Sens uruchomienia cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T

Odbieram sygnał DVB-T z najdanika Wisła-Straconka(MUX 2 I MUX 3) w linii prostej około 80km odemnie , sygnał i jakość 100% no ale co z tego jak wystarczy większe zachmurzenie i większe opady deszczu i sygnał zanika , najpierw szatkuje a potem znika całkowicie , co ciekawe odbieram kilka czeskich stacji DVB-T i kiedy sygnał z Polski zniknie to czeskie nadają dalej , zastanawiam się na odłączeniem kablówki (nie mam czasu w zasadzie na tv więc kablówka jest dla mnie zbyteczna) no ale jak tak ma być z DVB ze bedzie znikać to lepiej chyba zostać przy kablówce , czy u was też są problemy z DVB podczas złych warunków atmosferycznych?.

Nie zalewa ci czasem instalacji? Takie efekty w TV naziemnej, a nawet w satelitarnej nie są normalne.

no właśnie nie zalewa, antena jest pod zadaszeniem na balkonie/werandzie. czasem nawet nie “leje” u mnie a gdzieś pomiędzy nadajnikiem a anteną i sygnał zanika.

Jaką masz antenę do cyfrówki, masz porządną antenę czy jakiś kiepski noname?

Sygnał z anteny masz złączony z sygnałem kablówki czy masz je zupełnie oddzielone?

Ja na kiepskiej antenie niby do DVB-T miałem poziom sygnału gorszy niż na prostym Dipolu samoróbce z kawałka kabla antenowego, dopiero jak kupiłem dobrą telmorowską było dobrze.

I musiałem oddzielić sygnał kablówki od sygnału DVB-T bo kablówka pogarszała sygnał z anteny DVB-T a antena z kolei na kanały analogowe z kablówki nakładała zakłucenia które łapała z powietrza.

Na ten problem rozwiązaniem będzie zwrotnica antenowa, którą wykonać trzeba będzie raczej na zamówienie. Ale z tym najlepiej poczekać, aż uruchomione zostaną wszystkie multipleksy, wyłączona zostanie TV analogowa, bo do tego czasu zmieniać się mogą kanały (częstotliwości) i zwrotnica może stać się bezużyteczna.

jaką masz antenę?

Antena siatkowa , wzmacniacz jakiś 45 db , nie jest to może dobra antena bo przydałaby się kierunkowa , kanał 38 na 100% jest to MUX 2 i ten działa bez problemu ,sygnał nie zanika , kanał 62 Mux 1 i tu jest słabszy sygnał około 80% i on zanika , kanał 37 czeska telewizja moc około 70% i również nie zanika. Wychodzi na to że MUX 1 to bardzo słaby nadajnik i pewnie dlatego są zaniki.

Ja też mam 80 km do nadajnika I też sa takie cyrki. Głównie na TVP, bo na pozostałych tylko przy mocniejszym wietrze. No I jak coś przed domem przejedzie.

też mam siatkową, mux 2 brak, mux 3 60-100% ze skrzycznego, a czeskie mam po 100%.

U rodzicow jak szlo na pol anteny to sie tak dzialo dosc latwo, ale jak sie juz cala dokrecilo to potrzebna jest na prawde konkretna zadyma na zewnatrz i rzeczywiscie tylko jednego muxa ewentualne zaklocenia dotycza.

troche źle napisałem , kanał 62 to mux 2 a kanał 38 to mux 3 czyli ten ostatnio uruchomiony ma najsilniejszy sygnał , mux 1 to był lokalny nadajnik i nie wiem czy jeszcze działa, i to w dodatku był mpeg 2 , obecnie mpeg 4.

A co do sensu istnienia TV naziemnej, to w przypadku jej likwidacji, praktycznie nie byłby możliwy odbiór mobilny, poza tym bywa, że ludzie mają zasłonięty widok na południe i nie mogą mieć satelitarnej.

Antena powinna być jeśli się nie mylę z symetryzatorem i w miarę możliwości bez wzmacniacza (zakłócenia z tv analogowej i gsm). Pozostaje jeszcze kwestia obecnej mocy nadajnika. Dvb-t jest w fazie testowej i nie wszystkie nadają z mocą docelową. Drugim zagadnieniem jest czułość tunera/karty tv. Na szczęście nie mam problemów z odbiorem na przysłowiowym “drucie” (+ karta aver satelite trinity) - mieszkam 3 km od nadajnika.

Szczegółowe informacje znajdziesz tu:

http://forum.emitel.pl/

a anteny tu:

http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-telewizyjne-odbior-cyfrowy-dvb-t,4356.htm

80 km od nadajnika antena bez wzmacniacza kompletnie nic nie sciągnie , a jedynie na Wisłe mam “otwartą” przestrzeń , odbiór analoga na tej antenie z tego kierunku bardzo słaby skutecznie blokuje go linia wysokiego napięcia więc analog nie zakłóca odbioru cyfrowego , pozatym to całkiem inna częstotliwość , poczekamy do konca roku i pewnie nadajniki ruszą z pełną mocą. Inną sprawą jest to że jeżeli już uruchamiają taką telewizje to powinna być ona w rozdzielczości HD . Niestety ale cyfrowy sygnał tv naziemnej nie jest najlepszej jakości , znacznie lepiej prezentuje się jakość obrazu z satelity (nie HD)

Zbych1 , zgadzam się z tobą że tak powinno być ale niestety Polska to wiocha gdzie wszystko robi się “po polsku” (co jest synonimem partaczenia).

Ale przy dobrym zasięgu, dobrej antenie i dobrym jej ukierunkowaniu jest to dobrą alternatywą do darmowej oferty naziemnej tv analogowej.

Z analogową nie ma co porównywać. imo dobra alternatywa własnie dla tańszych pakietów z satelity/kablówki- w końcu sygnał w powietrzu, za który tak i tak płacimy

o ile sygnal jest dosc mocny, to jakosc jest HD - nawet full HD 8)

w nowoczesnych produkcjach nie ma prawie roznicy, dopiero gdy puszczaja stare filmy lub programy przekonwertowane do HD lub fullHD jest spora…

HD w naziemnej jest dostępne tylko w Warszawie i okolicach, i to testowo. A raczej ze względu na jakiś spór Polsatu.

O ile mi wiadomo to HD za free w powietrze nie puszczą, gdzieś czytałem o tym ale nie pamiętam gdzie (możliwe że na forum Emitela ale głowy nie dam)…

HD nawet TVP powiedziała, że może i puszczą. Tyle że wtedy naobiecywali, a potem kolejny kanał HD dali na wyłączność n-ce.