a odcinek 5863 oznaczony jako ,,nowość", więc chyba wrzucony niedawno, ma 960x540 i bitrate 2850. Tutaj są mniejsze różnice, ale też są. Zrobili skalowanie jakości dla ludzi ze słabszym netem, a ci z lepszym netem muszą teraz mieć gorszą jakość przez to :frowning:


(struart) #13

No w tym tsMuxer nie stracisz na jakości bo film nie jest rekodowany na nowo tylko łączy se sobą strumienie to wszystko nie rusza, ani rozdziałki bitrate itd.


(kamiledi16) #14

Wiesz co, niby się udało. Jakość się co prawda nie pogorszyła, ale przy każdym ruchu pojawiają się takie ,,ząbki", trochę kiepsko to wygląda. Masz pomysł, jak się tego pozbyć? Oczywiście w filmie źródłowym tego nie było. Tak to wygląda: http://imageshack.us/photo/my-images/38/fr67.png/ Widać to na tych zielonych włosach :slight_smile:


(ftalo) #15

o jakości można mówić wyłącznie podając parametry KODEKA VIDEO,czyli:jego nazwę ,bitrate,fps i rozdzielczość filmu. W temacie ani razu autor tego nie sprawdził ,tylko wymienia kontenery multimedialne(TS,MKV).To o czym ta dyskusja??? ...

Pojęcie "jakość" określa sumę wszystkich tych parametrów+jakość materiału źródłowego,który zakłądamy że jest był doskonałej jakości ,bo to idzie z telewizji. Więc proszę zajrzeć do odtwarzacza w zakładkę "właściwości filmu" i dopiero można mówić co się stało z filmem.Z telewizji naziemnej np masz video h264 ,576p.Wątpię by przekaz vod oferował coś lepszego


(kamiledi16) #16

Może niedokładnie czytałeś, ale fps, bitrate i rozdzielczość wymieniałem w tym temacie wielokrotnie w odniesieniu do różnych materiałów filmowych.

Jeśli to pomoże, to tu są parametry tego filmu, który nagrałem prosto z telewizora w formacie mts:

Tu są parametry tego filmu po przerobieniu na mp4 w Handbrake i tutaj właśnie pojawiły się te ,,ząbki":

http://imageshack.us/photo/my-images/43/wf6e.png/ Jak widać w dodatku rozmiar wzrósł dwukrotnie, czego też wolałbym uniknąć.

Dla porównania jakość tego samego filmu ze strony Vod:

Jakość odcinka tego samego programu, wrzuconego kilka miesięcy temu:

Widać więc wyraźnie, że kiedyś Vod miał filmy w lepszej jakości, a przez wprowadzenie skalowania jakości pogorszył ją w sporym stopniu, a rozdzielczość i bitrate z telewizora jest ponad dwukrotnie wyższe. To samo dotyczy dźwięku. Tak samo można porównać inne programy - kiedyś wszystko było w rozdzielczości 1280x720, a teraz wszystko jest w 960x540. Wszystkiego oczywiście nie porównywałem, więc może są wyjątki. Ale widzicie na zdjęciach, jak duże są to różnice.

No dobra, to teraz jak się tych ząbków pozbyć?


(struart) #17

Spróbuj użyć High profile z prawej strony :stuck_out_tongue:

Dodatkowo w zakładce Filetrs masz pewne opcje od tego:

https://trac.handbrake.fr/wiki/DeinterlacingGuide


(kamiledi16) #18

No dobra, a co zrobić, żeby rozmiar mi się nie zwiększył? Film początkowy ma 1,22 gb, a po przerobieniu 2,58 gb, to trochę przesada. Nie chcę stracić jakości, ale też nie chcę, żeby każdy film był dwa razy większy po przerobieniu, skoro jakość się nie zmienia. W tym linku który dałeś widzę, że opcja Deinterlacing powinna mi zlikwidować te ząbki, więc teraz zostaje jeszcze problem rozmiaru. Chyba chodzi o ten bitrate, bo teraz widzę, że wzrósł on dwukrotnie w pliku wyjściowym (przed przerobieniem około 7000 kb/s, po przerobieniu 14 mb/s), więc spróbuję w polu ,,Avg Bitrate" wpisać 7000 i zobaczymy. W opcjach Deinterlace mam 6 różnych opcji do wyboru, wziąłem ,,Slow", bo nie bardzo wiem, co zaznaczyć i sprawdzę co wyjdzie.

PS. Pisałeś, że ten tsMuxer nie zmieni mi jakości, ale jednak troszkę ją pogorszył. Przed połączeniem: szybkość danych 7238 kb/s i całkowita szybkość transmisji bitów 7398 kb/s, po połączeniu: odpowiednio 6866 kb/s i 7026 kb/s. Ale to są małe różnice i gołym okiem raczej tego nie widać, więc może tak zostać.


(struart) #19

W tsMuxer dawałeś TS muxing czy m2ts? Bo powinieneś TS Muxing dać ze względu, że pliki masz .ts, a nie .mts ;]

Co do rozmiaru to tak to kwestia bitrate ustaw na 7000 i będzie git dodatkowo możesz zaznaczyć 2-pass encoding zajmie to trochę więcej czasu, ale dodatkowo polepszy jakość.


(kamiledi16) #20

Wziąłem TS muxing, ale pliki mam właśnie mts, a nie ts :slight_smile: Myślałem, że m2ts to jeszcze inny format, dlatego wziąłem to pierwsze. Więc powinienem jednak wziąć m2ts muxing? Dokładnie to się nazywa mpeg-ts video file i są w kolejności mts, mts1, mts2.

Czytałem, że jest jakiś lmit 512 mb na jeden plik i dlatego je dzieli, ale po sformatowaniu pendriva powinno nagrywać w jednym pliku, zobaczymy.