Sens uruchomienia cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T

Cokolwiek by naobiecywali to ja jestem pewien że w HD za free nie puszczą bo to im się zwyczajnie nie kalkuluje.

HD ma być atutem płatnych platform żeby ludzie je zamawiali a jeśliby dali HD za free to mniej ludzi by zamawiało płatne (bo i po co)…

Ale przecież tak naprawdę HD to swego rodzaju “rewolucja” technologiczna, tak jak wprowadzenie koloru czy przejście z SECAM-u na PAL. Zapewnia po prostu wyższą jakość obrazu. Z czasem coraz więcej stacji nadawać będzie w HD, które trafi i do TV niekodowanej.

coz, u mnie jest fullHD, natomiast zarezerwowane dla prywatnych nadawcow jak narazie jest 3D 8)

clockwork , z tego co mi wiadomo to w HD można złapać tylko Polsat HD i to tylko w mazowieckim z nadajnika RTCN Raszyn/RTCN PKiN i tylko dlatego że są to emisje testowe.

Ale nie bardzo w to wierzę aby po tych testach puścili HD normalnie w eter za free…

Raczej nie kwestia czy puszczą, a kiedy puszczą.

Ale na pewno nie przed wyłączeniem analoga.

A z reszta co po nadawaniu w jakości HD jak większość nadawanych materiałów to stare nagrania które są w tak niskiej jakości że nawet nie jest to SD…

Właśnie po tym, że coraz więcej będzie w wyższych rozdzielczościach. HD powoli przestaje byc czymś och-ach-super-hiper. A stare materiały bedą SD… tak jak są przecież stare materiały czarnobiałe xD…

Stare filmy da się ponownie zeskanować z taśm filmowych do rozdzielczości HD. Dotyczy to raczej materiałów typu wiadomości, ew. seriali.

lith , no właśnie, dobrze to ująłeś.

Problem w tym że nowe filmy są po prostu w większości komercyjnym chłamem o wręcz żenująco niskim poziomie w porównaniu do starych produkcji których scenariusze są nieraz wręcz arcydziełami…

Jako fan kina SciFi mam swoje ulubione filmy które były jeszcze kręcone w proporcjach 4:3 i których scenariusze są wręcz genialne a spośród nowszych produkcji nie ma prawie nic sensownego…

to tu nie mam problemu… mnie wiekszość starych sci-fi po prostu odrzuca ;]

A jak coś ma sie w orginale w wyższej jakości to nic nie stoi na przeszkodzie ucyfrowić z wyższą rozdzielczością.

(patrz to)

ekhm, tyle ze ja nie mieszkam pod Warszawa a w Londynie 8) i mam kilkanascie kanalow w HD, natomiast SKY (cos a’la Polsat czy eNka) zaczyna nadawac w 3D - glownie sport i nowe produkcje przyrodnicze) - za duze pieniadze miesiecznie, w dodatku nalezy sie zaopatrzyc w odpowiedni telewizor (£1000+) i okulary…

clockwork , no to sorry ale chyba zabłądziłeś.

Ten wątek dotyczy DVB-T u nas w Polsce a nie gdzieś na świecie, byś wiedział jakbyś uważnie przeczytał pierwszy post oraz wszystkie kolejne.

Twoje posty tylko wprowadziły bałagan w temacie… [-X

nie sadze… pytanie bylo o sens przesiadki z kablowki na DVB-T i HD w niej - wiec, ja taki sens widze poniewaz wlasnie z czegos takiego korzystam i mam porownanie miedzy ‘zwyklym’ programem a tym samym nadawanym w fullHD (np. BBC1 lub ITV) - nie ma wielkich roznic na 40’’ TV, sa zauwazalne gdy obraz jest skalowany do HD (nie, nie jest konwertowany, ale wlasnie skalowany) 8)

ps. przeciez za rok-dwa powinno byc juz w Pl tak samo…

Wielka Brytania jest bardziej zaawansowana technologicznie niż Polska (DVB-T działa tam już od chyba kilkunastu lat). Skoro Wielka Brytania ma HD w DVB-T, to i w Polsce w przyszłości należy się go spodziewać. Taki wniosek należałoby wyciągnąć z tego posta.

clockwork , ale kolega chce się przesiąść z kabla na DVB-T tu w _ Polsce _ i pyta o nasze doświadczenia w korzystaniu z naszego polskiego DVB-T które jak już wcześniej napisałem nie nadaje w HD.

Owszem, inne kraje może i nadają darmowe DVB-T w HD ale u nas jest kompletne zacofanie technologiczne i wszystko robi się badziewiacząc po najniższych kosztach.

Ja mieszkam w takim miejscu że według mapek zasięgu powinienem bez problemu odbierać oba obecnie nadawane muxy na kawałku druta a w praktyce to mux2 na porządnej antenie odbieram tak w miarę a mux3 to tylko przy idealnych warunkach pogodowych, na szczęście w mojej kablówce mam wpuszczone oba muxy w kabel (na przesuniętych częstotliwościach).

A apropos jakości naszego polskiego DVB-T to mux3 jest nadawany w “Dolby Digital” ale w mux2 TV4 i Polsat nadają tylko w “MPEG” (a tak naprawdę to jest Dual Mono) a TVN i TVN7 nadają w trybie wielojęzycznym z tym że sygnał w języku Polskim jest tylko w “MPEG” (czyli Dual Mono) i w języku “Niezdefiniowanym” w “Dolby Digital”.

Niestety mój tv automatycznie wybiera materiał w języku Polskim więc jak chcę mieć dźwięk w stereofoniczny to muszę na TVN/TVN7 każdorazowo ręcznie przełączać na język “Niezdefiniowany” a na TV4/Polsat mogę tylko pomarzyć…

od kilkunastu to nie, ale od jakis 5-ciu na dobre - przy czym sygnal (lub pokrycie) nie jest jakies rewelacyjne - albo jest obraz, albo go nie ma, bo klatkowany jest rowniez dzwiek (efekt czkawki)

poprzednio mieszkalem dosc blisko nadajnika (jakies 15km) ale byly ze dwie gorki po drodze, wiec sygnal choc mocny docieral z zakluceniami i czesto ‘rwalo’ programy (dobry odbiornik ma sporo pamieci, wiec odtwarza co sie zgubilo), teraz mieszkam dalej, ale praktycznie widze nadajnik - sygnal zyleta i obraz tez… jesli nastapi upowszechnienie (a nastapi, bo sa juz telefony z mobilna tv), to producenci filmow czy programow beda zmuszeni krecic w wysokiej rozdzielczosci

ps. nie widze roznicy miedzy bajka (corki ogladaja) w 720i (normalny kanal) a 1080i (HD + Dolby), na 2+1 w dzwieku rowniez 8)

@scripter1

No jest róznica między tym co pisałeś wcześniej- że w naziemnej za darmo HD po prostu nie będzie, a tym, że nie ma jeszcze.

lith , ja cały czas uważam że nie będzie HD za darmo.

A nawet jeśli kiedyś będzie to na pewno nie w ciągu kilku najbliższych więc dla mnie to w zasadzie to samo - nie ma najmniejszego sensu liczyć na HD w z powietrza.

A tak w ogóle pomyślcie sobie co się będzie działo z sygnałem w HD skoro teraz sygnał SD (w którym jest przesyłana znacznie mniejsza ilość danych) tak łatwo ulega zakłóceniu…

Nic nowego się nie będzie działo… co ma sie dziać? Mniejsze piksele bedą znikać? Będe bardziej zdziwiony jak za 2-5 lat nie będzie hd w powietrzu.

alez bedzie… wiekszosc obecnie sprzedawanych telewizorow posiada dekoder DVB-T, wiec predzej czy pozniej ten standard sie upowszechni (zgodnie z norma unijna 8) )

po prostu, na wyspach rzad doplacal producentom telewizorow, by upowszechnic (maja czas do 2012) tv cyfrowa, w Pl raczej bedzie to kwestia checi nadawcow…