Seagate Barracuda 7200.10 - dziwne dźwięki pod obciążeniem

Witam,

Posiadam dysk Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 MB cache z zapisem prostopadłym. Ostatnio gdy dysk pracuje pod obciążeniem (m.in. rekompresja DVD) poza stałym dźwiękiem pracy głowicy pojawiają się głośniejsze kliknięcia/metaliczne stuki, najpierw pojedyncze i rzadko ale zauważam, że problem zaczyna z czasem narastać. Co może być tego przyczyną? Smart nie wyrzuca żadnych problemów.

Pozdrawiam

SMART może pokazywać OK, ale błędy mogą już pojawiać się, więc może jednak daj z niego odczyty.

Sprawdzałem Active SMART’em, ale wszystko jest w porządku.

Mateus , Myślę że dysk zaczyna sygnalizować, że niedługo może odmówić pracy.

Przeskanuj go jeszcze HD TUNE.

Albo się przegrzewa

HDTune zostawia pozytywne wyniki - wszystko w porządku. Najwidoczniej żaden software nie jest tu w stanie pomóc.

40 C

Z tego co widzę, Active SMART w wersji Trial nie pokazuje domyślnie bardzo ważnego pola Data, sprawdzałeś co w nim się dzieje?

To, że pokazuje status OK, to znaczy, że nie przekroczono progów uszkodzeń, ale to nie oznacza, że ich nie ma.

HD Tune: ST3320620A Health

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 111 97 6 36316603 Ok

(03) Spin Up Time 95 95 0 0 Ok

(04) Start/Stop Count 100 100 20 115 Ok

(05) Reallocated Sector Count 100 100 36 8 Ok

(07) Seek Error Rate 64 60 30 48398129 Ok

(09) Power On Hours Count 99 99 0 1050 Ok

(0A) Spin Retry Count 100 100 97 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 100 100 20 115 Ok

(BB) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok

(BD) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok

(BE) Airflow Temperature 60 55 45 722927656 Ok

(C2) Temperature 40 45 0 40 Ok

(C3) Hardware ECC Recovered 69 64 0 17596219 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 0 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 39 Ok

(C8) Write Error Rate 100 253 0 0 Ok

(CA) TA Counter Increased 100 253 0 0 Ok

Power On Time : 1050

Health Status : Ok

(05) Reallocated Sector Count 100 100 36 8 Ok

Czyli pojawiły się bad sektory, ale na razie zostały one zastąpione przez sektory rezerwowe. Jeżeli dysk jest na gwarancji radzę z niej skorzystać.

Możesz dokładniej przeanalizować powierzchnię dysku programem MHDD. Tutaj Masz Instrukcję.

Wykonaj też analizę narzędziem producenta dysku: http://www.searchengines.pl/Narzedzia-d … 49765.html

Jaka może być przyczyna powstawania złych sektorów? Jest to związane z tymi dziwnymi dźwiękami? I czy złe sektory są uszkodzeniem trwałym?

Mateus , można spróbować naprawić bad sektory za pomocą programu, tylko za bardzo nie ufam takim programom.

Myślę że one tylko maskują uszkodzenia.

Pozdrawiam

Wobec tego skopiuję ważne dane na dysk zastępczy, a potem popracuję z tym seagate, dziękuję za błyskawiczną pomoc, pozdrawiam.

Tak, może głowica uderzać o powierzchnię dysku. Może to być, także inne uszkodzenie mechaniczne.

Tak. Na razie są jeszcze sektory rezerwowe, z czasem jednak mogą się skończyć.

W programie MHDD można wykonać bardzo przydatną rzecz, jaką jest zerowanie z remapem sektorów (jest o tym w instrukcji). Pozwala to czasami uchronić się przed zbliżającymi się bad sektorami. Niestety zerując dysk tracisz dane, więc należy wykonać ich backup.

Warto to zrobić, gdyż dyski Seagate, nie czytają, bo nie mają, bardzo przydatnego parametru C3 (odczyta śmieci).

Ale jeżeli możesz oddać dysk na gwarancję to niczego nie remapuj.

Kupiłem go 3 miesiące temu więc gwarancja rzecz oczywista. Jeszcze jedna rzecz: czy powodem tej awarii może być kabel USB przechodzący w obudowie bezpośrednio nad dyskiem i dotykający jego krawędzi?

Nie , nie bedzie to powodem. Chyba że jest uszkodzona izolacja wtedy to może być problem.

Izolacja nienaruszona, czyli ewidentny błąd dysku.

Tak, a że jest na gwarancji, to z niej skorzystaj. Argumentuj to bad sektorami.

Trochę boje się, że dysk odmówi mi posłuszeństwa już przy próbie backupu. Czy zmniejszenie prędkości obrotowej może choć trochę oddalić jego zgon?

On jeszcze nie jest w tak tragicznym stanie, aby się bać backupu. Spokojnie zrób sobie kopię danych.

Spróbuję, mam nadzieję, że obejdzie się bez przygód. :slight_smile: