Sens uruchomienia cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T


(Zbych ) #1

Odbieram sygnał DVB-T z najdanika Wisła-Straconka(MUX 2 I MUX 3) w linii prostej około 80km odemnie , sygnał i jakość 100% no ale co z tego jak wystarczy większe zachmurzenie i większe opady deszczu i sygnał zanika , najpierw szatkuje a potem znika całkowicie , co ciekawe odbieram kilka czeskich stacji DVB-T i kiedy sygnał z Polski zniknie to czeskie nadają dalej , zastanawiam się na odłączeniem kablówki (nie mam czasu w zasadzie na tv więc kablówka jest dla mnie zbyteczna) no ale jak tak ma być z DVB ze bedzie znikać to lepiej chyba zostać przy kablówce , czy u was też są problemy z DVB podczas złych warunków atmosferycznych?.


(Kpc21) #2

Nie zalewa ci czasem instalacji? Takie efekty w TV naziemnej, a nawet w satelitarnej nie są normalne.


(Zbych ) #3

no właśnie nie zalewa, antena jest pod zadaszeniem na balkonie/werandzie. czasem nawet nie "leje" u mnie a gdzieś pomiędzy nadajnikiem a anteną i sygnał zanika.


(scripter1) #4

Jaką masz antenę do cyfrówki, masz porządną antenę czy jakiś kiepski noname?

Sygnał z anteny masz złączony z sygnałem kablówki czy masz je zupełnie oddzielone?

Ja na kiepskiej antenie niby do DVB-T miałem poziom sygnału gorszy niż na prostym Dipolu samoróbce z kawałka kabla antenowego, dopiero jak kupiłem dobrą telmorowską było dobrze.

I musiałem oddzielić sygnał kablówki od sygnału DVB-T bo kablówka pogarszała sygnał z anteny DVB-T a antena z kolei na kanały analogowe z kablówki nakładała zakłucenia które łapała z powietrza.


(Kpc21) #5

Na ten problem rozwiązaniem będzie zwrotnica antenowa, którą wykonać trzeba będzie raczej na zamówienie. Ale z tym najlepiej poczekać, aż uruchomione zostaną wszystkie multipleksy, wyłączona zostanie TV analogowa, bo do tego czasu zmieniać się mogą kanały (częstotliwości) i zwrotnica może stać się bezużyteczna.


(pikaczu) #6

jaką masz antenę?


(Zbych ) #7

Antena siatkowa , wzmacniacz jakiś 45 db , nie jest to może dobra antena bo przydałaby się kierunkowa , kanał 38 na 100% jest to MUX 2 i ten działa bez problemu ,sygnał nie zanika , kanał 62 Mux 1 i tu jest słabszy sygnał około 80% i on zanika , kanał 37 czeska telewizja moc około 70% i również nie zanika. Wychodzi na to że MUX 1 to bardzo słaby nadajnik i pewnie dlatego są zaniki.


(ra-v) #8

Ja też mam 80 km do nadajnika I też sa takie cyrki. Głównie na TVP, bo na pozostałych tylko przy mocniejszym wietrze. No I jak coś przed domem przejedzie.


(pikaczu) #9

też mam siatkową, mux 2 brak, mux 3 60-100% ze skrzycznego, a czeskie mam po 100%.


(lith) #10

U rodzicow jak szlo na pol anteny to sie tak dzialo dosc latwo, ale jak sie juz cala dokrecilo to potrzebna jest na prawde konkretna zadyma na zewnatrz i rzeczywiscie tylko jednego muxa ewentualne zaklocenia dotycza.


(Zbych ) #11

troche źle napisałem , kanał 62 to mux 2 a kanał 38 to mux 3 czyli ten ostatnio uruchomiony ma najsilniejszy sygnał , mux 1 to był lokalny nadajnik i nie wiem czy jeszcze działa, i to w dodatku był mpeg 2 , obecnie mpeg 4.


(Kpc21) #12

A co do sensu istnienia TV naziemnej, to w przypadku jej likwidacji, praktycznie nie byłby możliwy odbiór mobilny, poza tym bywa, że ludzie mają zasłonięty widok na południe i nie mogą mieć satelitarnej.


(Krasnal666) #13

Antena powinna być jeśli się nie mylę z symetryzatorem i w miarę możliwości bez wzmacniacza (zakłócenia z tv analogowej i gsm). Pozostaje jeszcze kwestia obecnej mocy nadajnika. Dvb-t jest w fazie testowej i nie wszystkie nadają z mocą docelową. Drugim zagadnieniem jest czułość tunera/karty tv. Na szczęście nie mam problemów z odbiorem na przysłowiowym "drucie" (+ karta aver satelite trinity) - mieszkam 3 km od nadajnika.

Szczegółowe informacje znajdziesz tu:

a anteny tu:

http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-telewizyjne-odbior-cyfrowy-dvb-t,4356.htm


(Zbych ) #14

80 km od nadajnika antena bez wzmacniacza kompletnie nic nie sciągnie , a jedynie na Wisłe mam "otwartą" przestrzeń , odbiór analoga na tej antenie z tego kierunku bardzo słaby skutecznie blokuje go linia wysokiego napięcia więc analog nie zakłóca odbioru cyfrowego , pozatym to całkiem inna częstotliwość , poczekamy do konca roku i pewnie nadajniki ruszą z pełną mocą. Inną sprawą jest to że jeżeli już uruchamiają taką telewizje to powinna być ona w rozdzielczości HD . Niestety ale cyfrowy sygnał tv naziemnej nie jest najlepszej jakości , znacznie lepiej prezentuje się jakość obrazu z satelity (nie HD)


(scripter1) #15

Zbych1 , zgadzam się z tobą że tak powinno być ale niestety Polska to wiocha gdzie wszystko robi się "po polsku" (co jest synonimem partaczenia).

Ale przy dobrym zasięgu, dobrej antenie i dobrym jej ukierunkowaniu jest to dobrą alternatywą do darmowej oferty naziemnej tv analogowej.


(lith) #16

Z analogową nie ma co porównywać. imo dobra alternatywa własnie dla tańszych pakietów z satelity/kablówki- w końcu sygnał w powietrzu, za który tak i tak płacimy


(Jjoasz) #17

o ile sygnal jest dosc mocny, to jakosc jest HD - nawet full HD 8)

w nowoczesnych produkcjach nie ma prawie roznicy, dopiero gdy puszczaja stare filmy lub programy przekonwertowane do HD lub fullHD jest spora...


(Kpc21) #18

HD w naziemnej jest dostępne tylko w Warszawie i okolicach, i to testowo. A raczej ze względu na jakiś spór Polsatu.


(scripter1) #19

O ile mi wiadomo to HD za free w powietrze nie puszczą, gdzieś czytałem o tym ale nie pamiętam gdzie (możliwe że na forum Emitela ale głowy nie dam)...


(Kpc21) #20

HD nawet TVP powiedziała, że może i puszczą. Tyle że wtedy naobiecywali, a potem kolejny kanał HD dali na wyłączność n-ce.