Serwer na linuxie a instalacja Windows XP z sieci

Witam, mam pytanie. Czy jest możliwość postawienia serwera na systemie Linux i później podłączenia do niego kompów z Windowsem XP. Generalnie serwer miał by rozdzielać internet, musiałby tam być dysk sieciowy i bootowanie z sieci, czyli jak np chce zainstalować windowsa na jakimś komputerze klienckim aby on to z serwera jakoś zaciągnął. Jest możliwe coś takiego ? Jaką dystrybucje polecacie ?

Oczywiście, że jest.

Czyli byłby to bardziej router niż serwer.

Bootowanie z sieci to nie w przypadku serwera tylko klienta, który musi mieć w BIOSie opcję bootowania sieciowego.

Ogólnie router na Linuksie tworzysz od przydzielenia adresów sieciowych w serwerze, wszystko konfigurujesz w pliku /etc/network/interfaces. Możesz postawić serwer DHCP aby adresy były przydzielane automatycznie lub przypisać adresy na stałe ręcznie. Najważniejsza jest w tym wypadku konfiguracja firewalla, możesz sobie napisać, np. taki skrypt:

#!/bin/bash


# Czyszczenie reguł


iptables -F

iptables -X

iptables -t nat -X

iptables -t nat -F


# Ustalanie polityki bezpieczeństwa


iptables -P INPUT ACCEPT

iptables -P FORWARD ACCEPT

iptables -P OUTPUT ACCEPT


# Zezwalanie na zapętlanie pakietów


iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT

iptables -A FORWARD -o lo -j ACCEPT


# NAT


iptables -t nat -A POSTROUTING -s xxx.xxx.xxx.xxx/yy -j MASQUERADE

iptables -A FORWARD -s xxx.xxx.xxx.xxx/yy -j ACCEPT


# Przekierowanie portów (opcjonalnie)


# iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp --dport port -j DNAT -d ip:port

Gdzie xxx.xxx.xxx.xxx to adres IP karty, z której udostępniane jest połączenie sieciowe, notomiast /yy to maska podsieci.

Pozdrawiam!

Tak to co mi podałeś to generalnie wiedziałem :slight_smile: Pozostaje mi tylko pytanie czy będzie możliwość aby zapuścić instalacje windowsa z sieci. Wiesz, w biosie ustawie sobie bootowanie z lana ale jak ustawić serwer by wysyłał pliki do tego komputera czy coś :slight_smile:

Możliwość powinna być, bo w tym temacie ktoś pytał o to samo ale akurat ja nie wiem jak to zrobić, bo nigdy nie miałem okazji instalować Windowsa przez sieć.

Tu myślę, że trzeba by postawić serwer FTP, jeśli pliki mają być pobierane z serwera.

Pozdrawiam!

Tutaj chodziło mi o te pliki z windowsem czy coś :slight_smile: Które komputer będzie potrzebował do instalacji systemu :slight_smile: A FTP raczej nie będę potrzebował, gdyż wystarczy mi SAMBA i otoczenie sieciowe :slight_smile:

Dzięki i Pozdrawiam